«Ազատության» տեղեկություններով՝ մեղադրանք է առաջադրվել Վաղարշապատի նախկին քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանին: Թե կոնկրետ ինչ հոդվածով կամ հոդվածներով է առաջադրվել մեղադրանքը, դեռևս հայտնի չէ։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեից այս տեղեկությունը հրաժարվել են մեկնաբանել։
37-ամյա Դիանա Գասպարյանը, որի ընտանիքի անդամները նրա պաշտոնավարման ընթացքում տարբեր աղմկահարույց պատմությունների մեջ են հայտնվել, պաշտոնը լքելու մասին հայտնել էր մայիսին՝ պատճառաբանելով, թե 7 տարվա պաշտոնավարումից հետո որոշել է ժամանակն այսուհետ նվիրել ընտանիքին:
Փետրվարին «Ազատությունը» բացահայտել է, որ Գասպարյանը կնքել է 13.6 միլիոն դրամ արժողությամբ պայմանագիր իր սկեսրայրի հետ՝ սեղմված բնական գազ մատակարարման նպատակով: Նյութի հրապարակումից հետո Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը գործ է հարուցել՝ ենթադրյալ շահերի բախման հիմքով:
Ավելի վաղ նրա ամուսնու ծնողները հայտնվել են Վաղարշապատում իրականացված չարտոնագրված շինարարության աղմկահարույց պատմության կիզակետում, որի առթիվ նույնպես քրեական գործ է սկսվել։ Թեև այս գործը մեկնարկել է ավելի քան մեկ տարի առաջ, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն տեղեկացրել է, որ առայժմ որևէ անձի մեղադրանք չի առաջադրվել։
Նույն ժամանակահատվածում հարցեր են առաջացել նաև Դիանա Գասպարյանի ամուսնու՝ Արամայիս Միրզոյանի գույքային և ֆինանսական հայտարարագրի հետ կապված՝ այնտեղ արձանագրված գումարները զգալիորեն չեն համընկնում նրա փաստացի եկամուտների հետ։ Քաղաքապետի ընտանիքի մասնակցությամբ ամենավերջին աղմկահարույց դեպքն արձանագրվել է նրա սկեսրայրին պատկանող գազալցակայանի տարածքում, որտեղ տեղի է ունեցել սպանություն։

Former mayor of Vagharshapat Diana Gasparyan has been charged. The exact legal articles under which she is accused remain undisclosed, RFE/RL reported.
The Anti-Corruption Committee has refused to comment on the case.
Gasparyan, 37, who had been involved in several controversies during her tenure, announced her resignation in May, stating she wanted to dedicate more time to her family after seven years in office.
In February, RFE/RL revealed that Gasparyan had signed a contract worth 13.6 million AMD with her father-in-law for compressed natural gas supplies. Following the publication, the Corruption Prevention Commission initiated a case on potential conflict of interest.
Previously, her husband's parents were implicated in an illegal construction case in Vagharshapat, which also led to a criminal investigation. Although the case was launched over a year ago, the Anti-Corruption Committee has reported that no charges have been filed yet.
Around the same period, discrepancies were found in the property and financial declaration of her husband Aramayis Mirzoyan, with declared amounts significantly diverging from his actual income. The most recent scandal involving her family occurred on the premises of a gas station owned by her father-in-law, where a murder took place.