Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Շանհայի համաշխարհային կազմակերպությանն՝ ՇՀԿ–ին, անդամակցելը տեղավորվում է ՀՀ բալանսավորման և բալանսավորված արտաքին քաղաքականության շրջանակում։
Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք ՇՀԿ–ին անդամակցելը չի հակասում ՀԱՊԿ–ի հետ կապված ՀՀ դիրքորոշմանը, քանի որ Շանհայի կազմակերպության անդամ են նաև ՀԱՊԿ–ի որոշ երկրներ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտարարել է, որ Հայաստանը ցանկանում է ՇՀԿ դիտորդ երկրի կարգավիճակը փոխարինել անդամ երկրի կարգավիճակով։
«Մենք նախորդող ժամանակաշրջանում Շանհայի կազմակերպությունում ունենք դիտորդի կարգավիճակ։ Այսինքն, այնպես չէ, որ մենք զրոյական վիճակից, այնտեղ բարև–բարլուս էլ չունեինք, որոշեցինք, որ կազմակերպության անդամ ենք դառնում։ Քննարկումներ են հիմա գնում, որ կազմակերպությունում կառուցվածքային փոփոխություններ պետք է տեղի ունենան, որ, օրինակ, դիտորդի կարգավիճակը հանվի։ Իհարկե, սա ամենակարևոր պատճառը չէ, սակայն մենք վստահորեն ուզում ենք անդամակցել այս կազմակերպությանը»,– հայտարարել է Փաշինյանը։
Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը հիմնադրվել է 2001 թվականի հունիսի 15-ին: Սկզբում կազմակերպության անդամ էր վեց երկիր՝ Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Չինաստանը, Տաջիկստանը և Ուզբեկստանը, 2017 թվականին նրանց միացան Հնդկաստանն ու Պակիստանը, իսկ 2023 թվականին՝ Իրանը։ ՀՀ–ն դիտորդի կարգավիճակ ունի։

Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что присоединение Армении к Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) вписывается в рамки сбалансированной внешней политики страны.
Так он ответил на вопрос о возможных противоречиях между членством Армении в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и вступлением в ШОС, так как ряд стран входят одновременно в обе организации. Об этом сообщает «Спутник Армения».
«Мы уже имеем статус наблюдателя в Шанхайской организации. То есть это не ситуация с нуля, где мы вообще никого не знали и вдруг решили вступить. Сейчас идут обсуждения, что в организации возможны структурные изменения, например, отмена института наблюдателей. Это, конечно, не главный фактор, но мы твердо намерены стать полноправным членом этой организации», — заявил Пашинян.
Министерство иностранных дел Армении ранее сообщило о стремлении заменить статус наблюдателя на статус члена ШОС.
Шанхайская организация сотрудничества была основана 15 июня 2001 года. Изначально в нее входили шесть стран: Россия, Казахстан, Кыргызстан, Китай, Таджикистан и Узбекистан. В 2017 году к ним присоединились Индия и Пакистан, а в 2023 году — Иран. Армения в настоящее время имеет статус наблюдателя.