Գործարար ու բարերար Սամվել Կարապետյանը, ով երկու ամիսով կալանավորված է, հայտարարել է նոր քաղաքական թիմի ձևավորման գործընթաց սկսելու մասինի։
Կարապետյանը շեշտել է, որ իրենց նոր ձևավորվող թիմը կունենա սեփական մոտեցումը՝ չբացառելով համագործակցությունը համախոհների հետ ու մերժելով հասարակական պառակտումը խթանող քաղաքականությունը։ Նա ընդգծել է նաև, որ իշխանության տարբեր ոլորտներում գործում են մասնագետներ, ովքեր չնայած չեն կիսում իշխանության արժեքները, սակայն դեռևս չեն գտել իրավիճակից դուրս գալու ուղին։
Նա ուղերձ է հղել կալանավայրից, որում ասված է.
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ,
մեր առաջին իսկ հանրահավաքը հաստատեց իշխանության գլխավոր վախը. մեր ժողովուրդը վստահ է, որ ուժեղ է, ու բռնաճնշումներից չի կոտրվում։ Ուզում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել հուլիսի 4-ին ու առ այսօր քաղաքացիական արիություն ցուցաբերած տասնյակ հազարավոր իմ հայրենակիցներին։
Անկեղծորեն շնորհակալ եմ նաև բոլոր նրանց, ովքեր իրենց աջակցությունն են հայտնում ինձ։ Այս օրերին շատ քննարկվեց իմ ուղերձը, բայց ցավոք, իրականությունից կտրված տարբեր մեկնաբանություններ էլ արվել են։ Կարծում եմ, որ ես շատ պարզ եմ արտահայտվել՝ ստեղծելու ենք սկզբունքորեն նոր քաղաքական ուժ։
Մեծ հարգանքով եմ վերաբերվում մինչ օրս Նիկոլ Փաշինյանի հակազգային իշխանության քաղաքականության դեմ իրական պայքար մղած քաղաքական ուժերին և գործիչներին։ Բայց մենք Հայաստանի համար լավ ապագա կառուցելու մեր պատկերացումն ունենք։ Ու գնալու ենք մեր ճանապարհով, մեր նոր թիմով՝ չբացառելով ներքաղաքական համագործակցությունը համախոհների հետ։ Փորձելու ենք համախմբել մեր ժողովրդին արդար ու մեծ նպատակների շուրջ։ Մերժելու ենք սև-սպիտակի և արհեստական մյուս բաժանումները, որպիսիք այս իշխանությունները փաթաթել են հասարակության վզին՝ պառակտելով ու թուլացնելով մեր երկիրը։
Նույնիսկ այսօրվա վարչակարգի տարբեր օղակներում աշխատում են իսկական պրոֆեսիոնալներ, որոնք չեն կիսում փոքրիկ խմբակի արժեքները, սակայն դեռ չեն տեսնում այն ճանապարհը, որը ելք կհամարեին ստեղծված իրավիճակից։
Մեր քաղաքական թիմի ձևավորումը մեկնարկել է։
Անելո՛ւ ենք՝ մեր ձևով»։
Հունիսի 18-ին Սամվել Կարապետյանը կալանավորվել է երկու ամսով և տեղափոխվել «Արմավիր» ՔԿՀ` «ՀՀ կառավարության լիազորություններին տիրանալnւն ուղղված հրապարակային կոչի» մեղադրանքով։ Դրանից մի քանի ժամ առաջ նա հանդես էր եկել Հայ Առաքելական եկեղեցուն աջակցող հայտարարությամբ․ «Ես մեր եկեղեցու, մեր ժողովրդի կողքին եմ: Ինչքան էլ փորձեն սևացնել, ոչ մի էլեկտրական ցանց… թքած ունեմ իրենց վրա էլ, իրենց էլցանցի վրա էլ: Ամեն ինչ լավ է լինելու, ժողովուրդը մեկ է իր խոսքն ասելու է, իրենք հասկանալու են, որ սխալվեցին»։
Դրանից որոշ ժամանակ անց նաև ՀԷՑ–ը պետականացնելու գործընթաց է սկսվել, որին ԱԺ-ն արդեն հավանություն է տվել։

14 Июль 2025 - 06:54 AMT
Бизнесмен и меценат Самвел Карапетян, находящийся под арестом уже два месяца, заявил о начале формирования новой политической команды. В обращении из места заключения он подверг критике действующую власть и подчеркнул необходимость консолидации общества и отказа от политики разделения.
Карапетян отметил, что их новая команда будет идти собственным путём, при этом не исключая сотрудничества с единомышленниками. Он подчеркнул, что в различных структурах власти есть профессионалы, не разделяющие ценности нынешней власти, но пока не нашедшие выход из сложившейся ситуации.
В своём послании он написал:
«Дорогие соотечественники,
уже наш первый митинг подтвердил главный страх власти: наш народ уверен в своей силе и не сломается под гнётом. Хочу вновь поблагодарить десятки тысяч моих соотечественников, проявивших гражданское мужество 4 июля и в последующие дни.
Я искренне благодарен всем, кто оказывает мне поддержку. Много обсуждалось моё послание, но, к сожалению, были и интерпретации, оторванные от реальности. Считаю, что ясно выразился — мы создаём принципиально новую политическую силу.
Я с уважением отношусь ко всем политическим силам и деятелям, которые до сих пор вели настоящую борьбу против антинародной политики Никола Пашиняна. Но у нас есть своё видение будущего Армении. Мы пойдём по своему пути с новой командой, не исключая при этом внутриполитического сотрудничества с единомышленниками. Наша цель — объединить народ вокруг справедливости и великих целей. Мы отвергаем политику чёрно-белого мышления и искусственные разделения, которые навязала нынешняя власть, ослабляя страну.
Даже в нынешнем режиме работают настоящие профессионалы, которые не разделяют ценностей правящей группы, но пока не видят выхода из сложившейся ситуации.
Формирование нашей политической команды уже началось.
Будем действовать — по-своему».
18 июня Самвел Карапетян был арестован на два месяца и помещён в следственный изолятор «Армавир». Ему предъявлено обвинение в публичных призывах к узурпации полномочий правительства. За несколько часов до этого он выступил с заявлением в поддержку Армянской Апостольской Церкви: «Я на стороне нашей церкви, нашего народа… Всё будет хорошо, народ всё равно скажет своё слово, и они поймут, что ошиблись».
Вскоре после этого начался процесс национализации «Электрических осетей Армении», который уже одобрен Национальным Собранием.