ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում կարծիք է հայտնել, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի աջակցությունը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին «ծանր է նստում Հայաստանի ու հայ ժողովրդի վրա»։
«2022-ի հոկտեմբերի 6-ին Մակրոնը ողջունեց Փաշինյանի կողմից Արցախի ճանաչումն Ադրբեջանի մաս։ Դրա արդյունքում 2022-ի դեկտեմբերից Ադրբեջանը բլոկադայի ենթարկեց Արցախը։
Իսկ վերջնարդյունքում ՝ Արցախը 2023-ի սեպտեմբեր-հոկտեմբերին հայաթափվեց։
Հիմա էլ Մակրոնը հայտարարում է.«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի` հնարավորինս շուտ ստորագրումը կարող է նոր էջ բացել»։
Ի՞նչ նոր էջ…
Նոր էջ է բացվում, բայց Հայաստանի վիլայեթացման»,–գրել է նա։
Դրանից բացի, ՀՀԿ գործիչը արձագանքել է Մակրոնի վերջին հայտարարությանը, որում նշվում էր. «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի` հնարավորինս շուտ ստորագրումը կարող է նոր էջ բացել»։

15 Июль 2025 - 08:34 AMT
Член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов заявил на своей странице в Facebook, что поддержка премьер-министра Никола Пашиняна со стороны президента Франции Эммануэля Макрона «тяжело сказывается на Армении и армянском народе».
«6 октября 2022 года Макрон приветствовал признание Пашиняном Арцаха частью Азербайджана. В результате с декабря 2022 года Азербайджан подверг Арцах блокаде. В итоге в сентябре–октябре 2023 года Арцах был полностью лишен армянского населения», — написал он.
Шармазанов также прокомментировал недавнее заявление Макрона: «Подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном как можно скорее может открыть новую страницу».
Он ответил: «Открывается новая страница, но это страница вассализации Армении».
Кроме того, политик РПА отреагировал на слова Макрона о необходимости скорейшего заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном, расценив это как угрозу суверенитету.