Հակոբ Սիմիդյանն ազատվել է շրջակա միջավայրի նախարարի պաշտոնից։ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, առաջնորդվելով վարչապետի առաջարկությամբ, ստորագրել է հրամանագիրը։
«Հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը` համաձայն Սահմանադրության 131-րդ հոդվածի, ինչպես նաև «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի. Հակոբ Սիմիդյանին ազատել շրջակա միջավայրի նախարարի պաշտոնից»,–ասվում է հրամանագրում։
Մեկ այլ հրամանագրով, նույն պաշտոնում նշանակվել է Համբարձում Մաթևոսյանը։
Երկրորդ հրամանագրում ասվում է. «Հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը` համաձայն Սահմանադրության 131-րդ հոդվածի, ինչպես նաև «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի. Համբարձում Մաթևոսյանին նշանակել շրջակա միջավայրի նախարար»։
Սիմիդյանը նախարար էր նշանակվել 2021 թ. դեկտեմբերին։ Համբարձում Մաթևոսյանը մինչ նշանակումը վարչապետի գլխավոր խորհրդականն էր, իսկ ավելի վաղ եղել է Արմավիրի մարզպետ և ՀՀ փոխվարչապետ։

Акоп Симидян освобожден от должности министра окружающей среды Республики Армения. Президент Ваагн Хачатурян подписал соответствующий указ по представлению премьер-министра.
«Исходя из предложения премьер-министра, в соответствии со статьей 131 Конституции и частью 1 статьи 5 Закона „О структуре и деятельности правительства“, Акоп Симидян освобождается от должности министра окружающей среды», — говорится в тексте указа.
Другим указом Амбарцум Матевосян назначен министром окружающей среды.
Во втором указе отмечено: «Исходя из предложения премьер-министра, в соответствии со статьей 131 Конституции и частью 1 статьи 5 Закона „О структуре и деятельности правительства“, Амбарцум Матевосян назначается министром окружающей среды».