ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ և «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցք» ծրագրի թիկունքում ամբողջությամբ թուրք-ադրբեջանական տանդեմն է։
Նա նշել է նաև, որ Իրանի սահմանին ամերիկյան ընկերության կողմից ճանապարհի հսկողությունը հղի է շատ ծանր հետևանքներով, հայտնում է Panorama.am-ը։
««Զանգեզուրի միջանցք» ծրագրի թիկունքում ամբողջությամբ թուրք-ադրբեջանական տանդեմն է, միջազգային այլ սուբյեկտների կողմից ունի աջակցություն՝ իրենց շահերը սպասարկելու տեսանկյունից»,- լրագրողներին ասաց ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը:
Նա ընդգծել է, որ ծրագիրը Հայաստանի շահերին ամբողջությամբ հակասող նախաձեռնություն է, որը միաժամանակ ուղղված է նաև մեր բարեկամների, մասնավորապես Իրանի դեմ։
«Արդյո՞ք դա կբերի տարածաշրջանում կոմունիկացիաների բացմանը, խաղաղության հաստատմանը, միանշանակ՝ ոչ, որովհետև արտատարածաշրջանային ուժեր բերելով մեր տարածաշրջան՝ նոր, ավելի անկայուն խնդիրներ են ստեղծվելու։ Այսօրվա իշխանության վարած քաղաքականության արդյունքում Հայաստանը դարձել է միջազգային այս կենտրոնների ազդեցությունների բախման միջավայր, որը հղի է ծանր հետևանքներով։
4 տարի հերքել են, որ իրենք «միջանցքի» մասին ունեն պայմանավորվածություն, ասել եմ՝ ինքն այդ «միջանցքը» վաղուց տվել է, խնդիրն այն է, թե ով կհսկի «միջանցքը»։ Պարզվում է՝ կարող է ամերիկյան ընկերություն լինել։ Իսկ Իրանի սահմանում ամերիկյան ընկերության կողմից ճանապարհի հսկողությունը հղի է շատ ծանր հետևանքներով։ Ամեն կերպ պետք է դա կանխել»,- ասել է Սաղաթելյանը։

21 Июль 2025 - 14:22 AMT
Представитель Верховного органа АРФД Армении и депутат фракции «Армения» Ишхан Сагателян в беседе с журналистами заявил, что за проектом так называемого «Зангезурского коридора» полностью стоит турецко-азербайджанский альянс, поддерживаемый международными субъектами, преследующими свои интересы.
Он подчеркнул, что этот проект не только противоречит интересам Армении, но и направлен против её союзников, в частности — Ирана.
По мнению Сагателяна, инициатива не приведёт к открытию коммуникаций или установлению мира, а напротив — внесёт дестабилизацию за счёт вовлечения внешних сил. Он обвинил нынешние власти Армении в превращении страны в арену геополитического противостояния.
«Четыре года они отрицали наличие договоренности о "коридоре". Я с самого начала говорил: он уже отдан. Вопрос лишь в том, кто будет его контролировать. Оказывается, это может быть американская компания. А контроль дороги у границы с Ираном американцами чреват крайне тяжёлыми последствиями. Это необходимо любой ценой предотвратить», — заявил он.
Ранее посол США в Турции Том Барак, говоря о разблокировке коммуникаций в регионе, предположил, что такие вопросы можно было бы решать путём долгосрочной аренды — например, на 100 лет, как это делают в США. Однако он отметил, что культурные различия в Южном Кавказе затрудняют реализацию подобных подходов.