«Թաթոյան» հիմնադրամի ղեկավար, Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «վարչապետի պաշտոնը բացահայտ չարաշահող ՔՊ կուսակցության ղեկավարն իր սադրիչ քայլերով, թշնամանքով լի բառապաշարով ակնհայտորեն բախում է հրահրում»։
«Անկասկած է, որ նա է կրում այդ անօրինական, եկեղեցահալած ու հակաքրիստոնեական արարքների և դրանց հետևանքների համար պատասխանատվությունը:
Ու քանի որ միայնակ չի կարողանա իրականացնել իր ապօրինի մտադրությունները, հավաքագրում է «համախոհներ» և հետո նրանց վրա էլ գցելու է մեղքն ու պատասխանատվությունը:
Նրա հետ ամեն ինչ պարզ է:
Այս ամենը պետք է գիտակցեն իրավապահ ու պետական մյուս մարմինները` նրա անօրինական արարքների մասնակիցը չդառնալու համար: Առաջնահերթ, այս մարմիններին է նա փորձելու օգտագործել իր անօրինական մտադրությունների իրագործման համար»,–ասվում է գրառման մեջ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսի ընթացքում, պատասխանելովայն հարցին, թե ինչպես է ազատելու Վեհարանը՝ Փաշինյանն ասել է, որ «Վեհարանն ազատելու են այնպես, ինչպես 2018-ին Հայաստանն ազատեցին Սերժ Սարգսյանից»։ Ավելի ուշ նա հորդորել է պատրաստվել «Մեծ հոգևոր հանդիպման Էջմիածնի կենտրոնական հրապարակում»։

Arman Tatoyan, head of the Tatoyan Foundation and former Human Rights Defender of Armenia, stated on his Facebook page that the head of the ruling Civil Contract Party, who is "blatantly abusing the office of Prime Minister," is "clearly provoking confrontation" with "incendiary actions and hateful rhetoric."
“It is undeniable that he bears responsibility for these illegal, anti-church and anti-Christian actions and their consequences. And since he cannot carry out his unlawful intentions alone, he is recruiting ‘like-minded individuals,’ only to later blame and burden them with responsibility,” Tatoyan wrote.
He emphasized that everything is now clear regarding the Prime Minister’s intentions.
“This must be understood by law enforcement and other state institutions in order not to become complicit in his illegal acts. He will primarily try to use these bodies to execute his unlawful objectives,” the statement reads.
At a recent press conference, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the Catholicosate will be “liberated just like Armenia was freed from Serzh Sargsyan in 2018.” He later called for a “Great Spiritual Meeting in Echmiadzin’s central square.”