Հեպատիտների դեմ պայքարի համաշխարհային օրվա կապակցությամբ Առողջապահության նախարարության «Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոնը» նախաձեռնել է մի շարք բաց միջոցառումներ։
Շարժական բուժախտորոշիչ կենտրոնների միջոցով քաղաքացիներին կտրամադրվի անվճար և անանուն հետազոտություն՝ ՄԻԱՎ-ի, հեպատիտ B-ի ու C-ի, ինչպես նաև սիֆիլիսի հայտնաբերման համար։ Թեստավորում անցնելու համար պարտադիր չէ քաղցած ներկայանալ, իսկ գործընթացը կուղեկցվի ինչպես նախաթեստային, այնպես էլ հետթեստային խորհրդատվությամբ։
Կենտրոնի շարժական կլինիկաները կտեղակայվեն երեք վայրերում՝ տարբեր օրերի.
- Հուլիսի 28-ին՝ Երևանում, Ազատության հրապարակում, ժամը 14:00-ից 20:00,
- Հուլիսի 29-ին՝ Գյումրիում, Վարդանանց հրապարակում, ժամը 12:30-ից 17:30,
- Հուլիսի 30-ին՝ Վանաձորում, Արցախ պուրակի մոտակայքում, ժամը 12:30-ից 17:30։
Այս նախաձեռնության նպատակն է ապահովել վարակիչ հիվանդությունների վաղ հայտնաբերումն ու կանխարգելումը՝ քաղաքացիներին տրամադրելով հասանելի և հարմարավետ բժշկական ծառայություններ։

24 Июль 2025 - 08:16 AMT
В рамках Всемирного дня борьбы с гепатитом Министерство здравоохранения Армении при участии Национального центра инфекционных заболеваний организует ряд открытых мероприятий.
С помощью мобильных диагностических центров гражданам будет предоставлено бесплатное и анонимное обследование на ВИЧ, гепатит B и C, а также сифилис. Проходить тестирование натощак не требуется. Предусмотрены как до-, так и посттестовое консультирование.
Передвижные клиники будут работать по следующему графику:
• 28 июля — в Ереване, на площади Свободы, с 14:00 до 20:00
• 29 июля — в Гюмри, на площади Вардананц, с 12:30 до 17:30
• 30 июля — в Ванадзоре, у парка Арцаха, с 12:30 до 17:30
Цель инициативы — обеспечить раннее выявление и профилактику инфекционных заболеваний, предоставляя населению доступные и удобные медицинские услуги.