Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Դանիելյանն ընդգծել է, որ արցախցիների վերադարձի իրավունքը ոչ ոք չի կարող խլել, ինչպես որ չի կարող որևէ իշխանություն հայտարարել Արցախի հարցի փակված լինելու մասին։
Նա նշել է նաև, որ վերադարձը Արցախ կախված է ուժեղ և հզոր Հայաստանից, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Վերջին կետը, որ ունենք ՀՀ-ում, դա Արցախի Հանրապետության ներկայացուցչության շենքն է։ Ցանկացած արցախցի, երբ տարբեր առիթներով դիմում է ՀՀ տարբեր գերատեսչություններին և հարցի լուծումներ չի գտնում, գալիս է Արցախի Հանրապետության ներկայացուցչության շենք։ Մենք այնտեղ ունենք աշխատակիցներ, որոնք փորձում են տարբեր հարցերով օգնություն ցուցաբերել՝ թե իրավական, թե այլ առումներով»,- նշել է ԱԺ նախագահը։
Նա ընդգծել է, որ իրենց գործունեությունը սահմանափակվում է բացառապես արցախցիների իրավունքների պաշտպանությամբ և Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներին նրանք չեն միջամտում։
Անդրադառնալով շրջանառվող այն տեսակետին, թե ստեղծվում է «պետություն պետության ներսում», Աշոտ Դանիելյանը այդ բնորոշումը որակել է որպես անհիմն ու բացարձակապես ոչ իրատեսական։
«Դա իրականությանը ընդհանրապես չի համապատասխանում։ Լավ կլինի դրա մասին ընդհանրապես չխոսել, որովհետև դրա տակ չկա ոչ մի հիմք։ Մենք գործում ենք ՀՀ օրենքներով, ապրում ենք Հայաստանում, հաշվի ենք առնում Հայաստանի շուրջ ստեղծված տարածաշրջանային իրավիճակը և մեր գործունեությամբ երբեք թույլ չենք տա վնաս հասցնել ՀՀ-ին։ Մենք միշտ նշել ենք, որ մեր վերադարձը կախված է ուժեղ և հզոր Հայաստանից, և ամեն ինչ պետք է անենք, որպեսզի շենացնենք Հայաստանը», – ընդգծել է Աշոտ Դանիելյանը։
Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը հուլիսի 17-ի լիագումար նիստի ընթացքում բանաձև է ընդունել ՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ իրականացված ռազմական հարձակումը, միջազգային իրավունքի խախտումները։
Փաստաթղթում հստակ արձանագրվել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի ու այնտեղ բնակվող հայերի նկատմամբ հակասում են միջազգային իրավունքի հիմքերին։ Պատգամավորները շեշտել են, որ հարատև խաղաղության հաստատումը տարածաշրջանում հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, երբ Հայաստանը և Ադրբեջանը փոխադարձաբար հարգեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։

Speaker of the National Assembly of the Republic of Artsakh, Ashot Danielyan, emphasized that "no one can take away the right of return from the people of Artsakh," and that no authority has the right to declare the Artsakh issue resolved.
He added that the return to Artsakh "depends on a strong and powerful Armenia," reports Pastinfo.
“The last official space we have in Armenia is the building of the Artsakh Representation. Any citizen of Artsakh who faces difficulties dealing with Armenian state bodies often turns to our office. We have staff there who provide various forms of support, including legal assistance,” Danielyan said.
He noted that their activities are strictly limited to protecting the rights of Artsakh Armenians and that they do not interfere in Armenia’s internal politics.
Addressing claims that a “state within a state” is being created, Danielyan rejected the notion as baseless and entirely unrealistic.
“This characterization doesn’t reflect reality. It’s best not to even bring it up, because there’s no foundation behind it. We act in accordance with Armenian law, live in Armenia, consider the regional context around Armenia, and would never allow our actions to harm the country. We have always said that our return depends on a strong and powerful Armenia, and we must do everything we can to help Armenia prosper,” Danielyan stressed.
On July 17, the Belgian House of Representatives adopted a resolution condemning Azerbaijan’s military aggression against the Armenians of Nagorno-Karabakh and violations of international law. The resolution states that Azerbaijan’s actions contradict fundamental principles of international law. Lawmakers emphasized that lasting peace in the region is only possible if Armenia and Azerbaijan mutually respect each other’s territorial integrity.