Երկու ամսով կալամավորված գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանն իր պաշտպանական թիմի միջոցով հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ «Հայաստանը հանելու են աշխարհաքաղաքական զոհի վիճակից»։
Նա հավելել է, որ վերականգնելու են շահերի և հետարքրությունների բալանսը տարածաշրջանում։
Կորցնել կամ չօգտագործել բոլոր այն ամուր բանակցային դիրքերը, որոնք դեռևս ունեինք 44-օրյա պատերազմից հետո։ Այդ դիրքերից ճիշտ ու սրտացավ բանակցելու դեպքում հնարավոր էր պահպանել Արցախը, չունենալ գերիներ Բաքվի բանտերում, պահպանել Հայաստանի տարածաշրջանային զգալի քաշը, պայմաններ թելադրել խաղաղության պայմանագիր ստորագրելիս։
Բոլոր բանակցային դիրքերը զրոյացնելուց, Արցախը տանուլ տալուց հետո բանակցությունների մեջ մտնել Ադրբեջանի հետ, ինչի արդյունքում Բաքուն ստանա ամեն ինչ, Հայաստանը՝ ոչինչ։
Պայմանավորվել դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի մասին ու հող տալ՝ փոխարենը ոչինչ չվերցնելով։ Հրաժարվել միջազգային միջնորդներից՝ Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից ու ՌԴ-ից, ու ասել, թե Բաքվի հետ ինքնուրույն կբանակցենք, որպեսզի իբր «ուրիշի շահեր չսպասարկենք», բայց հետո Ադրբեջանի ավագ եղբայր Թուրքիային դարձնել բանակցային փաստացի միակ միջնորդ։
Դավաճանել ազգային արժեքներին ու զիջել հակառակորդին ամեն ինչ՝ սպասելով, որ դրա դիմաց կստանան խաղաղության անորոշ խոստում, որևէ արժեք չունեցող թղթի մի կտոր։ Այն էլ՝ ընտրություններից առաջ ժողովրդին խաբելու համար միայն, իբր, տեսե՛ք, խաղաղություն եմ բերել։
Հայաստանում բոլորն էլ խաղաղություն ուզում են, բայց իրական, արժանապատիվ ու կայուն, այլ ոչ թե զուտ ձևական մի թուղթ և անդադար սպառնալիքներ ու նվաստացում:
Առաջարկել ինչ-որ «խաչմերուկ», որն իբր տնտեսական օգուտ է բերելու Հայաստանին, բայց վերածել այն Անկարայի երազած «Զանգեզուրի միջանցքի», իսկ Հայաստանը դնել վիլայեթացման ճանապարհին։ Երկար-բարակ խոսել Եվրոպայի հետ եղբայրանալու մասին, բերել եվրոպական դիտորդներ՝ իբր Սյունիքի անվտանգությունը ապահովելու համար, ամիսը մեկ գրկախառնվել Մակրոնի հետ, բայց, փաստացի «քցել» այդ բոլորին ու խախտել խոստումները՝ հիմա էլ փորձելով «միջանցքը» տալ ամերիկացիներին։
Ես հաջողությամբ բիզնես եմ վարել աշխարհի տարբեր երկրներում՝ Ֆրանսիայում, Հունաստանում, Ռուսաստանում, Կիպրոսում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում։ Ու վստահեցնում եմ՝ այսպիսի վարվելակերպով ու խաբեբայի համբավով փոքրիկ խմբակի ղեկավարը շուտով ոչ միայն ամբողջությամբ հեղինակազրկելու է իրեն, այլ նաև մեր Հայրենիքն աշխարհի աչքերում։
Հայաստանը հանելո՛ւ ենք աշխարհաքաղաքական զոհի վիճակից: Վերականգնելո՛ւ ենք շահերի և հետարքրությունների բալանսը տարածաշրջանում: Ու այդ ժամանակ տարանցիկ ճանապարհները Հայաստանի սուվերեն տարածք են մնալու, տարեկան հարյուր միլիոնավոր դոլարներով լցնելու են Հայաստանի, այլ ոչ թե այլ, թեկուզ և բարեկամ որևէ երկրի բյուջեն: Անելո՛ւ ենք՝ մեր ձևով»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

21 Июль 2025 - 09:11 AMT
Заключённый на два месяца армянский бизнесмен и меценат Самвел Карапетян выступил с заявлением через свою команду защиты, в котором подчеркнул: «Мы выведем Армению из положения геополитической жертвы».
Он добавил, что будет восстановлен баланс интересов и приоритетов в регионе.
«Что удалось нынешним властям»
«Потерять или не использовать все оставшиеся прочные переговорные позиции после 44-дневной войны. Если бы с этих позиций вели правильные и добросовестные переговоры, можно было бы сохранить Арцах, не допустить пленных в бакинских тюрьмах, сохранить региональный вес Армении и диктовать условия при подписании мирного договора.
Обнулив все переговорные позиции и потеряв Арцах, они начали переговоры с Азербайджаном, в результате чего Баку получил всё, а Армения — ничего.
Согласились на демаркацию и делимитацию, уступили территории, ничего не получив взамен. Отказались от международных посредников — Франции, США и России — под предлогом, что будут вести переговоры с Баку самостоятельно, якобы чтобы не обслуживать чужие интересы. В итоге же сделали Турцию — старшего брата Азербайджана — единственным фактическим посредником.
Предали национальные ценности и уступили противнику всё, ожидая в ответ призрачное обещание мира, бессмысленный клочок бумаги, представленный как достижение перед выборами.
В Армении все хотят мира, но настоящего, достойного и устойчивого, а не пустого документа, сопровождаемого угрозами и унижениями.
Предложили некий «перекрёсток», якобы приносящий экономическую выгоду Армении, но превративший его в «Зангезурский коридор» — мечту Анкары. Тем самым направили Армению к вилайетизации. Долго говорили о братстве с Европой, привели европейских наблюдателей для обеспечения безопасности Сюника, каждый месяц обнимались с Макроном, а теперь нарушили все обещания и пытаются передать «коридор» американцам.
Я успешно вел бизнес в разных странах — во Франции, Греции, России, на Кипре, в Объединённых Арабских Эмиратах. Уверяю вас: с таким поведением и репутацией обманщика это руководство не только окончательно себя дискредитирует, но и опозорит нашу Родину в глазах всего мира.
Армению выведе́м из положения геополитической жертвы. Восстанови́м баланс интересов и приоритетов в регионе. И тогда транзитные пути останутся на суверенной территории Армении, принося в её бюджет сотни миллионов долларов в год, а не в бюджет другой, пусть даже дружественной страны. Мы это сде́лаем — по-своему», — говорится в заявлении.
18 июня Самвел Карапетян был арестован на два месяца по обвинению в «публичном призыве к захвату полномочий правительства РА». За несколько часов до этого он выступил в поддержку Армянской Апостольской Церкви.
В ответ премьер-министр Пашинян написал: «Почему активизировались развратные “духовники” и их развратные “благотворители”? Ничего, мы снова заставим замолчать. Причём навсегда». Позже он добавил, что Электросети Армении должны быть срочно национализированы.