«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը Տելեգրամի իր ալիքում գրել է, որ հուսով է՝ եվրոպացի պաշտոնյաները ժողովրդավարության վերաբերյալ զրույց ունեցել են ՀՀ վարչապետի հետ։
Ըստ նրա իշխանությունները խոսում են ժողովրդավարությունից, սակայն «գործնականում արդեն իսկ շեղվել են»։
«Ես հույս ունեմ, որ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը և Եվրոպական խորհրդի նախագահը Հայաստանում մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության վերաբերյալ զրույց ունեցել են ՀՀ վարչապետի հետ։ Շատ կարևոր է, որ ԵՄ-ի առջև ստանձնած մեր պարտավորությունների շրջանակներում այդ հարցերը բարձրացվեն, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող շեղվել ժողովրդավարական ուղուց։ Դրա մասին խոսում են նաև իշխանությունները, բայց գործնականում արդեն իսկ շեղվել է։
Մենք այս հարցերը բարձրաձայնում ենք, որպեսզի որևէ մեկը այստեղից չկարողանա թոզ փչել մեր գործընկերների աչքերին, թե իբր Հայաստանը սուպերժողովրդավարական երկիր է, սակայն ներսում ոտնահարվեն մարդու իրավունքները և խախտվեն իրավական պետության հիմնարար սկզբունքները։
ՀՀ կառավարությունը իր միջազգային գործընկերներին ներկայացնում է իրավիճակը այնպես, իբր իրենք հավատարիմ են ժողովրդավարության սկզբունքներին և իրականացնում են բարեփոխումներ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա նշել է, որ տվյալ պարագայում քաղաքացիական ինստիտուտները և ընդդիմության ներկայացուցիչները պետք է օբյեկտիվ ներկայացնեն երկրում տեղի ունեցող գործընթացները։
«Ես իմ նամակով, ուղղված Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտային, հենց դա եմ արել»,–գրել է նա։
Մարուքյանը նամակով դիմել էր Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտային՝ խնդրելով իր վեր հանած հարցերը բարձրացնել Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։
Մարուքյանը նել է, որ հարցազրույց տալու համար ապօրինի կալանավորված է բարերար Սամվել Կարապետյանը, որ նույն կալանավայրում է գտնվում նաև Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը՝ կրկին հարցազրույց տալու համար, որ իշխանական պատգամավորները արդեն սպառնում են փակել Հայաստանում գործող կուսակցություններից մեկը՝ ՀՅԴ–ն։

Edmon Marukyan, head of the Bright Armenia party, expressed hope via his Telegram channel that European officials addressed the state of democracy during talks with Armenia's Prime Minister.
"I hope the President of the European Commission and the President of the European Council discussed human rights and democracy in Armenia with the Prime Minister. It is essential these issues be raised within the framework of Armenia’s commitments to the European Union, as the Republic of Armenia must not stray from the democratic path. Although authorities speak of democracy, in practice they have already veered off course," he wrote.
Marukyan emphasized that these concerns must be voiced to prevent Armenian authorities from misleading international partners into believing the country remains strongly democratic while human rights are being violated and the fundamentals of the rule of law are being undermined.
He accused the Armenian government of misrepresenting the domestic situation to international partners, pretending to uphold democratic principles and implementing reforms.
Marukyan stressed that civil institutions and opposition representatives have a duty to objectively present the country’s internal processes.
"In my letter to European Commission President Ursula von der Leyen and European Council President António Costa, I did exactly that," he stated.
Marukyan had addressed a letter to von der Leyen and Costa, urging them to raise these concerns in their meeting with Prime Minister Pashinyan. He highlighted that philanthropist Samvel Karapetyan was unlawfully detained for giving an interview, and that Archbishop Mikael Adjapahyan of Shirak was held in the same facility for the same reason. Marukyan also noted that ruling party MPs have begun threatening to shut down opposition parties, specifically mentioning the Armenian Revolutionary Federation (ARF).