ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան ասուլիսում, խոսելով ԵՄ հետ հարաբերությունների մասին, ասել է, որ եվրոպացի գործընկերների ուշադրությունն ենք հրավիրել ԵՄ երկրների դեսպանատներում հերթերի վրա։
«Մարդիկ ամիսներով սպասում են: Հերթը կարող է հասնել 6 ամիս հետո, 7 ամիս հետո, և դա մեծ պրոբլեմ է: Իհարկե, սա նաև կապված է այն հանգամանքի հետ, որ հոսքը շատացել է դեպի ԵՄ: Եթե չեմ սխալվում՝ 2019-ի համեմատ 2024-ին կամ 300, կամ 400 տոկոսով ուղևորությունների աճ է տեղի ունեցել Հայաստանից դեպի ԵՄ: Սա, իհարկե, կապված է ավիացիոն ոլորտի բացված հնարավորությունների հետ»,–նշել է նա։
Փաշինյանը հավելել է, որ վիզաների ազատականացման գործընթացը բավականին հաջող է ընթանում, սակայն, հավելել է, որ դա աշխատատար պրոցես է։
Խոսելով ԵՄ–ին անդամակցելու հեռանկարների մասին՝ նա ասել է, որ նախ ԵՄ բոլոր անդամները պետք է դրա հետ համաձայնվեն, և երկիրը պետք է համապատասխանի ԵՄ չափանիշներին:
«Բոլոր դեպքերում մենք բարեփոխումների հավակնոտ ծրագիր և ռազմավարություն ունենք: Այդ ռազմավարությունը մենք էսպես թե էնպես իրականացնելու ենք: Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին պայմանագրով և առաջիկայում կլինի ՀՀ-ԵՄ համագործակցության նոր օրակարգը, մենք այդ ամեն ինչի սահմաններում մեր երկրի բարեփոխումները շարունակելու ենք մինչև այն կետը, որ օբյեկտիվորեն ՀՀ-ն բոլոր առումներով համապատասխանի եվրոպական ստանդարտներին: Այս կետում կա երկու տարբերակ. կամ Հայաստանին ընդունում են ԵՄ անդամ, կամ ՀՀ-ին չեն ընդունում ԵՄ անդամ: Եթե Հայաստանին ընդունում են ԵՄ անդամ՝ շատ լավ, եթե ինչ-ինչ պատճառներով ՀՀ-ին չեն ընդունում ԵՄ անդամ, Հայաստանը այդ կետի վրա լինում է եվրոպական ժամանակակից ստանդարտներին համապատասխանող երկիր: Երկու դեպքում էլ մենք այս ռազմավարությունը չշարունակելու որևէ պատճառ չունենք»,- ասել է նա։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, addressing relations with the European Union during a press conference, stated that Armenia has drawn its European partners’ attention to long wait times at EU member states’ embassies.
“People wait for months. A queue might be scheduled six or seven months out, which is a serious issue. This is also linked to a significant rise in travel to the EU. If I’m not mistaken, compared to 2019, travel from Armenia to the EU has increased by 300 or even 400 percent in 2024. Naturally, this is also a result of expanded opportunities in the aviation sector,” he noted.
Pashinyan added that the visa liberalization process is progressing successfully but emphasized that it remains labor-intensive.
Regarding prospects of EU membership, he stated that all EU member states must first agree, and Armenia must meet EU criteria.
“In any case, we have an ambitious reform agenda and strategy, which we will implement regardless. Through the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and a forthcoming new cooperation agenda between Armenia and the EU, we will continue reforms until Armenia fully meets European standards. At that point, two outcomes are possible: either Armenia is accepted as an EU member, or it is not. If Armenia is accepted, that’s excellent; if, for some reason, it is not, Armenia will still be a country aligned with modern European standards. In both cases, there is no reason to abandon this strategy,” he concluded.