ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է օրինագծին, որով առաջարկվում է Հայաստան-Թուրքիա սահմանային անցակետը կոչել Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկի՝ Մեհմեդ Թալեաթ փաշայի անունով։
Մեկնաբանելով հարցը՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից նշել են․ «Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի Հանրապետությունը հաշվի է առնում Թուրքիայի Հանրապետության կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումներն ու որոշումները», հայտնում է Sputnik Armenia-ն։
Օրինագիծը ներկայացվել է Թուրքիայի խորհրդարան՝ Միլի Մեջլիս, İYİ ազգայնական ուժի առաջնորդ և պատգամավոր Մուսավաթ Դերվիշօղլուի կողմից։ Նախաձեռնությանը միացել են նույն քաղաքական ուժի ևս 28 պատգամավորներ։
Թալեաթ փաշան եղել է Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչներից։ 1921 թվականի մարտի 15-ին նա սպանվել է Բեռլինում՝ Սողոմոն Թեհլիրյանի ձեռքով, ով եղել է հայ ազգային-ազատագրական շարժման ներկայացուցիչ։ Գերմանական դատարանում Թեհլիրյանը հայտարարել է. «Ես մարդ եմ սպանել, բայց մարդասպան չեմ»: Դատարանը Թեհլիրյանին արդարացրել է։

Armenia’s Foreign Ministry has responded to an inquiry on whether Yerevan would accept renaming a Turkish-Armenian border checkpoint after Mehmed Talaat Pasha, one of the main orchestrators of the Armenian Genocide.
The Ministry issued its comment regarding a bill proposing to name the Turkey-Armenia border checkpoint after Mehmed Talaat Pasha, emphasizing: “In the process of normalizing Armenia-Turkey relations, the Republic of Armenia takes into account the official positions and decisions of the Government of the Republic of Turkey,” reports Sputnik Armenia.
The bill was submitted to the Turkish Grand National Assembly (Milli Majlis) by İYİ Party leader and MP Musavat Dervişoğlu, supported by 28 fellow MPs from the same nationalist political faction.
Talaat Pasha was one of the chief organizers of the Armenian Genocide. On March 15, 1921, he was assassinated in Berlin by Soghomon Tehlirian, a representative of the Armenian national liberation movement. In a German court, Tehlirian declared: “I killed a man, but I am not a murderer.” The court acquitted him.