«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը Տելեգրամի իր ալիքում գրել է, որ հուսով է՝ եվրոպացի պաշտոնյաները ժողովրդավարության վերաբերյալ զրույց ունեցել են ՀՀ վարչապետի հետ։
Ըստ նրա իշխանությունները խոսում են ժողովրդավարությունից, սակայն «գործնականում արդեն իսկ շեղվել են»։
«Ես հույս ունեմ, որ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը և Եվրոպական խորհրդի նախագահը Հայաստանում մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության վերաբերյալ զրույց ունեցել են ՀՀ վարչապետի հետ։ Շատ կարևոր է, որ ԵՄ-ի առջև ստանձնած մեր պարտավորությունների շրջանակներում այդ հարցերը բարձրացվեն, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող շեղվել ժողովրդավարական ուղուց։ Դրա մասին խոսում են նաև իշխանությունները, բայց գործնականում արդեն իսկ շեղվել է։
Մենք այս հարցերը բարձրաձայնում ենք, որպեսզի որևէ մեկը այստեղից չկարողանա թոզ փչել մեր գործընկերների աչքերին, թե իբր Հայաստանը սուպերժողովրդավարական երկիր է, սակայն ներսում ոտնահարվեն մարդու իրավունքները և խախտվեն իրավական պետության հիմնարար սկզբունքները։
ՀՀ կառավարությունը իր միջազգային գործընկերներին ներկայացնում է իրավիճակը այնպես, իբր իրենք հավատարիմ են ժողովրդավարության սկզբունքներին և իրականացնում են բարեփոխումներ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա նշել է, որ տվյալ պարագայում քաղաքացիական ինստիտուտները և ընդդիմության ներկայացուցիչները պետք է օբյեկտիվ ներկայացնեն երկրում տեղի ունեցող գործընթացները։
«Ես իմ նամակով, ուղղված Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտային, հենց դա եմ արել»,–գրել է նա։
Մարուքյանը նամակով դիմել էր Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտային՝ խնդրելով իր վեր հանած հարցերը բարձրացնել Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։
Մարուքյանը նել է, որ հարցազրույց տալու համար ապօրինի կալանավորված է բարերար Սամվել Կարապետյանը, որ նույն կալանավայրում է գտնվում նաև Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը՝ կրկին հարցազրույց տալու համար, որ իշխանական պատգամավորները արդեն սպառնում են փակել Հայաստանում գործող կուսակցություններից մեկը՝ ՀՅԴ–ն։

18 Июль 2025 - 08:35 AMT
Глава партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян в своем Telegram-канале выразил надежду, что европейские должностные лица обсудили с премьер-министром Армении вопросы, касающиеся демократии.
«Я надеюсь, что председатель Европейской комиссии и председатель Европейского совета обсудили с премьер-министром Армении вопросы прав человека и демократии. Это крайне важно в рамках наших обязательств перед ЕС, ведь Республика Армения не может отклониться от демократического пути. Об этом заявляют и власти, но на деле они уже отошли от него», — отметил он.
Марукян подчеркнул, что необходимо поднимать эти вопросы, чтобы никто не мог ввести в заблуждение европейских партнеров, представляя Армению как сверхдемократическую страну, где на деле нарушаются права человека и основные принципы правового государства.
По его словам, правительство Армении предоставляет международным партнерам искажённую картину, будто бы оно привержено демократическим принципам и проводит реформы.
Он отметил, что в таких условиях именно гражданские институты и представители оппозиции обязаны объективно освещать происходящее в стране.
«В своём письме, адресованном председателю Европейской комиссии Урсуле фон дер Ляйен и председателю Европейского совета Антониу Коште, я именно этим и занимался», — добавил Марукян.
Ранее Марукян направил письмо Урсуле фон дер Ляйен и Антониу Коште с просьбой затронуть эти вопросы на встрече с премьер-министром Пашиняном. В письме он отметил, что меценат Самвел Карапетян был незаконно арестован за интервью, в том же СИЗО находится и архиепископ Ширакской епархии Микаел Аджапахян — также за интервью. Кроме того, Марукян сообщил, что депутаты от правящей партии угрожают закрытием одной из оппозиционных партий — АРФ.