Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի եռակողմ ձևաչափը վաղուց արդեն չի գործում՝ պատճառաբանելով մի շարք գործոններով։
Որպես պատճառներից մեկը նա նշել է վստահության բացակայությունը։
«Հայաստանի, ՌԴ և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի եռակողմ ֆորմատը վաղուց չի գործում և չի գործում մեզ հայտնի հանգամանքների բերումով, այդ թվում՝ առկա տեքստի մեկնաբանության շուրջ առկա որոշակի տարընթերցումների, նաև պրակտիկ որոշակի խնդիրների, և ուղիղ ասենք՝ որոշակի անվստահության պատճառով։ Սա է իրողությունը»,– ասել է նա:
Տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ եռակողմ աշխատանքային խմբի վերջին հանդիպումը, որը համանախագահել են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը, Ալեքսեյ Օվերչուկը և Շահին Մուստաֆաևը, տեղի է ունեցել 2023–ի հունիսի 2-ին Մոսկվայում։

Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the trilateral format involving the deputy prime ministers of Armenia, Russia, and Azerbaijan has long ceased to function, citing multiple reasons.
One key reason, he noted, is a lack of mutual trust.
"The trilateral format of deputy prime ministers from Armenia, Russia, and Azerbaijan hasn’t been functioning for some time due to known reasons — including differing interpretations of the existing text, practical issues, and, frankly, a certain level of mistrust. This is the reality," he said.
The last meeting of the trilateral working group on unblocking regional communications — co-chaired by Armenia’s Mher Grigoryan, Russia’s Alexey Overchuk, and Azerbaijan’s Shahin Mustafayev — took place on June 2, 2023, in Moscow.