Սարյան փողոցում նախատեսվում է սահմանել միակողմանի երթևեկություն։ Այդ մասին Երևանի քաղաքապետարանում կայացած գործավարական նիստի ընթացքում հայտնել է Տրանսպորտի վարչության ղեկավար Վազգեն Հարությունյանը:
Ըստ ներկայացված նախագծի՝ երթևեկությունը կմեկնարկի Մաշտոցի պողոտայից ու կշարունակվի դեպի Բաղրամյան պողոտա՝ ներառելով ինչպես Սարյան փողոցը, այնպես էլ Մոսկովյան փողոցի որոշ հատված, հայտնում է «Այսօրը»:
Հարությունյանն ընդգծել է. «Ամիրյան, Արամի, Պուշկին և Թումանյան փողոցներից դեպի Սարյան հնարավոր կլինի երթևեկել միայն աջ՝ դեպի Բաղրամյան պողոտայի ուղղությամբ, իսկ Լեո և Ֆրիկի փողոցներից՝ միայն ձախ՝ դեպի Բաղրամյան պողոտա ուղղությամբ»։
Նա նշել է, որ Սարյան և Մոսկովյան փողոցներում կավելացվի մեկական երթևեկելի գոտի։
Ըստ նրա՝ ներկայումս յուրաքանչյուր ուղղությամբ երկու երթևեկելի գոտի կա, սակայն, քանի որ մայթեզրերին թույլատրված են կայանումները զուգահեռ տարբերակով, փաստացի գործում է միայն մեկ երթևեկելի գոտի։
«Բոլորս գիտենք, թե ինչ նշանակություն ունի Սարյան փողոցը և ինչպիսի հոսքեր են այնտեղ։ Երկրորդ երթևեկելի գոտին հաճախ օգտագործվում է տրանսպորտային միջոցների կանգառի, կայանման կամ ուղևոր իջեցնելու համար, ինչի արդյունքում տվյալ ուղղությամբ երթևեկությունը ամբողջությամբ կաթվածահար է լինում։ Այս փոփոխության շնորհիվ կունենանք ևս մեկ գործող երթևեկելի գոտի, որը կապահովի ընդհանուր տրանսպորտային հոսքերի անընդհատությունը»,- նշել է նա։

14 Июль 2025 - 08:02 AMT
На рабочем совещании мэрии транспортного управления, начальник Вазген Арутюнян сообщил, что движение на улице Сарьяна станет односторонним. Это часть изменений, касающихся улиц Сарьян и Московян.
По проекту движение будет запускаться с проспекта Маштоца и направляться к проспекту Баграмяна, охватывая всю улицу Сарьян и участки улицы Московян.
Арутюнян подчеркнул: с улиц Амирян, Арами, Пушкина и Туманяна можно будет повернуть только направо на Сарьян в сторону Баграмяна. С улиц Лео и Фрика — только налево также в направлении Баграмяна.
Кроме того, на улицах Сарьян и Московян появится дополнительная полоса движения. В настоящий момент в каждом направлении две полосы, но из‑за параллельной парковки вдоль обочин фактически используется лишь одна. «Все знают важность улицы Сарьян и её транспортные потоки. Вторая полоса часто занята остановкой, стоянкой или высадкой пассажиров, что полностью парализует движение. Благодаря изменениям появится ещё одна рабочая полоса, что обеспечит непрерывный поток транспорта», — отметил Арутюнян.