Հուլիսի 10-ին Ազգային ժողովում արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հյուրընկալել է Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանիին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկման առարկա են դարձրել Հայաստանի ու Իրանի երկկողմ գործակցությունը, ուշադրություն են հատկացրել միջխորհրդարանական կապերի զարգացման հնարավորություններին, ինչպես նաև անդրադարձել են տարածաշրջանային ընթացիկ գործընթացներին։
Երկուստեք նշվել է անվտանգության ամրապնդման և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի կարևորությունը։
Սոբհանին հայտարարել է, որ ՏՀԿ գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված կոմյունիկեի որոշ դրույթներ, որտեղ օգտագործվել են ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտող շինծու հասկացություններ, չեն համապատասխանում Իրանի դիրքորոշմանը։ Իրանը պաշտոնական գրությամբ իր վերապահումներն է հայտնել Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությանը այս հայտարարության վերաբերյալ։

10 Июль 2025 - 14:41 AMT
10 июля председатель Постоянной комиссии НС Армении по внешним связям Саркис Ханданян принял посла Исламской Республики Иран Мехди Собхани.
Стороны обсудили двустороннее сотрудничество между Арменией и Ираном, уделили внимание развитию межпарламентских связей и обменялись мнениями о текущих региональных процессах.
Обе стороны подчеркнули важность усилий по укреплению безопасности и установлению мира и стабильности в регионе.
Посол Собхани отметил, что некоторые формулировки, содержащиеся в коммюнике, принятом по итогам саммита Организации экономического сотрудничества (ОЭС), нарушают территориальную целостность Армении и не отражают официальную позицию Ирана. Исламская Республика Иран направила в ОЭС официальное письмо с оговорками по этому поводу.