Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանը հայտնել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ հինգ ժամ տևած հանդիպման ընթացքում, անդրադարձ են կատարել խաղաղության պայմանագրին առնչվող բոլոր հարցերին։
«Կարող էին և 25 ժամ քննարկել, ի՞նչ խնդիր կա։ Քննարկվել են նաև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման տեղի և ժամանակի հետ կապված հարցեր։ Առաջիկայում կլինեն նաև հայտարարություններ, փոքր ինչ կբացվեն փակագծեր, թե ինչ է քննարկվել և ինչ-ինչ հարցերի շուրջ կան կոնսենսուսներ»,-ասել է նա՝ ընդգծելով, որ դերևս հստակ պայմանավորվածությունների մասին ոչինչ չի կարող հայտնել, փոխանցում է «Փաստինֆո»-ն։
Հարցին՝ արդյոք ճանապարհների վերահսկողության գործառույթը փոխանցելու վերաբերյալ բանակցություններ որևէ կազմակերպության կամ ընկերության հետ ընթանում են, Չախոյանը պատասխանել է. «որքան տեղյակ եմ՝ ոչ»։
Հուլիսի 10-ին Փաշինյանը և Ալիևն Աբու Դաբիում քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգի տարբեր ասպեկտներ։ Կողմերը հաստատել են, որ երկկողմ բանակցությունները հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը հասցեագրելու ամենաարդյունավետ ձևաչափն է, և այդ հիմքով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել արդյունքին միտված այդպիսի երկխոսությունը: Հանդիպումը տևել է մոտ 5 ժամ։

Заместитель руководителя аппарата премьер-министра Армении Тарон Чахоян сообщил, что премьер-министр Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев во время пятичасовой встречи обсудили все вопросы, касающиеся мирного договора.
«Могли бы обсуждать и 25 часов — в чем проблема? Обсуждались также вопросы места и времени подписания мирного соглашения. В ближайшее время последуют заявления, немного приоткроются скобки — станет понятно, что обсуждалось и по каким вопросам был достигнут консенсус», — отметил он, подчеркнув, что на данном этапе нельзя говорить о конкретных договоренностях, передает «Пастинфо».
На вопрос, ведутся ли переговоры с какой-либо организацией или компанией по передаче функции контроля за дорогами, Чахоян ответил: «Насколько мне известно — нет».
10 июля Пашинян и Алиев провели встречу в Абу-Даби, в ходе которой обсудили различные аспекты повестки нормализации межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном. Стороны подтвердили, что двусторонние переговоры являются самым эффективным форматом для рассмотрения всех вопросов, связанных с процессом нормализации, и договорились продолжить ориентированный на результат диалог. Встреча длилась около пяти часов.