Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսում հայտարարել է, որ առավել հավանական է, որ Հայաստանը դուրս կգա ՀԱՊԿ–ից (Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից), քան կապասառեցնի իր անդամակցությունը:
Նա բացատրել է, թե ինչից է սկիզբ առել պաշտոնական Երևանի և ՀԱՊԿ–ի միջև տարաձայնությունը։
«Երբ մենք ՀԱՊԿ-ի մեր գործընկերների հետ կիսվեցինք մտահոգություններով, որ կարող է Հայաստանի դեմ հարձակում լինել, ՀԱՊԿ-ից հավաստիացրեցին, որ ՀՀ սահմանը կարմիր գիծ է իրենց համար։ Երբ սեպտեմբերյան իրադարձությունների ժամանակ, պաշտոնապես ու ոչ պաշտոնապես, դիմեցինք, այնտեղից անսպասելի արձագանք ստացանք, որի էությունն այն էր, որ սահմանը պարզ չէ, պարզ չէ՝ Հայաստանի տարածք է, թե՞ ոչ։ Այդ ժամանակ հարց առաջացավ՝ կարմիր գիծը, որի վերաբերյալ մեզ տրվել էին հավաստիացումներ, որտեղո՞վ է անցնում։
Ասեցինք՝ կարո՞ղ եք ցույց տալ՝ կարմիր գիծը որտեղով են անցնում, որ կարողանանք կազմակերպության հետ հարաբերվել, բայց մինչև հիմա մեզ այդ կարմիր գծերը ցույց չեն տրվել»,–ասել է Փաշինյանը։
Փաշինյանը 2024-ի փետրվարին հայտարարել էր, որ Հայաստանը գործնականում սառեցրել է իր անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Հայաստանն այդ օրվանից չի մասնակցում ՀԱԿՊ-ի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառումներին և չի վճարում անդամավճարը։

Премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции заявил, что более вероятен выход Армении из Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), чем восстановление её участия в структуре.
Он объяснил, с чего начались разногласия между официальным Ереваном и ОДКБ.
«Когда мы поделились с партнёрами по ОДКБ своими опасениями о возможном нападении на Армению, нас заверили, что граница Армении — это “красная линия” для организации. Но в сентябре, когда мы обратились официально и неофициально, получили неожиданный ответ: непонятно, проходит ли атака по территории Армении. Тогда возник вопрос: где же проходит та самая “красная линия”, о которой нам говорили?
Мы попросили показать, где находятся эти границы, чтобы мы могли взаимодействовать с организацией. Но до сих пор нам их не обозначили», — заявил Пашинян.
Ещё в феврале 2024 года Пашинян сообщил, что Армения фактически приостановила своё членство в ОДКБ. С тех пор страна не участвует в мероприятиях организации и не выплачивает членские взносы.