ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Բելգիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևին, որը դատապարտել է Ադրբեջանի գործողությունները և շեշտել հայերի վերադարձի անհրաժեշտությունը:
Հուլիսի 18-ին Բելգիայի օրենսդիր մարմինը հաստատել է բանաձև, որը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում գործադրված բռնությունները և մարդու իրավունքների խախտումները։ Փաստաթուղթը, միաժամանակ, Բաքվին կոչ է արել իրականացնել Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ին կայացված վճիռը, որի համաձայն՝ Ադրբեջանը պետք է ապահովի Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի անվտանգ վերադարձը՝ միջազգային վերահսկողության ներքո։
Այս նախաձեռնությունն համադրվում է 2024-ին Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված երկու բանաձևերի հետ, ինչպես նաև Շվեյցարիայի խորհրդարանի վերջերս ներկայացրած նախաձեռնության հետ, որի նպատակն է հանդես գալ որպես միջնորդ՝ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի միջև՝ աջակցելով վերջիններիս հայրենիք վերադառնալուն։ Ավելի քան հարյուր բրիտանացի օրենսդիրներ արդեն իրենց աջակցությունն են հայտնել շվեյցարական այս նախաձեռնությանը, և սպասվում է, որ մոտ ապագայում դրան կանդրադառնա նաև ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը։ Այս մասին իր հրապարակման մեջ նշել է Հայաստանի նախկին արտգործնախարարը։
«Երկու օր առաջ կայացած մամուլի ասուլիսում Նիկոլ Փաշինյանը՝ մի շարք վտանգավոր և անտրամաբանական պնդումների շարքում, հայտարարեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը «փակված» է։ Նա միանշանակ հայտարարեց, որ տարածքն ադրբեջանական է և, գուցե, ամենամեղադրելին՝ խոստովանեց, թե իր միակ ափսոսանքն այն է, որ այս զիջումն ավելի վաղ չի իրականացրել։ Այդ «սխալը», ինչպես ինքն է անվանում, արժեցավ հազարավոր հայերի կյանք, ավարտվեց հայկական պատմական հայրենիքի էական մասի կորստով և Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության լիակատար հարկադիր տեղահանությամբ։
Ցանկացած գործուն ժողովրդավարությունում նման կործանարար սխալ հաշվարկի ընդունումը կհանգեցներ անհապաղ հրաժարականի և անդառնալի քաղաքական խայտառակության։ Փոխարենը, Փաշինյանը կառչել է իշխանությունից և փորձում է հայտարարել, թե բաց վերքն արդեն բուժվել է։
Սակայն ճշմարտությունը հնարավոր չէ այսքան հեշտությամբ մոռացության տալ։ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված չէ և երբեք էլ չի փակվի, քանի դեռ իրենց պատմական հայրենիքից բռնությամբ տեղահանված 150,000 հայերի իրավունքները չեն ճանաչվել, վերականգնվել և երաշխավորվել։ Ո՛չ մամուլի ասուլիսը, ո՛չ էլ պատմության վերաշարադրման փորձերը չեն կարող փոխել այս հիմնարար իրականությունը։
Փաշինյանը փորձում է համոզել աշխարհին, թե Հայաստանն այլևս ասելիք կամ անելիք չունի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով։ Նրա մղումները ակնհայտ են՝ հաճոյանալ Ադրբեջանին, խուսափել դիվանագիտական դիմակայությունից, շեղել պատասխանատվությունը և շարունակել կառչել իշխանությունից։ Նրա հռետորական շրջադարձը, ըստ որի՝ իբր Լեռնային Ղարաբաղը երբեք իսկապես հայկական չի եղել, բարոյական և քաղաքական դավաճանություն է, որը և պատմական, և իրավական առումով կեղծ պնդում է։
Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել անկախ ադրբեջանական պետության մաս։ Նրա հայկական արմատները ձգվում են հազարամյակներ՝ շատ առաջ՝ մինչև ժամանակակից Ադրբեջանի ձևավորումը։ Տարածքն իր անկախությունն հռչակեց 1991 թվականին՝ նույն խորհրդային իրավական հիմքով, որով ձևավորվեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի հետխորհրդային հանրապետությունները։
Մի օր, անկասկած, Փաշինյանը հայտարարելու է, թե սխալ է գործել՝ Պրահայի հանդիպման ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս ճանաչելով։ Սակայն ոչ մի ներողություն չի կարող չեղարկել այն վնասը, որ նա պատճառել է։ Այդ վնասի համար նա երբեք չի ներվի հայ ժողովրդի կողմից։
Անկախ այն բանից, թե ինչ է ասում կամ անում Փաշինյանը, Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված չէ։ Այն շարունակում է ապրել՝ քանի դեռ վերադարձի իրավունքը չի իրագործվել, և արդարությունը չի վերականգնվել էթնիկ զտման և հարկադիր արտաքսման զոհերի համար»,- գրել է նա։
Հուլիսի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպել են Աբու Դաբիում և քննարկել Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգի տարբեր ասպեկտներ։ Կողմերը հաստատել են, որ երկկողմ բանակցությունները հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը հասցեագրելու ամենաարդյունավետ ձևաչափն է, և այդ հիմքով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել արդյունքին միտված այդպիսի երկխոսությունը: Հանդիպումը տևել է 5 ժամ։

Former Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian has responded to a resolution adopted by the Belgian Parliament regarding Nagorno-Karabakh, which condemns Azerbaijan’s actions and stresses the need for the return of displaced Armenians.
On July 18, Belgium's legislative body passed a resolution condemning violence and human rights violations by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh. The document urges Baku to comply with the International Court of Justice ruling from November 17, 2023, which requires Azerbaijan to ensure the safe return of displaced Armenians under international supervision.
This initiative aligns with two 2024 resolutions adopted by the European Parliament and a recent proposal by the Swiss Parliament aimed at mediating between Azerbaijan and the Armenians of Nagorno-Karabakh to support their return. Over 100 British lawmakers have already voiced support for the Swiss initiative, and the U.S. House of Representatives is expected to address it soon. Oskanian referenced these developments in his statement.
"During a press conference two days ago, Nikol Pashinyan, among other dangerous and illogical claims, stated that the Nagorno-Karabakh issue is 'closed.' He unequivocally declared the territory as Azerbaijani and, perhaps most appallingly, expressed regret only that he had not made this concession sooner. This 'mistake,' as he called it, cost thousands of Armenian lives, resulted in the loss of a significant part of our historic homeland, and led to the total forced displacement of Nagorno-Karabakh's indigenous Armenian population.
In any functioning democracy, such a catastrophic miscalculation would have led to immediate resignation and lasting political disgrace. Instead, Pashinyan clings to power, trying to claim that an open wound has somehow healed.
But the truth cannot be buried so easily. The Nagorno-Karabakh issue is not closed and never will be until the rights of the 150,000 Armenians violently displaced from their ancestral land are recognized, restored, and guaranteed. No press conference or revisionist narrative can change this fundamental reality.
Pashinyan seeks to convince the world that Armenia has no say or role left in the Karabakh issue. His motives are transparent—appease Azerbaijan, avoid diplomatic confrontation, deflect responsibility, and retain power. His rhetorical pivot suggesting that Karabakh was never truly Armenian is both a moral and political betrayal, and a historically and legally false claim.
Nagorno-Karabakh has never been part of an independent Azerbaijani state. Its Armenian roots stretch back millennia—long before the modern Azerbaijani state emerged. The region declared its independence in 1991 on the same Soviet legal basis that gave rise to post-Soviet Armenia and Azerbaijan.
One day, Pashinyan will undoubtedly say it was a mistake to recognize Karabakh as part of Azerbaijan during the Prague meeting. But no apology can undo the damage he has inflicted. For this, he will never be forgiven by the Armenian people.
Regardless of what Pashinyan says or does, the Nagorno-Karabakh issue is not resolved. It remains alive as long as the right of return is unfulfilled and justice has not been served for the victims of ethnic cleansing and forced deportation," Oskanian wrote.
On July 10, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev met in Abu Dhabi to discuss various aspects of normalizing interstate relations between the two countries. The sides reaffirmed that bilateral talks are the most effective format for addressing all relevant issues and agreed to continue such result-oriented dialogue. The meeting lasted five hours.