«Տաշիր» ընկերությունների խմբի առաջին փոխնախագահ Նարեկ Կարապետյանն,տեսաուղերձով դիմելով հանրությանը, խոսել է այն մասին, թե ինչ ֆեյքեր է իշխանությունն օգտագործելու նոր ստեղծվող քաղաքական ուժի դեմ և թե իրականում ով է Հայաստանը վերածում գուբերնիայի։
Երկու ամսով կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանը հայտարարել է նոր գաղափարական ուժի ձևավորման մասին։
«Առաջինը, որ փորձելու են հակադրվել մեզ, ռուսական ֆեյքն է։ Քանի որ Սամվել Կարապետյանն աշխատել է Ռուսաստանում, օգտագործվելու է հակառուսական թեզը, որ Ռուսաստանն ուղարկել է Սամվել Կարապետյանին, որ ռուսականություն տարածի։ Հիմնականում ով մտահոգված է Ռուսաստանի ազդեցությունից, մտահոգված է, որ Հայաստանի ինքնիշխանության հետ կապված կարող են խնդիրներ առաջանալ: Ամենածայրահեղականներն էլ ասում են՝ Հայաստանը կվերածվի գուբերնիայի:
Եկեք նայենք, թե իրականում ով է Հայաստանը վերածում գուբերնիայի: 2018 թվականին Ռուսաստանի դերը Հայաստանի առեւտրային շրջանառությունում եղել է ընդամենը 27 %: Այսօր Ռուսաստանի դերը Հայաստանի առևտրային շրջանառությունում հասել է 45 %-ի: Եվս 15 % 2024 թվականի տվյալներով Ռուսաստանից եկող և Արաբական Միացյալ Էմիրություններ գնացող ոսկու, թանկարժեք քարերի և մետաղների արտահանումն է: Հետևաբար, Հայաստանը սրանով ևս կապված է Ռուսաստանի հետ: Այսինքն, մեր ինքնիշխան տնտեսական քաղաքականության վերջին յոթ տարիների ընթացքում ռուսական դերը Հայաստանի առևտրային շրջանառության մեջ 27 %-ից հասել է 60 %-ի:
Կարող ենք ասել, որ դա հիմնական աճի լոկոմոտիվն էր, բայց նաև շատ մտահոգիչ է ոչ թե ռուսական հետքը, այլ ուրիշ բան, որ երկիրը չունի այլ տնտեսական գործընկեր, ում հետ նա զարգացնում է իր տնտեսական հարաբերությունները»,–ասել է նա։
Նարեկ Կարապետյանը հավելել է, որ չեն գտել գեթ մեկ երկիր, որի հետ տնտեսական հարաբերությունները զարգացնեն ոչ թե դեկլարատիվ՝ երկրների ղեկավարների հետ հանդիպելով, այլ թիմերով, նախարարություններով, խմբերով աշխատելով առևտուրը զարգացնեն:
«Մեր գործընկերները շատ լավն են, նրանց հետ կարելի է միշտ աշխատել, բայց տնտեսության դիվերսիֆիկացիան շատ կարևւոր է, քանի որ գիտենք՝ երբեմն Լարսի խնդիր է լինում, տարածաշրջանային կոնֆլիկտներ են լինում: Եվ Հայաստանը պետք է ունենա նաև ուրիշ տնտեսական գործընկեր: Բայց այդտեղ մենք պետք է մուտք գործենք ոչ թե քաղաքական օրակարգով, այլ տնտեսական կոնկրետ օրակարգով, առանց հակադրությունների, միայն իրար հետ աշխատելու, իրար հետ բիզնես անելու տրամաբանությամբ:
Յոթ տարվա ընթացքում այն ֆեյք տպավորությունը, որ մեր հասարակությանը հրամցրել են, թե մենք գնում ենք ինքնիշխանության, ռուսական ազդեցությունից անկախության, չի արվել: Հակառակը, ռուսական դերը Հայաստանի տնտեսության մեջ ավելացել է»,-արձանագրել է Կարապետյանը:

Первый вице-президент группы компаний «Ташир» Нарек Карапетян в видеообращении к общественности раскритиковал фейковые утверждения, которые, по его словам, власти намерены использовать против формирующейся политической силы, и задался вопросом, «кто на самом деле превращает Армению в губернию».
Бизнесмен Самвел Карапетян, арестованный на два месяца, ранее объявил о создании новой идеологической политической силы.
«Первый фейк, который попытаются использовать против нас — это „русский след“. Поскольку Самвел Карапетян работал в России, будут использовать анти‑российский тезис, мол, Россия направила его для распространения российского влияния», — заявил Карапетян. «Те, кто обеспокоен влиянием России, опасаются, что это повлияет на суверенитет Армении. А радикалы заявляют, что Армения превращается в губернию».
«Давайте посмотрим, кто на самом деле превращает Армению в губернию. В 2018 году доля России в торговом обороте Армении составляла всего 27%. Сегодня она достигла 45%. Еще 15% по данным 2024 года — это экспорт золота, драгоценных камней и металлов, идущих из России через ОАЭ. Таким образом, участие России в торговле Армении достигает 60%», — отметил он.
Карапетян подчеркнул, что несмотря на такой рост, беспокойство вызывает не столько «русский след», сколько отсутствие у страны других экономических партнёров.
Он добавил, что не удалось найти ни одной страны, с которой Армения развивает торговлю не на декларативном уровне, а через конкретную совместную работу — с министерствами, командами, группами.
«Наши нынешние партнёры хорошие, с ними можно и нужно работать. Но диверсификация экономики крайне важна — ведь у нас бывают проблемы на Ларсе, случаются региональные конфликты», — подчеркнул он. «Армения должна выстраивать отношения с другими экономическими партнёрами, причём на основе конкретной экономической повестки, а не политической риторики — с логикой совместного бизнеса».
«За семь лет обществу внушали фейковое впечатление, что страна движется к суверенитету и независимости от России. Но на деле российское влияние в экономике только выросло», — заключил Карапетян.