ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի հաշվեհամարների վրա դատարանը դրել է 9 միլիոն դրամի կալանք։ Տեղեկությունն այդ մասին Թորոսյանը հաստատել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Դատարանը որոշում է կայացրել գործարար Սամվել Կարապետյանի հայցադիմումի հիման վրա, որով նա մի շարք քաղաքական գործիչներից՝ այդ թվում Արսեն Թորոսյանից, պահանջել է հրապարակային ներողություն և փոխհատուցում՝ վիրավորանքի և զրպարտության համար։ Կարապետյանը յուրաքանչյուրից պահանջել է 9 միլիոն դրամ, ինչպես նաև՝ հերքում իր հասցեին հնչեցված արտահայտությունների վերաբերյալ։
Թորոսյանը գրել է․ «Բազմիցս ապացուցվել է, որ փողի քանակությունը բացարձակ չի նշանակում նաև խելքի առկայություն, հատկապես՝ քաղաքական։ Կալուգայի Սամոյին և տեռորիստ տերտերներին թվում է, թե դատական հայցերով կարող են մեզ լռեցնել։
Անդրադառնալով իմ մասին այսօրվա հրապարակմանը, հաստատում եմ, որ իմ դեմ ներկայացված հայցում «մեծն բարերար» Սամոն դատարանին միջնորդել էր հայցի ապահովման միջոց կիրառել 9 մլն դրամի չափով և իմ համար դեռևս անհասկանալի պատճառներով և հիմնավորումներով դատարանը բավարարել էր այդ միջնորդությունը։ Այս դատական պրակտիկային դեռ կանդրադառնանք, երբ հերիք չի քաղաքական գործիչներին քաղաքական հայտարարությունների համար ոմանք դատի են տալիս, դեռ դատարաններն էլ նման որոշումներ են կայացնում։
Ես նույնպես միջնորդել եմ դատարանին, որպեսզի վերացնի հայցի ապահովման անհիմն այդ որոշումը, որովհետև չեմ պատրաստվում գույքս վաճառել ու փախնել Հայաստանից, հատկապես Սամոյի ահից։
Իսկ Կալուգայում իր հարստությունը դիզած «բարերար» Սամոյին մի բան կասեմ, էդքան կաս դու կամ քո «պաշտպանության խոդհուրդը» մեր քաղաքական հայտարարություններին քաղաքական պատասխան տուր, թեև ակնհայտ է, որ այդքան չկաք ոչ դու, ոչ էլ քո վարձու «պաշտպանները»։
Երկու ամսով կալանավորված գործարար ու բարերար Սամվել Կարապետյանը զրպարտության և վիրավորանքի համար հայցադիմումներ է ներկայացրել նաև ԱԺ ՔՊ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանի, ՀՀ վարչապետի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանի, մի քանի այլ անձանց դեմ։

A Yerevan court has frozen 9 million drams in the bank accounts of Arsen Torosyan, a Member of Parliament from the ruling Civil Contract party. Torosyan confirmed the court’s decision in a Facebook post.
The freeze is part of a legal case brought by businessman Samvel Karapetyan, who is demanding public apologies and compensation from several political figures, including Torosyan, for alleged defamation and insult. Karapetyan is seeking 9 million drams from each defendant and a retraction of the statements made against him.
Torosyan responded by criticizing the decision: “It has been proven many times that having money doesn’t necessarily imply intelligence, especially in politics. Samo from Kaluga and the terrorist clerics think they can silence us through lawsuits.”
Regarding the report about his accounts, he confirmed: “Indeed, Samo the 'great benefactor' asked the court to apply a measure to secure the claim by freezing 9 million drams in my accounts. For reasons still unclear to me, the court granted it. We will revisit this judicial practice—when political statements lead to lawsuits, and the courts support them.”
He added: “I’ve also filed a motion to lift this baseless freeze. I don’t plan to sell my assets or flee Armenia, especially not out of fear of Samo.”
Addressing Karapetyan directly, Torosyan said: “To the ‘benefactor’ who amassed his wealth in Kaluga—I challenge you and your so-called ‘defense council’ to respond to our political statements politically, though it’s clear neither you nor your hired ‘defenders’ are up to it.”