ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում կարծիք է հայտնել, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի աջակցությունը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին «ծանր է նստում Հայաստանի ու հայ ժողովրդի վրա»։
«2022-ի հոկտեմբերի 6-ին Մակրոնը ողջունեց Փաշինյանի կողմից Արցախի ճանաչումն Ադրբեջանի մաս։ Դրա արդյունքում 2022-ի դեկտեմբերից Ադրբեջանը բլոկադայի ենթարկեց Արցախը։
Իսկ վերջնարդյունքում ՝ Արցախը 2023-ի սեպտեմբեր-հոկտեմբերին հայաթափվեց։
Հիմա էլ Մակրոնը հայտարարում է.«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի` հնարավորինս շուտ ստորագրումը կարող է նոր էջ բացել»։
Ի՞նչ նոր էջ…
Նոր էջ է բացվում, բայց Հայաստանի վիլայեթացման»,–գրել է նա։
Դրանից բացի, ՀՀԿ գործիչը արձագանքել է Մակրոնի վերջին հայտարարությանը, որում նշվում էր. «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի` հնարավորինս շուտ ստորագրումը կարող է նոր էջ բացել»։

Republican Party of Armenia (RPA) board member Eduard Sharmazanov expressed on Facebook that French President Emmanuel Macron’s support for Prime Minister Nikol Pashinyan is “weighing heavily on Armenia and the Armenian people.”
“In October 2022, Macron welcomed Pashinyan’s recognition of Artsakh as part of Azerbaijan. As a result, since December 2022, Azerbaijan blockaded Artsakh. Eventually, in September–October 2023, Artsakh was completely depopulated,” Sharmazanov wrote.
He criticized Macron’s latest statement, in which the French president said, “Signing a peace treaty between Armenia and Azerbaijan as soon as possible can open a new page.”
Sharmazanov responded: “A new page is opening, but it’s for Armenia’s vassalization.”
He also reacted to Macron’s recent call for swift signing of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, framing it as harmful to Armenian sovereignty.