Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսում չի պատասխանել այն հարցին, թե Սահմանադրության ո՞ր հոդվածով է առաջանորդվում Գարեգին 2–րդի և Հայ առաքելական եկեղեցու որոշ բարձրաստիճան հոգևորականների նկատմամբ իր գործողություններում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նշել է միայն, որ այս հարցում առաջնորդվում է որպես Հայ եկեղեցու հետևորդ, որի համար եկեղեցին սրբություն է։
«Ես առաջին հերթին գործում եմ Հայ առաքելական եկեղեցու նորոգման և փրկության օրակարգի շրջանակում, գործում եմ առաջին հերթին որպես հավատավոր հետևորդ։ Դա նաև համընկել է այն փաստի հետ, որ ես նաև ՀՀ վարչապետ եմ։ Հայ եկեղեցին ինձ համար սրբություն է»,– հայտարարել է նա։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ Սուրբ Էջմիածինը պետք է շարունակի լինել հայոց հոգևոր ու բարոյական արժեքների առանցքը և հավելել է, որ ըստ իր համոզման՝ այդպես էլ կա։
Նա անթույլատրելի է համարում, որ կարելի է խնդիրների մասին տեղյակ լինել, բայց դրանց լուծմանը չձգտել. դա կարող է դիտվել որպես այդ բարոյական և հոգևոր արժեքներից հրաժարում:
Փաշինյանը հայտարարել է, որ պատրաստ է անձամբ ղեկավարել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «ազատագրման» գործընթացը՝ շեշտելով. «Միածնի իջման վայրը զավթված է հակաքրիստոս, շնաբարո, ապազգային, ապապետական մի խմբակի կողմից»։ Մինչ այդ նա հայտարարել էր, որ Վաղարշապատի խոշորացված համայնքի որևէ տարածք իրավապահ մարմինների մուտքի համար փակ լինել չի կարող։

Prime Minister Nikol Pashinyan has declined to specify which article of the Armenian Constitution he relies on for his actions against Catholicos Garegin II and several senior clerics of the Armenian Apostolic Church, according to Sputnik Armenia.
"I am primarily acting within the framework of the agenda to renew and save the Armenian Apostolic Church," he said.
Pashinyan emphasized that he is guided by his faith as a follower of the Armenian Church, which he considers sacred. “I act, first and foremost, as a faithful believer. It also happens that I am the Prime Minister of the Republic of Armenia. For me, the Armenian Church is sacred,” he stated.
He underscored the importance of “preserving the Mother See of Holy Etchmiadzin as the spiritual and moral core of the Armenian nation”, affirming that he believes this continues to be the case.
He added that ignoring known problems without seeking solutions would amount to abandoning the church’s moral and spiritual values.
Pashinyan also declared his willingness to personally lead the "liberation" of the Mother See of Holy Etchmiadzin, saying, "The site of the house of Christ is seized by an anti-Christian, immoral, anti-national, and anti-state group." Previously, he stated that no area in the enlarged community of Vagharshapat could be off-limits to law enforcement.