Հակոբ Սիմիդյանն ազատվել է շրջակա միջավայրի նախարարի պաշտոնից։ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, առաջնորդվելով վարչապետի առաջարկությամբ, ստորագրել է հրամանագիրը։
«Հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը` համաձայն Սահմանադրության 131-րդ հոդվածի, ինչպես նաև «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի. Հակոբ Սիմիդյանին ազատել շրջակա միջավայրի նախարարի պաշտոնից»,–ասվում է հրամանագրում։
Մեկ այլ հրամանագրով, նույն պաշտոնում նշանակվել է Համբարձում Մաթևոսյանը։
Երկրորդ հրամանագրում ասվում է. «Հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը` համաձայն Սահմանադրության 131-րդ հոդվածի, ինչպես նաև «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի. Համբարձում Մաթևոսյանին նշանակել շրջակա միջավայրի նախարար»։
Սիմիդյանը նախարար էր նշանակվել 2021 թ. դեկտեմբերին։ Համբարձում Մաթևոսյանը մինչ նշանակումը վարչապետի գլխավոր խորհրդականն էր, իսկ ավելի վաղ եղել է Արմավիրի մարզպետ և ՀՀ փոխվարչապետ։

Hakob Simidyan has been dismissed from his post as Armenia’s Minister of Environment. President Vahagn Khachaturyan signed the decree based on a proposal by the Prime Minister.
"Taking into account the Prime Minister’s proposal, pursuant to Article 131 of the Constitution and Part 1 of Article 5 of the Law on the Structure and Activities of the Government, Hakob Simidyan is hereby relieved of his duties as Minister of Environment," the presidential decree states.
In a separate decree, Hambardzum Matevosyan has been appointed as the new Minister of Environment.
The second decree reads: "Taking into account the Prime Minister’s proposal, pursuant to Article 131 of the Constitution and Part 1 of Article 5 of the Law on the Structure and Activities of the Government, Hambardzum Matevosyan is hereby appointed as Minister of Environment."