Երևանի քննչական վարչության դիմաց կայացած բողոքի ակցիայի ընթացքում ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ անդամ Քրիստինե Վարդանյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ ՀՅԴ-ն փակելու մասին ՔՊ-ականների խոսքերը ցույց են տալիս, որ այս ձերբակալությունները քաղաքական են։
«Իշխանությունները ՀՅԴ-ականներին ձերբակալություններով պետք է ֆոն ապահովեն և կառույցին մեղադրեն ահաբեկչության մեջ, հնչեցնելու այն հայտարարությունը, որ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը հնչեցրեց՝ պետք է փակել Դաշնակցությունը»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ըստ նրա, իշխող ուժի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների կողմից նման հայտարարությունն արվել են այս գործողունություններին զուգահեռ՝ ցույց տալու, թե ինչու են արվում այս գործողությունները։
«Սա Դաշնակցության դեմ արշավ է, ինչպես եկեղեցու դեմ է արշավ իրականացվում։ Իսկ թե ինչու են սա իրականացվում, ինչ են անելու առաջիկայում, որ նման արշավների կարիք ունեն։
ՀՅԴ-ն փակելու մասին հայտարարություններն արվում են զուգահեռ այն գործողություններին, որոնք իրականացվում են, դրանով իսկ ցույց են տալիս, որ այս գործողություններն իրավական գործընթացների հետ կապ չունեն, ունեն քաղաքական նպատակ, քաղաքական դրդապատաճ, քաղաքական նպատակադրումներ»,–ասել է նա։
Վարդանյանը նաև վստահեցրել է, որ Դաշնակցությունը երբեք ահաբեկչություն չի կազմակերպել և չի ծրագրել։
«Չեք կարող գտնել մի դեպք, որ Դաշակցությունն իր զենքը, բռունցքն ուղղել է ազգի ներսում, հայի դեմ, միշտ ուղղված է եղել հայ ազգի թշնամիներին»,–հավելել է նա։

During a protest outside the Yerevan office of the Investigative Committee, Kristine Vardanyan, Member of Parliament from the Hayastan faction and a member of the Armenian Revolutionary Federation (ARF), told reporters that statements by Civil Contract (ruling party) members about banning the ARF indicate that the arrests are politically motivated.
"The authorities are using these arrests to create a backdrop for accusing the organization of terrorism and to echo the statement made by Civil Contract MP Hasmik Hakobyan that the ARF should be shut down," she said, as reported by Panorama.am.
According to Vardanyan, such declarations from high-ranking members of the ruling party are being made in parallel with these actions to suggest a political rationale behind them.
"This is a campaign against the ARF, similar to the one being waged against the church. The question is, why do they need such campaigns now—what are they planning that requires this kind of groundwork?
Statements about banning the ARF go hand in hand with the ongoing operations, which clearly shows these actions are not part of a legal process but serve political purposes and motivations," she added.
Vardanyan also firmly denied any link between the ARF and terrorism.
"You will not find a single case where the ARF has directed its weapons or fists inward, against Armenians. Our struggle has always been aimed at the enemies of the Armenian nation," she emphasized.
On the morning of July 10, searches were carried out at the homes of ARF members, leading to the arrest of seven individuals who were taken to the Investigative Committee of Armenia.