Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ասուլիսին, նշել է, որ «չորս ժամից ավել կապիտուլյացիայի լեզուն էր հնչում»։
Նա հավելել է, որ այն, «ինչ ներկայացվում է որպես «խաղաղություն», իրականում ազգային ինքնիշխանությունից հրաժարում է»։
«Չորս ժամից ավել կապիտուլյացիայի լեզուն էր հնչում…
Փաշինյանի այսօրվա ինքնախոստովանանքը այն բանի մասին էր, որ իր կառավարումը ոչ թե անցումային փուլ էր դեպի հզորացում, այլ ուղիղ ընթացք՝ դեպի հոգեբանական և ռազմաքաղաքական կապիտուլյացիա։ Այն, ինչ ներկայացվում է որպես «խաղաղություն», իրականում ազգային ինքնիշխանությունից հրաժարում է։ Այն, ինչ ներկայացվում է որպես «ճշմարտություն», իրականում պարտության հետ համակերպվելու քարոզ է։
Խոսքը կառուցված էր այնպես, որ հաղթանակի մասին պատկերացում իսկ չթողնի, մարդը իր երկիրը կորցնում է ոչ միայն տարածքով, այլև՝ բառերով, և դիմադրությունն արդեն իսկ հռչակվում է արկածախնդրություն։
Իսկ ժողովուրդը իրավունք ունի ոչ միայն չհամաձայնվելու, այլ նաև ձգտելու արժանապատվության, վերադարձի և պայքարի լեզվին։ Իմ գործընկեր Դավիթ Գալստյանը խոսում է այդ լեզվով։ Նա արդեն բանտարկվել է դրա համար։ Բայց այդ լեզուն չլռեցնելու պատասխանատվությունը մերն է՝ հասարակության, հանրության, ազգային ուղեղի։ Իսկ Արդարություն հաստատվելու է, քանզի այն մարդկային հնարավորություններից վեր է…»,–ասվում է գրառման մեջ։

Депутат Национального собрания Республики Арцах от фракции «Справедливость» Метаксе Акопян раскритиковала прошедшую пресс-конференцию премьер-министра Армении Никола Пашиняна, отметив, что «более четырёх часов звучал язык капитуляции».
В публикации на своей странице в Facebook Акопян заявила: «То, что преподносится как „мир“, на самом деле есть отказ от национального суверенитета».
Она добавила: «Более четырёх часов звучал язык капитуляции… Сегодняшнее саморазоблачение Пашиняна заключалось в том, что его правление не является переходным этапом к укреплению, а представляет собой прямой путь к психологической и военно-политической капитуляции. То, что называют „миром“, на самом деле — это отказ от национального суверенитета. То, что представляют как „правду“, — это агитация за примирение с поражением.
Речь была выстроена так, чтобы полностью исключить представление о победе: человек теряет свою страну не только территориально, но и словами, а сопротивление заранее объявляется авантюрой.
Но народ имеет право не только не соглашаться, но и стремиться к достоинству, возвращению и языку борьбы. Мой коллега Давид Галстян говорит именно на этом языке. Он уже арестован за это. Но ответственность за то, чтобы этот язык не умолк, лежит на нас — на обществе, на народе, на национальной мысли. А справедливость восторжествует, потому что она выше человеческих возможностей», — говорится в записи.