Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին ճեպազրույցում ասել է, որ Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը մնացել է անփոփոխ՝ ըստ որի՝ ցանկացած ապաշրջափակման գործընթաց պետք է ընթանա Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության շրջանակում։
Լրագրողի այն հարցին ի պատասխան, թե արդյո՞ք հնարավոր է, որ Սյունիքի ճանապարհի վերահսկողությունը փոխանցվի այլ երկրի կամ ԱՄՆ-ին, դեսպանն արձագանքել է, որ Հայաստանի իշխանությունները հստակ ընդգծել են՝ ապաշրջափակումը կիրականացվի ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ներքո, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Վարչապետը հստակ հայտարարել է, որ վերահսկողությունը կիրականացնի Հայաստանը։ Բացի դրանից՝ ուրիշ բան չեմ լսել։ Մնացածը լրատվամիջոցների ենթադրություններ են, որոնց հիման վրա պաշտոնական դիրքորոշում հայտնել չենք կարող»,- ընդգծել է Սոբհանին։
Այն հարցին, թե արդյո՞ք Իրանը անհանգստություն ունի այն դեպքում, եթե տարածաշրջան ներգրավվեն երրորդ կողմեր, դեսպանը պատասխանել է.
«Ոչ, դա նույնպես լրատվամիջոցների ենթադրություն է։ Վարչապետի հայտարարությունը վերաբերում էր նրան, որ առաջարկներ եղել են։ Բայց ենթադրությունների հիման վրա դիրքորոշում ներկայացնել ճիշտ չէ։ Այն, ինչ մենք գիտենք և ինչի մասին ասել են ՀՀ պաշտոնյաները, այն է, որ ամեն ինչ լինելու է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ներքո»։

Посол Ирана в Армении Мехди Собхани на пресс-конференции заявил, что позиция Ирана по разблокировке коммуникаций в Южном Кавказе остается неизменной: любой процесс должен происходить в рамках суверенитета и территориальной целостности Армении.
Отвечая на вопрос журналиста о возможности передачи контроля над дорогами в Сюнике третьей стороне или США, посол отметил, что армянские власти четко заявили: разблокировка будет проходить под суверенитетом и в пределах территориальной целостности Армении, сообщает «Арменпресс».
«Премьер-министр четко заявил, что контроль будет осуществлять Армения. Кроме этого, я ничего не слышал. Остальное — это догадки СМИ, на основании которых нельзя выражать официальную позицию», — подчеркнул Собхани.
На вопрос о возможной обеспокоенности Ирана в случае участия третьих сторон в регионе, посол ответил:
«Нет, это тоже предположение СМИ. Премьер-министр сказал, что предложения были. Но формировать позицию на домыслах неправильно. Мы знаем и слышали от армянских официальных лиц лишь то, что всё будет в рамках суверенитета и территориальной целостности Армении».
Премьер-министр Никол Пашинян на недавней пресс-конференции, касаясь темы разблокировки региональных маршрутов и возможной передачи управления другим организациям, заявил, что с Азербайджаном обсуждаются различные варианты упрощения транзита, но на данный момент нет ни конкретных договоренностей, ни подписанных документов. Он также добавил, что в Армении уже существуют случаи аутсорсинга, некоторые из которых можно считать успешными, а некоторые — нет.