«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ–ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը, անդրադառնալով Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի (SCC) որոշմանն, ասել է, որ այն դեռ պետք է ճանաչվի ՀՀ Առաջին ատյանի դատարանի կողմից՝ ներպետական դատական գործընթաց պետք է մեկնարկի, հայտնում է 24news.am–ը։
Նա նշել է, որ նման ընթացակարգ է նախատեսված ՀՀ «Առևտրային արբիտրաժի մասին» օրենքով, այսինքն հայցորդները պետք է դիմեն Առաջին ատյանի դատարան, որոշումը դատարանը ճանաչի, կատարողական թերթիկ տա, վարույթ հարուցի, դատական վճռով, որից հետո նոր դա դատական կատարման վճիռ կդառնա։
«Այսինքն ներպետական դատական գործընթաց պետք է մեկնարկի, որի շրջանակներում ՀՀ կառավարությունը՝ ի դեմս լիազոր մարմնի, պետք է ներկայացնի այն բոլոր հիմնավորումները, թե ինչու է հաղորդում ներկայացրել ՀԾԿՀ և ամբողջ ընթացակարգը՝ մինչև ժամանակավոր կառավարչի նշանակումը և ժամանակավոր կառավարչի լիազորությունների իրացման առաջնահերթությունները։ Դա պիտի հիմնավորվի դատարանում»,- ասել է Պետրոսյանը։
Նա շեշտել է, որ դատական վճիռ ստանալուց հետո միայն կարելի կլինի խոսել գործի ավարտի, շահելու կամ պարտվելու մասին։
Գործարար Սամվել Կարապետյանի իրավապաշտպան թիմը տեղեկացրել է, որ նա հաղթել է ՀՀ կառավարության դեմ արբիտրաժային հրատապ գործով։ Կառավարությունը արձագանքել է միջազգային որոշմանը՝ ընդգծելով, որ բոլոր կողմերը պետք է առաջնորդվեն նաև Հայաստանի օրենսդրությամբ ու միջազգային պայմանագրերով, որոնք կարգավորում են նման որոշումների ճանաչման և կիրառման ընթացակարգերը։

Назначенный временным управляющим ЗАО «Электрические сети Армении» Романос Петросян, комментируя решение Арбитражного института Торговой палаты Стокгольма, заявил, что оно должно быть признано судом первой инстанции Армении. Об этом сообщает «24news.am».
По его словам, должен начаться внутригосударственный судебный процесс, как это предусмотрено Законом Республики Армения «О торговом арбитраже». Истцы обязаны обратиться в суд первой инстанции, который должен признать решение, выдать исполнительный лист, возбудить производство и вынести судебное решение, после чего оно может быть исполнено.
«То есть необходимо начать внутригосударственный судебный процесс, в рамках которого правительство Армении, в лице уполномоченного органа, должно представить все обоснования – почему был подан запрос в Комиссию по регулированию общественных услуг, и весь порядок вплоть до назначения временного управляющего и приоритетов реализации его полномочий. Всё это должно быть обосновано в суде», – отметил Петросян.
Он заявил, что только после получения судебного решения можно будет говорить о завершении дела и о его результате – выигрыше или проигрыше.
Юридическая команда бизнесмена Самвела Карапетяна сообщила, что он выиграл срочное арбитражное дело против правительства Армении. Правительство в ответ на международное решение подчеркнуло, что все стороны должны руководствоваться также законодательством Армении и международными договорами, регулирующими порядок признания и исполнения подобных решений.