Քրեական ոստիկանները բացահայտել են համակարգչային հափշտակություններ կատարող հանցավոր կազմակերպություն։ Մի խումբ անձանց նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելու կամ ղեկավարելու, ինչպես նաև և հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն կատարելու հատկանիշերով, տեղեկացնում է ՆԳՆ ոստիկանությունը։
Այս տարվա փետրվարին Քրեական ոստիկանության կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունում ստացվել էին հանցավոր կազմակերպության գործունեության վերաբերյալ հերթական հավաստի օպերատիվ տեղեկությունները, ըստ որոնց՝ Երևանի Գարեգին Նժդեհի փողոցի գրասենյակային նշանակության տարածքում Հայաստանի և օտարերկրյա մի խումբ քաղաքացիներ ստեղծել են հանցավոր կազմակերպություն և զբաղվում են համակարգչային հափշտակություններով:
Արդեն մի քանի ամիս իրականացվող լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է դարձել պարզել ոչ միայն հանցագործությունների մեխանիզմը, այլև բացահայտել բոլոր ներգրավված անձանց ինքնությունն ու նրանց գործառույթները կազմակերպությունում։
Հուլիսի 1-ին, մանրամասն նախապատրաստումից հետո, Քրեական ոստիկանության և Քննչական կոմիտեի աշխատակիցները իրականացրել են անսպասելի խուզարկություն։ Հմուտ գործողությունների արդյունքում հանցախմբի անդամներին չի հաջողվել վերացնել այն էլեկտրոնային տեղեկատվությունը, որը ունի առանցքային ապացուցողական արժեք։
Բացահայտվել է նաև հանցախմբի անդամներին պատկանող համակարգչային տեխնիկա ու բջջային սարքեր, որոնցում տեղադրված հատուկ սարքավորումներ նախատեսված էին նրանց ինքնության գաղտնաբացման վտանգը նվազեցնելու համար։
Մինչ այդ իրավապահները հավաքել են փաստեր, ըստ որոնց՝ խմբի անդամները կապի մեջ են մտել արտերկրում բնակվող անձանց հետ՝ օգտագործելով կեղծ անուններ և օտար լեզուներ։ Նրանք ներկայացել են որպես ներդրումային հարթակների ներկայացուցիչներ և համոզել մարդկանց կատարել ներդրումներ կեղծ կրիպտոարժույթային հարթակներում՝ խոստանալով արագ շահույթ։
Նրանց գործողությունների արդյունքում բազմաթիվ անձանցից խաբեությամբ ձեռք են բերվել բանկային տվյալներ, որոնց հիման վրա հավաքվել են տվյալներ՝ այդ անձանց ֆինանսական վիճակի վերաբերյալ։
Բացի այդ, հանցախումբը թիրախավորել է նաև այն քաղաքացիներին, ովքեր նախկինում արդեն դարձել են նմանատիպ հափշտակության զոհեր՝ առաջարկելով կեղծ հետաքննություն ու խոստանալով վերադարձնել կորցրած գումարները՝ միջնորդավճարի դիմաց։
Քրեական ոստիկանության կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունում ստացված տեղեկությունների հիման վրա Քննչական կոմիտեի կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում հարուցվել է քրեական վարույթ։ Համատեղ միջոցառումները շարունակվել են։
Ներկայումս Քրեական ոստիկանության ծառայողներն ակտիվ համագործակցում են օտարերկրյա պետությունների գործընկերների հետ` հանցավոր կազմակերպության գործողություններից տուժած անձանց հայտնաբերելու նպատակով։

Преступная организация, занимавшаяся киберхищениями в особо крупных размерах, была раскрыта сотрудниками уголовной полиции Армении. В отношении ряда лиц возбуждено публичное уголовное преследование по фактам создания или руководства преступной организацией, а также совершения хищений с использованием компьютерных технологий, сообщает Министерство внутренних дел.
В феврале текущего года в Управление по борьбе с киберпреступностью поступила очередная достоверная оперативная информация о деятельности преступной группы, базирующейся в офисном помещении на улице Гарегина Нжде в Ереване. В состав группы входили граждане Армении и других стран, осуществлявшие киберхищения.
В результате многомесячных масштабных оперативно-розыскных мероприятий удалось выяснить механизм совершения преступлений, а также установить личности всех участников и их роли в организации.
1 июля сотрудники уголовной полиции и Следственного комитета провели внезапный обыск. Благодаря слаженным действиям им удалось изъять электронную информацию, имеющую ключевое доказательственное значение, до того как члены группы смогли её уничтожить.
Также были обнаружены компьютерная техника и мобильные устройства, оснащённые специальными средствами, предназначенными для сокрытия личности.
Ранее собранные материалы показали, что участники группы вступали в контакт с гражданами, проживающими за рубежом, представляясь поддельными именами и используя иностранные языки. Они выдавали себя за представителей инвестиционных платформ и убеждали жертв вкладывать деньги в фейковые криптовалютные проекты, обещая быстрый доход.
В результате обмана преступникам удалось получить банковские данные многочисленных граждан и собрать информацию об их финансовом положении.
Кроме того, преступная группа нацеливалась на тех, кто уже стал жертвой подобных мошенничеств, предлагая фальшивое расследование и обещая вернуть украденные средства за посредническую плату.
На основании поступившей информации в Следственном комитете возбуждено уголовное дело в управлении по расследованию киберпреступлений и преступлений в сфере высоких технологий. Совместные мероприятия продолжаются.
В настоящее время сотрудники уголовной полиции активно сотрудничают с зарубежными партнерами с целью выявления пострадавших от действий преступной группы.