Արցախի պետական նախարար Նժդեհ Իսկանդարյանը հրավիրվել է Քննչական կոմիտե, հայտնում է Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը։
«Նպատակ է դրվել վերաբացել մի քրեական գործ, որը նախկինում արդեն փակվել էր։ Մեր համոզմամբ՝ այս գործընթացն ակնհայտորեն կրում է անձնական ու քաղաքական հետապնդման բնույթ և ուղղակիորեն պայմանավորված է հուլիսի 12-ի հանրահավաքին պետնախարարի ակտիվ ներգրավվածությամբ։ Պարոն Իսկանդարյանն այն եզակի պաշտոնյաներից է, որը ոչ միայն ներկա էր հանրահավաքին, այլև իր աջակցությունն ու ակտիվ մասնակցությունն է շարունակաբար ցուցաբերել նաև դրան նախորդած ու հաջորդած բոլոր գործընթացներին։ Այս ամբողջ ընթացքում նա իրականացրել է ակտիվ հանրային գործունեություն»,– ասված է հայտարարության մեջ։
Խորհուրդը հայտարարվել է, որ Իսկանդարյանի քննչական կոմիտե հրավիրվելը ունի քաղաքական ենթատեքստ և դիտարկվում է որպես հարված ոչ միայն մեկ պաշտոնյային, այլև Արցախի պետական կառույցներին ու Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի հեղինակությանը և կենսունակությանը։
Հուլիսի 12-ին Երևանում տեղի է ունեցել արցախցիների կազմակերպած հանրահավաք, որի ժամանակ պահանջ է բարձրացվել՝ լուծել սոցիալական բնույթի խնդիրները։ Հանրահավաքից հետո, երբ կազմակերպիչները փորձել են երթ անցկացնել, ոստիկանությունն արգելել է այն՝ նախազգուշացնելով ուժի կիրառման հնարավորության մասին։ Ի պատասխան՝ արցախցիները նստացույց են սկսել Ազատության հրապարակում։
Հուլիսի 14-ին Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի ներկայացուցիչ Ապրես Մարգարյանը հայտնել է, որ ժամանակավորապես դադարեցնում են փողոցային գործողությունները՝ նկատի ունենալով հանրային արձագանքի պակասը։ Նա հավելել է, որ հետագա քայլերը կքննարկվեն և լրացուցիչ կտեղեկացվեն։ Հուլիսի 16-ին հայտնի է դարձել՝ դատախազությունը պահանջել է անվավեր ճանաչել Արցախի մշտական ներկայացուցիչության շենքի սեփականության իրավունքը։

Artsakh’s State Minister Nzhdeh Iskandaryan has been summoned to the Investigative Committee, according to the Council for the Protection of the Rights of Artsakh Residents.
“The aim is to reopen a previously closed criminal case. We believe this action clearly reflects personal and political persecution, directly linked to the state minister’s active role in the July 12 rally. Mr. Iskandaryan was one of the few officials who not only attended but consistently supported the events before and after the rally through active public engagement,” the Council said in its statement.
They added that Iskandaryan’s summons carries a political message and represents a blow not only to a single official but also to the integrity of Artsakh’s institutions and the credibility of the Council for the Protection of Artsakh Residents’ Rights.
The July 12 rally in Yerevan, organized by Artsakh Armenians, focused on addressing social issues. After the gathering, police blocked organizers’ attempts to march, warning that force might be used. In response, demonstrators began a sit-in at Freedom Square.
On July 14, Council representative Apres Margaryan announced a temporary suspension of street actions due to limited public response. He said further steps would be discussed and announced later. On July 16, it was revealed that the Prosecutor’s Office had requested to annul ownership rights to the building housing Artsakh’s permanent representation.