Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «ՀԱԵ–ն հաշվետու է յուրաքանչյուրի առջև անկախ այն բանից՝ մարդը պահպանում է եկեղեցական բոլոր կանոնները, թե ոչ»։
Նա համեմատություն է տարել կառավարության հետ՝ նշելով, որ կառավարությունը հաշվետու է բոլոր քաղաքացիների առջև՝ անկախ նրանից՝ նրանք կատարում են ՀՀ օրենքների պահանջները, թե ո։
«Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու սպասավորներից մեկը գրառում էր արել և դիմել վարչապետին նշելով, որ եկեղեցուն քննադատելու և պահանջներ ներկայացնելու իրավունք ունեն հստակ կանոնների համապատասխանող հավատացյալները: Այստեղ պետք է նշեմ, որ Կառավարությունը, օրինակ, հաշվետու է բոլոր քաղաքացիների առջև՝ անկախ նրանից՝ նրանք կատարում են ՀՀ օրենքների պահանջները, թե ոչ։ Կառավարությանը քննադատելու և օրենքների կատարման պահանջ կարող են ներկայացնել բոլորը անխտիր, նույնիսկ ծանր հանցագործությունների համար կալանավորված անձինք։ Քննադատության բովանդակությունը երբեք չի կարող նսեմացվել պայմանավորված քննադատողի անձով:
Նույն տրամաբանությամբ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին, որպես հատուկ կարգավիճակ ունեցող կառույց, որը շատերիս կարծիքով անմիջական կապ ունի նաև հայ ժողովրդի ինքնության հետ, հաշվետու է յուրաքանչյուրի առջև անկախ այն բանից՝ մարդը պահպանում է եկեղեցական բոլոր կանոնները, թե ոչ։ Եթե Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին լիներ պարզապես փոքրամասնությունների շահերը պաշտպանող հասարակական կազմակերպություն, ապա կանոնադրության խախտումները գուցե այսպիսի հնչեղություն չստանային։ Սակայն այն իրողությունը, որ եկեղեցին ներկայացվում է որպես ողջ ժողովրդի հոգևոր կառույց, ենթադրում է հաշվետվողականություն բոլորի առջև, նույնիսկ նրանց, ովքեր աթեիստ են։
Մեր հասարակության մեջ նյութապաշտության և հոգևոր արժեքների ետընթացի պատճառները գուցե նաև պայմանավորված են նրանով, որ այդ արժեքները պահպանողները և քարոզողները երբեմն տեսանելի ձևով հավատարիմ չեն այդ արժեքներին»։

Finance Minister Vahe Hovhannisyan stated on Facebook that "the Armenian Apostolic Church is accountable to everyone, regardless of whether one follows all church rules."
Drawing a parallel to the government, he emphasized that the government is responsible to all citizens, regardless of whether they comply with the laws of Armenia.
“A member of the Armenian Apostolic Church recently addressed the Prime Minister, claiming that only those who strictly observe church rules have the right to criticize or make demands of the Church. I must note that, just as the government is accountable to all citizens—regardless of whether they abide by the law—anyone, even those imprisoned for serious crimes, has the right to criticize or demand adherence to the law. The content of criticism can never be diminished based on the critic’s personal character.
By the same logic, the Armenian Apostolic Church—an institution with a special status that many believe is closely tied to Armenian national identity—must be accountable to everyone, whether or not they follow church rules. If the Church were simply a public organization representing a minority, then violations of its charter might not draw such widespread attention. However, given that it positions itself as a spiritual institution for the entire nation, it must remain accountable to all, including atheists.
The decline of spiritual values in our society may, in part, be due to the visible inconsistencies between the values preached by religious leaders and their actions.”
Prime Minister Nikol Pashinyan, when asked how he plans to “free” the Catholicosate, responded: “The same way we freed Armenia from Serzh Sargsyan in 2018.” Later, he called for preparations for a “Great Spiritual Gathering at the central square of Etchmiadzin.”