Հայաստանի համայնքների միության վարչության նիստի ժամանակ միաձայն քվեարկությամբ վարչության նախագահ է ընտրվել Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
Շնորհակալություն հայտնելով վստահության համար՝ Ավինյանը նշել է, որ կառույցի նպատակն է ունենալ ինքնաբավ, զարգացող համայնքներ։
«Տեղական ինքնակառավարումը ժողովրդավարության հիմնասյուներից է։ Այն համայնքներին հնարավորություն է տալիս ինքնուրույնաբար որոշել իրենց զարգացման ուղղությունները, արձագանքել բնակիչների կարիքներին և սեփական ուժերով կերտել համայնքի ապագան։ Այս մոդելը ոչ միայն իրավական նորմ է, այլ նաև գործնական անհրաժեշտություն՝ արդիական և արդյունավետ կառավարման համար։
Համոզված ենք՝ այդ ճանապարհին պետական կառույցների և համայնքների միջև պետք է լինի գործընկերության սկզբունքը՝ փոխադարձ վստահության և պատասխանատվության հիման վրա: Սա կարևոր հարթակ է՝ ամրապնդելու համայնքների ինքնուրույնությունն ու ֆինանսական կայունությունը, ներկայացնելու ու պաշտպանելու համայնքների շահերը, համագործակցությամբ զարգացնելու տեղական ինքնակառավարումը»,- նշել է քաղաքապետը, հայտնում է քաղաքապետարանը։
Նիստի երկրորդ հատվածում քննարկում է ծավալվել մինչև տարեվերջ Միության գործունեության առաջնահերթությունների ու գերակայությունների վերաբերյալ

Tigran Avinyan, Mayor of Yerevan, has been unanimously elected President of the Union of Communities of Armenia during a session of the Union’s board.
In his remarks, Avinyan thanked the board for their trust and emphasized that the Union's mission is to foster self-sufficient and developing communities.
“Local self-government is a cornerstone of democracy. It allows communities to independently determine their development directions, respond to residents’ needs, and shape their future with their own resources. This model is not just a legal framework, but a practical necessity for modern and efficient governance.
We believe that cooperation between state structures and communities must be based on mutual trust and responsibility. This platform is crucial for strengthening the autonomy and financial sustainability of communities, representing and defending their interests, and jointly enhancing local self-governance,” the mayor stated, according to the Yerevan Municipality.
In the second part of the session, the board discussed the Union's priorities and key directions for the remainder of the year.