Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «ՀԱԵ–ն հաշվետու է յուրաքանչյուրի առջև անկախ այն բանից՝ մարդը պահպանում է եկեղեցական բոլոր կանոնները, թե ոչ»։
Նա համեմատություն է տարել կառավարության հետ՝ նշելով, որ կառավարությունը հաշվետու է բոլոր քաղաքացիների առջև՝ անկախ նրանից՝ նրանք կատարում են ՀՀ օրենքների պահանջները, թե ո։
«Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու սպասավորներից մեկը գրառում էր արել և դիմել վարչապետին նշելով, որ եկեղեցուն քննադատելու և պահանջներ ներկայացնելու իրավունք ունեն հստակ կանոնների համապատասխանող հավատացյալները: Այստեղ պետք է նշեմ, որ Կառավարությունը, օրինակ, հաշվետու է բոլոր քաղաքացիների առջև՝ անկախ նրանից՝ նրանք կատարում են ՀՀ օրենքների պահանջները, թե ոչ։ Կառավարությանը քննադատելու և օրենքների կատարման պահանջ կարող են ներկայացնել բոլորը անխտիր, նույնիսկ ծանր հանցագործությունների համար կալանավորված անձինք։ Քննադատության բովանդակությունը երբեք չի կարող նսեմացվել պայմանավորված քննադատողի անձով:
Նույն տրամաբանությամբ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին, որպես հատուկ կարգավիճակ ունեցող կառույց, որը շատերիս կարծիքով անմիջական կապ ունի նաև հայ ժողովրդի ինքնության հետ, հաշվետու է յուրաքանչյուրի առջև անկախ այն բանից՝ մարդը պահպանում է եկեղեցական բոլոր կանոնները, թե ոչ։ Եթե Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին լիներ պարզապես փոքրամասնությունների շահերը պաշտպանող հասարակական կազմակերպություն, ապա կանոնադրության խախտումները գուցե այսպիսի հնչեղություն չստանային։ Սակայն այն իրողությունը, որ եկեղեցին ներկայացվում է որպես ողջ ժողովրդի հոգևոր կառույց, ենթադրում է հաշվետվողականություն բոլորի առջև, նույնիսկ նրանց, ովքեր աթեիստ են։
Մեր հասարակության մեջ նյութապաշտության և հոգևոր արժեքների ետընթացի պատճառները գուցե նաև պայմանավորված են նրանով, որ այդ արժեքները պահպանողները և քարոզողները երբեմն տեսանելի ձևով հավատարիմ չեն այդ արժեքներին»։

22 Июль 2025 - 09:38 AMT
Министр финансов Ваге Ованнисян написал на своей странице в Facebook: «Армянская Апостольская Церковь подотчетна каждому, независимо от того, соблюдает ли человек все церковные правила или нет».
Он провел параллель с правительством, подчеркнув, что оно несет ответственность перед всеми гражданами, независимо от того, выполняют ли они законы Республики Армения.
«Один из служителей Армянской Апостольской Церкви сделал запись, обращённую к премьер-министру, заявив, что право критиковать церковь и выдвигать ей требования имеют лишь те, кто соблюдает установленные каноны. Здесь я хочу отметить, что правительство, например, отчитывается перед всеми гражданами, независимо от того, соблюдают ли они законы Республики Армения. Критиковать правительство и требовать исполнения законов может абсолютно каждый, в том числе и лица, осужденные за тяжкие преступления. Содержание критики никогда не может быть принижено из-за личности критикующего.
По этой же логике Армянская Апостольская Церковь — структура с особым статусом, которая, по мнению многих, непосредственно связана с идентичностью армянского народа, — должна быть подотчетна каждому, независимо от того, соблюдает человек церковные каноны или нет. Если бы речь шла о неправительственной организации, представляющей интересы меньшинства, возможно, нарушения устава не вызвали бы такого резонанса. Но поскольку церковь позиционирует себя как духовная структура всего народа, это подразумевает подотчетность всем — даже атеистам.
Возможно, одна из причин господства материализма и упадка духовных ценностей в нашем обществе кроется в том, что их носители и проповедники сами не всегда им следуют на практике».
Во время пресс-конференции, отвечая на вопрос о том, как он собирается «освободить Католикосат», премьер-министр Никол Пашинян заявил: «Его освободят так же, как в 2018 году Армению освободили от Сержа Саргсяна». Позже он призвал готовиться к «Великой духовной встрече на центральной площади Эчмиадзина».