Հուլիսի 10-ին ԵՄ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությունը՝ Diplomatic World միջազգային ամսագրի հետ համատեղ կազմակերպվել է քննարկում, որի ընթացքում ուշադրության կենտրոնում են եղել ՀՀ և ԵՄ գործընկերության զարգացումը, ինչպես նաև տարածաշրջանային ընթացիկ գործընթացները։
ԵՄ-ում Հայաստանի ներկայացուցչության հաղորդագրության համաձայն՝ հանդիպման գլխավոր բանախոս՝ դեսպան Տիգրան Բալայանը լայնածավալ անդրադարձ է կատարել Հայաստանի կառավարության՝ Եվրոպական միության հետ մերձեցման ուղղությամբ ձեռնարկած գործողություններին։ Նա ներկայացրել է այն հնարավորությունները, որոնք գոյություն ունեն այս համագործակցությունը խորացնելու համար, և մատնանշել է այն խոչընդոտները, որոնց բախվում են կողմերը այդ գործընթացում։
Տարածաշրջանային գործընթացներին անդրադառնալով՝ Բալայանը հատկապես կարևորել է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման նշանակությունը՝ այդ համատեքստում ներկայացնելով կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։
Միջոցառմանը մասնակցել են Եվրոպական միության տարբեր ինստիտուտների ներկայացուցիչներ, վերլուծական կենտրոնների, հասարակական կազմակերպությունների, ակադեմիական ոլորտի և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, որոնք հանդես են եկել կարծիքներով ու հղել հարցեր դեսպան Բալայանին։

12 Июль 2025 - 08:19 AMT
10 июля Постоянное представительство Армении при Европейском союзе совместно с международным журналом Diplomatic World организовало в Брюсселе обсуждение, посвященное развитию партнерства между Арменией и ЕС, а также текущим региональным процессам.
Как сообщили в представительстве Армении при ЕС, главным спикером мероприятия стал посол Тигран Балаян, который подробно представил действия правительства Армении, направленные на сближение с Европейским союзом. Он обозначил существующие возможности для углубления этого сотрудничества, а также препятствия, с которыми сталкиваются стороны в ходе данного процесса.
Говоря о региональных вопросах, Балаян подчеркнул важность разблокировки транспортных коммуникаций и представил инициативу правительства «Перекресток мира» как основу для продвижения в этом направлении.
В мероприятии приняли участие представители различных институтов ЕС, аналитических центров, неправительственных организаций, научной сферы и СМИ, которые высказали свои мнения и задали вопросы послу.