Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցությունը փակելու մասինհարցը երկու մաս ունի՝ քաղաքական և իրավական։
Նա անդրադարձել է ՔՊ–ից հնչած այն կարծիքին, թե պետք է փակել ՀՅԴ–ն Հայաստանում։
«Քաղաքական գնահատականը քաղաքական գնահատական է, բայց կուսակցության փակումը իրավական որոշումների տիրույթում է։ Եթե տենց իրավական բազա կկուտակվի, դա իրավական խնդիր է, քաղաքական մոտեցման հարց չէ»,-ասել է նա ասուլիսի ընթացքում։
Անդրադառնալով այն խոսակցություններին, որ ՔՊ-ն փոփոխությունների փուլում է և կուսակցությունում մնալու են միայն ակտիվ գործիչները՝ Փաշինյանն ասել է, որ կուսակցությունում մնում են այն մարդիկ, որոնք ուզում են մնալ և ում կուսակցությունից հեռացնելու հիմքեր չկան։
Հուլիսի 10–ի առավոտյան խուզարկություններ են իրականացվել ՀՅԴ-ականների տներում, որոնցից հետո 7 անձ ձերբակալվել է և տարվել ՀՀ քննչական կոմիտե։ Մի քանի օր նրանց մեծ մասն ազատ է արձայվել։

Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the question of dissolving the Armenian Revolutionary Federation (ARF) consists of both political and legal aspects.
Responding to views expressed by members of the ruling Civil Contract party suggesting that the ARF should be shut down in Armenia, he clarified: “A political judgment is a political judgment, but dissolving a party falls within the realm of legal decisions. If sufficient legal grounds are established, it becomes a legal matter, not a political one,” he said during a press conference.
Addressing speculation that the Civil Contract party is undergoing internal restructuring and that only active members will remain, Pashinyan commented that “those who want to stay in the party and for whom there are no grounds for expulsion, remain.”
On the morning of July 10, searches were conducted at the homes of ARF members, after which seven individuals were arrested and taken to Armenia’s Investigative Committee. Most were released within a few days.