«Թաթոյան» հիմնադրամի ղեկավար, Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «վարչապետի պաշտոնը բացահայտ չարաշահող ՔՊ կուսակցության ղեկավարն իր սադրիչ քայլերով, թշնամանքով լի բառապաշարով ակնհայտորեն բախում է հրահրում»։
«Անկասկած է, որ նա է կրում այդ անօրինական, եկեղեցահալած ու հակաքրիստոնեական արարքների և դրանց հետևանքների համար պատասխանատվությունը:
Ու քանի որ միայնակ չի կարողանա իրականացնել իր ապօրինի մտադրությունները, հավաքագրում է «համախոհներ» և հետո նրանց վրա էլ գցելու է մեղքն ու պատասխանատվությունը:
Նրա հետ ամեն ինչ պարզ է:
Այս ամենը պետք է գիտակցեն իրավապահ ու պետական մյուս մարմինները` նրա անօրինական արարքների մասնակիցը չդառնալու համար: Առաջնահերթ, այս մարմիններին է նա փորձելու օգտագործել իր անօրինական մտադրությունների իրագործման համար»,–ասվում է գրառման մեջ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսի ընթացքում, պատասխանելովայն հարցին, թե ինչպես է ազատելու Վեհարանը՝ Փաշինյանն ասել է, որ «Վեհարանն ազատելու են այնպես, ինչպես 2018-ին Հայաստանն ազատեցին Սերժ Սարգսյանից»։ Ավելի ուշ նա հորդորել է պատրաստվել «Մեծ հոգևոր հանդիպման Էջմիածնի կենտրոնական հրապարակում»։

21 Июль 2025 - 09:01 AMT
Глава фонда «Татоян», бывший Защитник прав человека Арман Татоян на своей странице в Facebook заявил, что руководитель правящей партии «Гражданский договор», который «открыто злоупотребляет постом премьер-министра», «явно провоцирует столкновения» своими «провокационными действиями и наполненной враждой риторикой».
«Нет сомнений в том, что именно он несёт ответственность за эти незаконные, антицерковные и антихристианские действия и их последствия. И поскольку он не может реализовать свои противоправные намерения в одиночку, он собирает «единомышленников», чтобы потом переложить на них вину и ответственность», — написал Татоян.
Он добавил, что его цели стали очевидны.
«Это должны осознать правоохранительные органы и другие государственные структуры, чтобы не стать соучастниками его незаконных действий. В первую очередь он попытается использовать эти структуры для реализации своих противоправных планов», — говорится в заявлении.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции заявил, что Католикосат будет «освобождён так же, как в 2018 году Армения была освобождена от Сержа Саргсяна». Позднее он призвал готовиться к «Великой духовной встрече на центральной площади Эчмиадзина».