Հայաստանի համայնքների միության վարչության նիստի ժամանակ միաձայն քվեարկությամբ վարչության նախագահ է ընտրվել Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
Շնորհակալություն հայտնելով վստահության համար՝ Ավինյանը նշել է, որ կառույցի նպատակն է ունենալ ինքնաբավ, զարգացող համայնքներ։
«Տեղական ինքնակառավարումը ժողովրդավարության հիմնասյուներից է։ Այն համայնքներին հնարավորություն է տալիս ինքնուրույնաբար որոշել իրենց զարգացման ուղղությունները, արձագանքել բնակիչների կարիքներին և սեփական ուժերով կերտել համայնքի ապագան։ Այս մոդելը ոչ միայն իրավական նորմ է, այլ նաև գործնական անհրաժեշտություն՝ արդիական և արդյունավետ կառավարման համար։
Համոզված ենք՝ այդ ճանապարհին պետական կառույցների և համայնքների միջև պետք է լինի գործընկերության սկզբունքը՝ փոխադարձ վստահության և պատասխանատվության հիման վրա: Սա կարևոր հարթակ է՝ ամրապնդելու համայնքների ինքնուրույնությունն ու ֆինանսական կայունությունը, ներկայացնելու ու պաշտպանելու համայնքների շահերը, համագործակցությամբ զարգացնելու տեղական ինքնակառավարումը»,- նշել է քաղաքապետը, հայտնում է քաղաքապետարանը։
Նիստի երկրորդ հատվածում քննարկում է ծավալվել մինչև տարեվերջ Միության գործունեության առաջնահերթությունների ու գերակայությունների վերաբերյալ

На заседании правления «Союза общин Армении» мэр Еревана Тигран Авинян был единогласно избран председателем правления организации.
Благодарив за оказанное доверие, Авинян подчеркнул, что миссия структуры — создание самодостаточных, развивающихся общин.
«Местное самоуправление — один из краеугольных камней демократии. Оно предоставляет общинам возможность самостоятельно определять направления своего развития, реагировать на потребности жителей и собственными силами формировать будущее. Эта модель — не просто правовая норма, но и практическая необходимость для современного и эффективного управления.
Мы убеждены, что на этом пути государственные структуры и общины должны сотрудничать на основе принципа партнёрства — взаимного доверия и ответственности. Эта платформа играет важную роль в укреплении автономии и финансовой устойчивости общин, защите их интересов и развитии местного самоуправления», — заявил мэр, сообщает мэрия Еревана.