Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն ընդգծել է, որ միջազգային արբիտրաժները հանդիսանում են վեճերը լուծելու այլընտրանքային գործիքներ, և Հայաստանի իրավական համակարգում դրանց դերը կարևոր է։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանը ստանձնել է պարտավորություն կատարել միջազգային արբիտրաժային տրիբունալների վճիռները։
Անդրադառնալով ՀԷՑ–ին առնչվող Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի (SCC) որոշմանը՝ Գալյանն ասել է, որ ՀՀ–ն կարող է չկատարել արբիտրաժի որոշումը, եթե այն հակասի հանրային կարգին, գրում է Aysor.am-ը։
Նախարարը նշել է, որ միջազգային պայմանագրերը լինում են երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով։
«ՀԷՑ-ի հետ կապված վեճի առումով գործում է երկկողմ ներդրումային պայմանագիրը, որի հետ կապված վեճերի պարագայում արբիտրաժային տրիբունալի որոշումների ճանաչման կոնկրետ ընթացակարգ է գործում»,-ասել է նա։
Գալյանն ընդգծել է, որ ցանկացած կողմ ունի իրավունք դիմելու Հայաստանի դատարան, որպեսզի նախ տեղի ունենա արբիտրի որոշման ճանաչում, ապա այն դառնա պարտադիր կատարման ենթակա։
Նրա խոսքով՝ ներքին օրենսդրությամբ և միջազգային կոնվենցիայով նախատեսված է հնարավորություն չկատարել արբիտրաժային որոշումը այն դեպքում, եթե այն հակասում է հանրային կարգին։
«Չեմ կարող ասել, թե դա կճանաչվի հանրային կարգին հակասող, թե ոչ։ Ժամանակավոր կառավարչի մուտքը ՀԷՑ հետապնդել է այլ նպատակ, քան նկարագրվում է մյուս կողմի դիմումում։ Ընդամենը նպատակ է հետապնդել խուսափել հնարավոր ճգնաժամից, որը մեզ սպառնում էր»,-ասել է Գալյանը։
Նրա պարզաբանմամբ՝ Ստոկհոլմի արբիտրաժը չի կարող արձանագրել որևէ նպատակ։
«Մենք այս փուլում գործ ունենք միայն նախնական ապահովման միջոցի կիրառման հետ և գործ չունենք վեճի քննության հետ»,–ասել է նա։
Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Դավիթ Թումասյանը գրել է, որ Միջազգային արբիտրաժի վճիռը չկատարելու համար նախատեսված է քրեական պատասխանատվություն։
Ըստ նրա՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 507-րդ հոդվածում նախատեսվում է քրեական պատասխանատվություն այն դեպքերում, երբ անձը չի կատարում օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռը, վճիռը կամ դատական այլ ակտ, կամ խոչընդոտում է դրանց կատարումը։ Թումասյանը հստակեցրել է, որ նման արարքները ոտնահարում են հասարակական այն հարաբերությունները, որոնք կոչված են ապահովել դատական ակտերի իրավաչափ կատարումը։
Նա մատնանշել է, որ այս հանցագործության առարկան հանդիսանում են հենց օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտերը, իսկ հանցանքի օբյեկտիվ կողմը կարող է արտահայտվել ինչպես այդ ակտերի կատարմանը խանգարելով, այնպես էլ՝ դրանք սահմանված ժամկետներում չկատարելով, եթե այդ կատարումը հնարավոր չէ հարկադիր միջոցներով։
Թումասյանը նշել է, որ եթե որևէ անձ, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը կամ ազդեցությունը, խոչընդոտում է ակտի կատարմանը, դա դիտարկվում է որպես ծանրացնող հանգամանք։
Նա շեշտել է, որ «Կատարողական վարույթի մասին» օրենքի համաձայն՝ միջազգային արբիտրաժային տրիբունալների որոշումների հարկադիր կատարման գործընթացը կարգավորվում է նույն եղանակով, ինչպես այլ դատական ակտերի դեպքում։ Համապատասխան դատարանը պարտավոր է այդ վճիռների կատարման դիմումը ընդունել ու գործարկել երկշաբաթյա ժամկետում՝ եթե պահանջատերը չի հրաժարվել դա անել։
Թումասյանը պարզաբանել է, որ նման վճիռների կատարումը ՀՀ օրենսդրության լիիրավ մաս է, և դրանց չկատարման հետևանքներն ամբողջությամբ համարժեք են ներքին դատական ակտերի չկատարման հետևանքներին։
Նա ընդգծել է, որ քննարկվող հոդվածը չի կիրառվում քրեական գործերով սահմանված պատժի կամ խափանման միջոցների կատարման դեպքերում, քանի որ դրանք կարգավորվում են քրեական և քրեակատարողական օրենսգրքերի դրույթներով։
Թումասյանը անդրադարձ է կատարել նաև հանցագործության սուբյեկտիվ կողմին՝ նշելով, որ այն կարող է դրսևորվել թե՛ ուղղակի, թե՛ անուղղակի դիտավորությամբ։ Այսինքն՝ եթե անձը գիտակցում է իր գործողությունների հետևանքները, սակայն միևնույն է կատարում է դրանք, դա բավարար է դիտավորության առկայության համար։
Ստեղծված իրավիճակում կարևոր է նաև հասկանալ, թե որ պաշտոնյան պետք է կատարեր դատական ակտը, երբ վերջինիս հասցեատերը կազմակերպություն է։ Այդ նպատակով պետք է ուսումնասիրել տվյալ կառույցի ներքին կանոնակարգերը և իրավական փաստաթղթերը՝ պարզելու համար պատասխանատու պաշտոնյային։
«Վերը նկարագրվածը կիրառվելու է բացառապես այն դեպքում, երբ «առևտրային արբիտրաժի մասին» օրենքի 23-րդ եվ 25-րդ հոդվածների համաձայն՝ հայցվորը հայցապահանջ է ներկայացնում դատարան եվ դատարանը բավարարում է այն: Ավելին՝ եթե այլ բան նախատեսված չէ կողմերի համաձայնությամբ, ապա եթե առանց հարգելի պատճառի`
- հայցվորը չի ներկայացնում իր հայցադիմումը սույն օրենքի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասին համապատասխան` արբիտրաժային տրիբունալը դադարեցնում է վարույթը.
- պատասխանողը չի ներկայացնում իր առարկությունները հայցի նկատմամբ 23-րդ հոդվածի 1-ին մասին համապատասխան` արբիտրաժային տրիբունալը շարունակում է վարույթը` առարկություններ չներկայացնելը ինքնին չդիտելով որպես պատասխանողի կողմից հայցվորի պնդումների ընդունում.
- կողմերից որևէ մեկը չի ներկայանում նիստին կամ արբիտրաժային տրիբունալի կողմից կամ կողմերի համաձայնությամբ սահմանված ժամկետում չի ներկայացնում գրավոր ապացույցներ` արբիտրաժային տրիբունալը կարող է շարունակել վարույթը և վճիռ կայացնել` իր մոտ առկա ապացույցների հիման վրա»,–նշել է նա։

24 Июль 2025 - 12:01 AMT
Министр юстиции Србуи Галян заявила, что международные арбитражи являются альтернативными механизмами разрешения споров и играют важную роль в правовой системе Армении. Она отметила, что страна взяла на себя обязательство исполнять решения международных арбитражных трибуналов.
Комментируя решение Арбитражного института Торговой палаты Стокгольма по делу, связанному с «Электрическими сетями Армении» (ЭСА), Галян указала, что Армения может отказаться от исполнения арбитражного решения, если оно противоречит публичному порядку, передает «Aysor.am».
По её словам, международные договоры бывают двухсторонними и многосторонними. В случае спора с ЭСА действует двухсторонний инвестиционный договор, предусматривающий конкретную процедуру признания арбитражного решения.
Галян подчеркнула, что каждая сторона имеет право обратиться в суд Армении, чтобы добиться признания арбитражного решения и сделать его подлежащим принудительному исполнению.
В соответствии с внутренним законодательством и международными конвенциями возможно не исполнять решение арбитража, если оно нарушает нормы публичного порядка.
«Не могу утверждать, будет ли оно признано противоречащим публичному порядку. Назначение временного управляющего в ЭСА имело иные цели, чем те, что изложены другой стороной. Это делалось для предотвращения надвигающегося кризиса», — пояснила министр.
Она добавила, что Стокгольмский арбитраж не может фиксировать цели сторон. «На данном этапе речь идет лишь о временной мере, а не о рассмотрении спора по существу», — сказала она.
Кандидат юридических наук Давид Тумасян заявил, что за неисполнение международного арбитражного решения предусмотрена уголовная ответственность.
Он напомнил, что статья 507 Уголовного кодекса Армении предусматривает уголовную ответственность за неисполнение вступивших в силу судебных актов или воспрепятствование их исполнению. Тумасян отметил, что такие действия нарушают общественные отношения, обеспечивающие законность исполнения решений.
Он указал, что объектом преступления являются именно вступившие в силу судебные акты, а объективная сторона выражается в воспрепятствовании их исполнению либо в нарушении сроков исполнения, особенно если иное исполнение невозможно.
Если лицо использует своё служебное положение или влияние для препятствования исполнению, это расценивается как отягчающее обстоятельство.
Он добавил, что, согласно Закону «Об исполнительном производстве», решения международных арбитражных трибуналов подлежат принудительному исполнению в том же порядке, что и иные судебные акты. Суд обязан принять заявление о принудительном исполнении и начать процедуру в двухнедельный срок, если истец от него не отказался.
Тумасян уточнил, что такие решения являются неотъемлемой частью правовой системы Армении, а последствия их неисполнения полностью эквивалентны неисполнению внутренних решений.
Он подчеркнул, что статья не применяется к исполнению наказаний или мер пресечения, так как они регулируются уголовным и уголовно-исполнительным кодексами.
По вопросу субъективной стороны преступления Тумасян отметил, что она может выражаться как в прямом, так и в косвенном умысле — если лицо осознает последствия, но всё же действует.
В подобных ситуациях важно определить, кто в организации ответственен за исполнение судебного акта. Для этого нужно изучить внутренние документы и регламенты.
«Вышеописанное применяется исключительно в случае, если истец подает иск в суд согласно статьям 23 и 25 Закона о торговом арбитраже, и суд удовлетворяет его. Более того, если иное не предусмотрено соглашением сторон:
если истец без уважительной причины не подает заявление по части 1 статьи 23 — арбитраж прекращается;
если ответчик не возражает по иску — арбитраж продолжается;
если сторона не является на заседание или не предоставляет документы в установленный срок — арбитраж продолжает разбирательство и принимает решение на основе имеющихся доказательств», — заключил он.
Бизнесмен и меценат Самвел Карапетян и его семья, арестованные на два месяца, выиграли срочное арбитражное дело против правительства Армении по делу о национализации ЭСА. 22 июля 2025 года арбитражный трибунал Торговой палаты Стокгольма обязал Армению не применять новые положения законов об энергетике и регуляторе к ЭСА и прекратить действия по возможной экспроприации компании.
Правительство Армении отреагировало на решение арбитража от 22 июля, заявив, что предмет спора отличается от цели назначения временного управляющего. При этом власти подчеркнули необходимость соблюдать и армянское законодательство.