Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանը հայտնել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ հինգ ժամ տևած հանդիպման ընթացքում, անդրադարձ են կատարել խաղաղության պայմանագրին առնչվող բոլոր հարցերին։
«Կարող էին և 25 ժամ քննարկել, ի՞նչ խնդիր կա։ Քննարկվել են նաև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման տեղի և ժամանակի հետ կապված հարցեր։ Առաջիկայում կլինեն նաև հայտարարություններ, փոքր ինչ կբացվեն փակագծեր, թե ինչ է քննարկվել և ինչ-ինչ հարցերի շուրջ կան կոնսենսուսներ»,-ասել է նա՝ ընդգծելով, որ դերևս հստակ պայմանավորվածությունների մասին ոչինչ չի կարող հայտնել, փոխանցում է «Փաստինֆո»-ն։
Հարցին՝ արդյոք ճանապարհների վերահսկողության գործառույթը փոխանցելու վերաբերյալ բանակցություններ որևէ կազմակերպության կամ ընկերության հետ ընթանում են, Չախոյանը պատասխանել է. «որքան տեղյակ եմ՝ ոչ»։
Հուլիսի 10-ին Փաշինյանը և Ալիևն Աբու Դաբիում քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգի տարբեր ասպեկտներ։ Կողմերը հաստատել են, որ երկկողմ բանակցությունները հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը հասցեագրելու ամենաարդյունավետ ձևաչափն է, և այդ հիմքով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել արդյունքին միտված այդպիսի երկխոսությունը: Հանդիպումը տևել է մոտ 5 ժամ։

Deputy Chief of the Armenian Prime Minister's Office Taron Chakhoyan announced that Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev discussed all aspects related to the peace treaty during a five-hour meeting.
"They could have talked for 25 hours—there’s no issue. Topics also included the time and place for signing the peace treaty. In the coming days, official statements will follow, and some details of the talks will be clarified, including where consensus was reached on certain issues," Chakhoyan said, as reported by Pastinfo, noting that no firm agreements can yet be disclosed.
Asked whether negotiations are underway with any organization or company regarding the transfer of road control functions, Chakhoyan responded, "As far as I know, no."
On July 10, Pashinyan and Aliyev met in Abu Dhabi to discuss various aspects of normalizing interstate relations between Armenia and Azerbaijan. Both sides confirmed that bilateral negotiations remain the most effective format to address all issues in the normalization process and agreed to continue result-oriented dialogue. The meeting lasted approximately five hours.