Հուլիսի 10-ին Ազգային ժողովում արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հյուրընկալել է Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանիին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկման առարկա են դարձրել Հայաստանի ու Իրանի երկկողմ գործակցությունը, ուշադրություն են հատկացրել միջխորհրդարանական կապերի զարգացման հնարավորություններին, ինչպես նաև անդրադարձել են տարածաշրջանային ընթացիկ գործընթացներին։
Երկուստեք նշվել է անվտանգության ամրապնդման և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի կարևորությունը։
Սոբհանին հայտարարել է, որ ՏՀԿ գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված կոմյունիկեի որոշ դրույթներ, որտեղ օգտագործվել են ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտող շինծու հասկացություններ, չեն համապատասխանում Իրանի դիրքորոշմանը։ Իրանը պաշտոնական գրությամբ իր վերապահումներն է հայտնել Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությանը այս հայտարարության վերաբերյալ։

On July 10, Sargis Khandanyan, Chair of the Armenian National Assembly’s Standing Committee on Foreign Relations, hosted Iranian Ambassador Mehdi Sobhani.
During the meeting, the two discussed bilateral cooperation between Armenia and Iran, emphasizing opportunities to strengthen interparliamentary ties and addressing current regional developments.
Both sides underlined the importance of efforts aimed at enhancing security and establishing peace and stability in the region.
Ambassador Sobhani noted that certain terms used in the communiqué adopted following the Economic Cooperation Organization (ECO) summit—which undermine Armenia’s territorial integrity—do not reflect Iran’s official position. Iran has submitted a formal letter to the ECO expressing its reservations regarding these points.