Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն կառավարության նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցում անդրադարձել է ՀԷՑ-ի հետ կապված միջազգային արբիտրաժի որոշմանը՝ ընդգծելով, որ Ստոկհոլմի արբիտրաժը չի կարող արձանագրել որևէ նպատակ, քանի որ այժմ կիրառվել է միայն նախնական ապահովման միջոց, իսկ վեճի բովանդակային քննությունը դեռևս չի մեկնարկել։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք արբիտրաժի միջանկյալ որոշումը պարտադրում է, որ ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի լիազորությունները դադարեցվեն՝ Գալյանն ասել է, որ դա հնարավոր է միայն դատարանի որոշմամբ, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Ոչ, դա կատարման ենթակա կարող է դառնալ միայն ներպետական դատարանի որոշման հիման վրա, և կողմը կարող է դիմել մեր ներպետական դատարանին որպեսզի կայացվի այդ որոշումը, հարկադրաբար կատարելու վերաբերյալ որոշում։ Քանի դեռ դա չի իրականացվել, որևէ հետևանք չի կարող ունենալ»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ, երբ որ միջազգային արբիտրաժը քննության կառնի X օր հետո, 30 օր հետո, ենթադրենք, արբիտրաժային վեճը, նոր կանդրադառնա գործի բոլոր հանգամանքներին և կգնահատի նպատակը։
Նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանը ղեկավարվում է ներպետական օրենքներով և միջազգային կոնվենցիաներով, և որևէ խախտում այս շրջանակում չի թույլատրվում։
«Կառավարությունում միշտ բոլոր հարցերի վերաբերյալ ռիսկերը քննարկվում են բազմակողմ և այն ռիսկերը, որոնք քննարկվել և գնահատվել են կապված ՀԷՑ–ի հետ, որակվել են որպես շատ բարձր և այդ ռիսկերի հաղթահարմանն էլ ուղղված է եղել այս որոշման կայացումը, այսինքն՝ ինքնավար մարմինը մեր պետության որոշում է կայացրել, և այդ որոշումը մենք պարտավոր ենք հարգել։
Ինչ վերաբերում է միջազգային տրիբունալի համապատասխան որոշմանը, ապա մենք շատ համբերատար կսպասենք վեճի ըստ էության քննությանը, իհարկե, կառավարությունը կներկայացնի իր փաստարկները և կտեսնենք թե երբ միջազգային արբիտրը անդրադառնա վեճի բովանդակությանը, ինչ արձագանք կտա, և այդ առումով, այո, կգնահատենք հնարավոր ռիսկերը»,– ասել է Գալյանը։
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշել է, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության սեփականատեր Կարապետյանները պարտավոր են շարունակել իրենց պլանային ներդրումները։
Նա ընդգծել է, որ մինչև 2034 թվականը հաստատված ներդրումային ծրագիրը համարվում է պարտադիր իրագործման ենթակա, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Իրենք պարտավոր են իրենց պլանավորված ներդրումներն անել այնպես, ինչպես կանեին, երբ չկար նշանակված ժամանակավոր կառավարիչ։ Ժամանակավոր կառավարչի նշանակման հարցն առաջ է եկել այն պահից, երբ կառավարության լիազոր մարմնի կողմից, տվյալ դեպքում՝ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանից, ՀԾԿՀ-ը ստացել է հաղորդագրություն, որում հարց է բարձրացվում ՀԷՑ-ում կառավարման մենեջմենթի, տեխնիկական սպասարկման վատ որակի, մատուցվող ծառայությունների որակի, կատարված ներդրումների անարդյունավետության վերաբերյալ»,– ասել է Մեսրոպյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչու պետք է սեփականատերերը շարունակեն միլիարդների ներդրումները, երբ ընկերությունը կառավարում է ոչ իրենց կողմից նշանակված կառավարիչը։
Լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք Ռոմանոս Պետրոսյանի նշանակմամբ էլեկտրաէներգիայի անջատումները կդադարեն, Մեսրոպյանը արձագանքել է, որ ժամանակավոր կառավարչի նշանակումն անմիջական կապ չունի այդ խնդրի հետ։
«Լույսերը կարող են մարել և՛ դրանից առաջ, և՛ էսօր, և վաղը, որովհետև լույսերի վարելու գործընթացն այնպիսի գործընթաց է, որ որևէ կառավարիչ, որևէ պետական ղեկավար, սեփականատեր չի կարող բացառել։ Հարցը այն է, թե այդ լույսերն ինչ հաճախականությամբ, պատճառով ու տևողությամբ են մարում, ինչ արագությամբ են մարման հետևանքները վերացնում»,– նշել է ՀԾԿՀ նախագահը։

Министр юстиции Србуи Галян на брифинге после заседания правительства прокомментировала решение Стокгольмского арбитража по делу «Электрических сетей Армении» (ЭСА), подчеркнув, что сейчас применяется лишь временная обеспечительная мера, а рассмотрение спора по существу ещё не начато.
На вопрос, означает ли промежуточное решение арбитража необходимость прекращения полномочий временного управляющего ЭСА Романоса Петросяна, Галян ответила, что это возможно только по решению суда, сообщает «Panorama.am ».
«Нет, это может быть исполнено только на основании решения национального суда. Сторона может обратиться в суд, чтобы получить такое решение о принудительном исполнении. Пока этого не сделано, никаких последствий быть не может», — сказала она.
Она добавила, что когда арбитраж начнёт рассматривать дело по существу — через 10 или 30 дней — он рассмотрит все обстоятельства и оценит цели, преследуемые государством.
Галян подчеркнула, что Армения действует в рамках национальных законов и международных конвенций, и любые нарушения недопустимы.
«Все риски, в том числе связанные с ЭСА, правительство рассмотрело всесторонне. Решение было принято для преодоления серьёзных рисков. Автономный орган принял решение от имени государства, и мы обязаны его уважать.
Что касается решения арбитража, мы терпеливо дождёмся рассмотрения дела по существу. Правительство представит свои доводы, и в зависимости от реакции арбитра мы оценим возможные риски», — заявила министр.
Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Месроп Месропян заявил журналистам после заседания Кабмина, что владельцы ЭСА — семья Карапетянов — обязаны продолжать запланированные инвестиции.
Он подчеркнул, что утверждённая до 2034 года инвестиционная программа обязательна к исполнению. «Они обязаны продолжать свои инвестиции, как если бы управляющий не был назначен», — отметил он, передаёт «Sputnik Армения».
Временный управляющий был назначен после того, как министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян уведомил КРОУ о проблемах в управлении ЭСА: низком качестве технического обслуживания, неудовлетворительном уровне предоставляемых услуг и неэффективности инвестиций.
На вопрос, прекратятся ли отключения электричества с приходом Петросяна, Месропян ответил, что назначение временного управляющего не имеет прямого отношения к отключениям.
«Свет может отключаться вчера, сегодня и завтра. Ни один управляющий, чиновник или собственник не может этого исключить. Важно, как часто и по какой причине это происходит, как быстро устраняются последствия», — подчеркнул глава КРОУ.
Бизнесмен и меценат Самвел Карапетян и его семья, арестованные на два месяца, выиграли срочное арбитражное дело против правительства Армении по вопросу национализации ЭСА. 22 июля 2025 года арбитражный трибунал Торговой палаты Стокгольма обязал Армению не применять к ЭСА новые положения законов об энергетике и регуляторах, а также прекратить дальнейшие шаги по возможной экспроприации компании.
Правительство Армении отреагировало на решение от 22 июля, указав, что предмет спора отличается от целей назначения временного управляющего. Подчеркнув уважение к решению, власти отметили, что действия должны соответствовать законодательству Армении.