Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսում հայտարարել է, որ առավել հավանական է, որ Հայաստանը դուրս կգա ՀԱՊԿ–ից (Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից), քան կապասառեցնի իր անդամակցությունը:
Նա բացատրել է, թե ինչից է սկիզբ առել պաշտոնական Երևանի և ՀԱՊԿ–ի միջև տարաձայնությունը։
«Երբ մենք ՀԱՊԿ-ի մեր գործընկերների հետ կիսվեցինք մտահոգություններով, որ կարող է Հայաստանի դեմ հարձակում լինել, ՀԱՊԿ-ից հավաստիացրեցին, որ ՀՀ սահմանը կարմիր գիծ է իրենց համար։ Երբ սեպտեմբերյան իրադարձությունների ժամանակ, պաշտոնապես ու ոչ պաշտոնապես, դիմեցինք, այնտեղից անսպասելի արձագանք ստացանք, որի էությունն այն էր, որ սահմանը պարզ չէ, պարզ չէ՝ Հայաստանի տարածք է, թե՞ ոչ։ Այդ ժամանակ հարց առաջացավ՝ կարմիր գիծը, որի վերաբերյալ մեզ տրվել էին հավաստիացումներ, որտեղո՞վ է անցնում։
Ասեցինք՝ կարո՞ղ եք ցույց տալ՝ կարմիր գիծը որտեղով են անցնում, որ կարողանանք կազմակերպության հետ հարաբերվել, բայց մինչև հիմա մեզ այդ կարմիր գծերը ցույց չեն տրվել»,–ասել է Փաշինյանը։
Փաշինյանը 2024-ի փետրվարին հայտարարել էր, որ Հայաստանը գործնականում սառեցրել է իր անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Հայաստանն այդ օրվանից չի մասնակցում ՀԱԿՊ-ի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառումներին և չի վճարում անդամավճարը։

Prime Minister Nikol Pashinyan said it is more probable that Armenia will withdraw from the Collective Security Treaty Organization (CSTO) than restore its participation in the alliance.
He explained the root of the disagreement between official Yerevan and the CSTO.
“When we shared our concerns with CSTO partners about a potential attack on Armenia, we were assured that Armenia’s border was a red line for them. But during the September events, both formally and informally, we received a surprising response—that it was unclear whether the territory in question belonged to Armenia. That raised the question: where exactly is the red line we were promised?
We asked them to show us where these red lines lie so we could engage with the organization properly, but we still haven’t received an answer,” said Pashinyan.
Back in February 2024, Pashinyan had already stated that Armenia had effectively frozen its CSTO membership. Since then, the country has refrained from taking part in CSTO activities and has stopped paying its membership dues.