ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի հաշվեհամարների վրա դատարանը դրել է 9 միլիոն դրամի կալանք։ Տեղեկությունն այդ մասին Թորոսյանը հաստատել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Դատարանը որոշում է կայացրել գործարար Սամվել Կարապետյանի հայցադիմումի հիման վրա, որով նա մի շարք քաղաքական գործիչներից՝ այդ թվում Արսեն Թորոսյանից, պահանջել է հրապարակային ներողություն և փոխհատուցում՝ վիրավորանքի և զրպարտության համար։ Կարապետյանը յուրաքանչյուրից պահանջել է 9 միլիոն դրամ, ինչպես նաև՝ հերքում իր հասցեին հնչեցված արտահայտությունների վերաբերյալ։
Թորոսյանը գրել է․ «Բազմիցս ապացուցվել է, որ փողի քանակությունը բացարձակ չի նշանակում նաև խելքի առկայություն, հատկապես՝ քաղաքական։ Կալուգայի Սամոյին և տեռորիստ տերտերներին թվում է, թե դատական հայցերով կարող են մեզ լռեցնել։
Անդրադառնալով իմ մասին այսօրվա հրապարակմանը, հաստատում եմ, որ իմ դեմ ներկայացված հայցում «մեծն բարերար» Սամոն դատարանին միջնորդել էր հայցի ապահովման միջոց կիրառել 9 մլն դրամի չափով և իմ համար դեռևս անհասկանալի պատճառներով և հիմնավորումներով դատարանը բավարարել էր այդ միջնորդությունը։ Այս դատական պրակտիկային դեռ կանդրադառնանք, երբ հերիք չի քաղաքական գործիչներին քաղաքական հայտարարությունների համար ոմանք դատի են տալիս, դեռ դատարաններն էլ նման որոշումներ են կայացնում։
Ես նույնպես միջնորդել եմ դատարանին, որպեսզի վերացնի հայցի ապահովման անհիմն այդ որոշումը, որովհետև չեմ պատրաստվում գույքս վաճառել ու փախնել Հայաստանից, հատկապես Սամոյի ահից։
Իսկ Կալուգայում իր հարստությունը դիզած «բարերար» Սամոյին մի բան կասեմ, էդքան կաս դու կամ քո «պաշտպանության խոդհուրդը» մեր քաղաքական հայտարարություններին քաղաքական պատասխան տուր, թեև ակնհայտ է, որ այդքան չկաք ոչ դու, ոչ էլ քո վարձու «պաշտպանները»։
Երկու ամսով կալանավորված գործարար ու բարերար Սամվել Կարապետյանը զրպարտության և վիրավորանքի համար հայցադիմումներ է ներկայացրել նաև ԱԺ ՔՊ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանի, ՀՀ վարչապետի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանի, մի քանի այլ անձանց դեմ։

22 Июль 2025 - 10:13 AMT
На банковские счета депутата фракции «Гражданский договор» Арсена Торосяна наложен арест в размере 9 миллионов драмов по решению суда. Эту информацию Торосян подтвердил на своей странице в Facebook.
Решение принято в рамках иска бизнесмена Самвела Карапетяна, который требует публичного извинения и компенсации от ряда политических деятелей, включая Торосяна, за оскорбления и клевету. От каждого из ответчиков он требует 9 миллионов драмов, а также опровержения прозвучавших в его адрес высказываний.
Торосян в ответ заявил: «Многократно доказано, что количество денег вовсе не означает наличие ума, особенно — политического. Калужскому Само и террористам в рясах кажется, что судебными исками нас можно заставить замолчать».
Подтверждая информацию о сегодняшнем аресте, он написал: «Да, так называемый "великий благотворитель" Само действительно ходатайствовал перед судом о применении меры обеспечения иска в размере 9 миллионов драмов. По причинам, пока непонятным мне самому, суд удовлетворил это ходатайство. Мы еще вернемся к этой судебной практике, когда за политические заявления подают в суд, и суды это поддерживают».
Он также добавил: «Я подал ходатайство о снятии этого необоснованного ареста, потому что не собираюсь продавать свое имущество и сбегать из Армении, тем более от страха перед Само».
Обращаясь к Карапетяну, он заявил: «Благотворителю Само, сколотившему состояние в Калуге, скажу одно: если ты такой смелый, то ты или твой "совет по защите" дайте политический ответ на наши политические заявления. Хотя ясно, что ни ты, ни твои наемные "защитники" на это не способны».
Самвел Карапетян, находящийся под двухмесячным арестом, подал иски по аналогичным обвинениям против главы фракции НС «Гражданский договор» Айка Конджоряна, заместителя руководителя аппарата премьер-министра Тарона Чахояна, пресс-секретаря премьер-министра Назели Багдасарян и ряда других лиц.