Երևանի քննչական վարչության դիմաց կայացած բողոքի ակցիայի ընթացքում ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ անդամ Քրիստինե Վարդանյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ ՀՅԴ-ն փակելու մասին ՔՊ-ականների խոսքերը ցույց են տալիս, որ այս ձերբակալությունները քաղաքական են։
«Իշխանությունները ՀՅԴ-ականներին ձերբակալություններով պետք է ֆոն ապահովեն և կառույցին մեղադրեն ահաբեկչության մեջ, հնչեցնելու այն հայտարարությունը, որ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը հնչեցրեց՝ պետք է փակել Դաշնակցությունը»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ըստ նրա, իշխող ուժի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների կողմից նման հայտարարությունն արվել են այս գործողունություններին զուգահեռ՝ ցույց տալու, թե ինչու են արվում այս գործողությունները։
«Սա Դաշնակցության դեմ արշավ է, ինչպես եկեղեցու դեմ է արշավ իրականացվում։ Իսկ թե ինչու են սա իրականացվում, ինչ են անելու առաջիկայում, որ նման արշավների կարիք ունեն։
ՀՅԴ-ն փակելու մասին հայտարարություններն արվում են զուգահեռ այն գործողություններին, որոնք իրականացվում են, դրանով իսկ ցույց են տալիս, որ այս գործողություններն իրավական գործընթացների հետ կապ չունեն, ունեն քաղաքական նպատակ, քաղաքական դրդապատաճ, քաղաքական նպատակադրումներ»,–ասել է նա։
Վարդանյանը նաև վստահեցրել է, որ Դաշնակցությունը երբեք ահաբեկչություն չի կազմակերպել և չի ծրագրել։
«Չեք կարող գտնել մի դեպք, որ Դաշակցությունն իր զենքը, բռունցքն ուղղել է ազգի ներսում, հայի դեմ, միշտ ուղղված է եղել հայ ազգի թշնամիներին»,–հավելել է նա։

11 Июль 2025 - 14:34 AMT
Во время акции протеста у здания Следственного комитета Еревана депутат фракции «Армения», член партии АРФ Кристине Варданян в беседе с журналистами заявила, что высказывания членов партии «Гражданский договор» о необходимости закрытия АРФ доказывают политический характер происходящих арестов.
«Власти используют эти задержания, чтобы создать фон и обвинить структуру в терроризме. Это подкрепляется заявлением депутата от правящей партии Aсмик Акопян о том, что Дашнакцутюн должен быть закрыт», — сказала она, передает «Panorama.am».
По словам Варданян, подобные заявления высокопоставленных представителей власти делаются параллельно с проводимыми действиями и демонстрируют их истинную направленность.
«Это кампания против Дашнакцутюн, такая же, как проводится против Церкви. И возникает вопрос — почему они в ней нуждаются, что собираются предпринять в ближайшее время, раз готовят такую почву?
Заявления о закрытии АРФ сопровождают действия властей, ясно показывая, что всё это не связано с правовыми процедурами, а имеет исключительно политические цели и мотивацию», — подчеркнула она.
Также Варданян заверила, что АРФ никогда не занималась террором и не планировала подобных действий.
«Вы не найдете ни одного случая, когда Дашнакцутюн направил бы своё оружие или кулак против армян. Это всегда было обращено только против врагов армянского народа», — добавила она.
Утром 10 июля в домах членов АРФ прошли обыски. В результате были задержаны 7 человек и доставлены в Следственный комитет Армении.