Երկու ամսով կալանավորված գործարար, բարերարՍամվել Կարապետյանը և նրա ընտանիքը հաղթել են ՀՀ կառավարության դեմ նախաձեռնած ՀԷՑ-ը պետականացնելու արբիտրաժային հրատապ գործը։ Այս մասին հայտնել է Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդը։
Արբիտրաժային գործի քննությունը Կարապետյանների ընտանիքը նախաձեռնել է Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտում (SCC)` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Կիպրոսի Հանրապետության կառավարության միջև 1995թ․ հունվարի 18-ին կնքված Ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության համաձայնագրով սահմանված կարգով։ Գործի քննությանը մասնակցել է նաև ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչը։
Արբիտրաժն արձանագրել է, որ անհրաժեշտ է անհապաղ կիրառել ապահովման միջոցներ, քանի որ ՀՀ գործողությունները լուրջ կասկածներ են հարուցում Հայաստանի և Կիպրոսի միջև գործող ներդրումների պաշտպանության համաձայնագրին համապատասխանելու հարցում։ Արբիտրաժն ընդգծել է, որ «ապահովման անհետաձգելի միջոցների բացակայության պայմաններում հայցվորների համար դժվար է լինելու ստանալ վնասի ամբողջական հատուցում, եթե նրանք կորցնեն ընկերության նկատմամբ վերահսկողությունը, կամ, ինչն ավելի վատ է՝ դադարեն լինել դրա սեփականատերը»։
Այս արտակարգ արբիտրաժային որոշումը ենթակա է պարտադիր կատարման Հայաստանի կառավարության կողմից։
Ազգային ժողովի ՔՊ-ական պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի գույքերը 9 մլն դրամի չափով արգելանքի տակ են։ Դա այն գումարն է, որը Սամվել Կարապետյանը պահանջում է Թորոսյանից նրա «զրպարտչական, վիրավորական բնույթի» արտահայտությունների համար։Կարապետյանի հայցապահանջի շրջանակներում կալանք է դրվել նաև իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության գույքի վրա՝ կրկին 9 մլն դրամի չափով։ Կուսակցության գույքի վրա արգելանք է դրվել, քանի որ Թորոսյանը համարվում է կուսակցության ղեկավար մարմնի՝ վարչության անդամ։

Бизнесмен и меценат Самвел Карапетян и его семья выиграли срочное арбитражное дело против правительства Армении, начатое в Арбитражном институте Торговой палаты Стокгольма на основании Соглашения между Арменией и Кипром от 18 января 1995 года о защите инвестиций.
Арбитраж обязал Армению прекратить реализацию положений недавних законов об энергетике и регулировании общественных услуг, касающихся национализации ЗАО «Электрические сети Армении», а также запретил дальнейшие шаги по возможной экспроприации компании.
Суд отметил необходимость немедленных обеспечительных мер, указывая на серьёзные сомнения в соблюдении Арменией международного соглашения с Кипром. Без этих мер, заявил арбитраж, истцам будет сложно получить полное возмещение ущерба в случае потери контроля над компанией или прекращения права собственности. Решение подлежит обязательному исполнению правительством Армении.
3 июля Национальное собрание Армении приняло во втором чтении пакет изменений в законы, касающиеся процесса национализации ЭСА. 18 июня премьер-министр Никол Пашинян, за несколько часов до ареста Карапетяна, заявил, что пришло время национализировать компанию, предупредив сотрудников, что несогласные будут уволены. 24 июня стало известно, что план национализации готов. 18 июля Регулятор назначил временного управляющего компании — экс-главу Службы госконтроля Романоcа Петросяна и инициировал административное производство.