Արդարադատության նախկին նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը արձագանքել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի այն պնդմանը, թե «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի սեփականատեր Կարապետյանների ընտանիքը պարտավոր է շարունակել պլանային ներդրումները։
Հովհաննիսյանը հայտարարել է. «Ձեր հանձնաժողովի տիրույթում գտնվող սուբյեկտը ՀԷՑ-ն է, այսինքն՝ իրավաբանական անձը, ֆիրման։ Դուք սեփականատիրոջ հետ գործ չունեք և չեք կարող ունենալ, նաև չեք կարող ներդրումներ պարտադրել՝ ասելով, որ պետք է ներդրում անեն։ Իրավասու չեք», գրում է Sputnik Արմենիան։
Նա նաև հավելել է, որ այս մոտեցմամբ հանձնաժողովի ղեկավարը «խոր մոլորության մեջ է» և կոչ է արել վերջինիս լինել ավելի ուշադիր։
Հովհաննիսյանը անդրադարձել է նաև Մեսրոպյանի հայտարարությանը, ըստ որի՝ ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանին ինքն է նշանակել։
Նրա խոսքով՝ «Էներգետիկայի մասին» և «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» օրենքներում վերջերս կատարված փոփոխությունները հակասում են Սահմանադրությանը։
Հովհաննիսյանը շեշտել է. «Դուք իրավասու սուբյեկտը չեք։ Սահմանադրությամբ իրավասու սուբյեկտը հանձնաժողովն է»։
Հուլիսի 3-ին Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում կատարված փոփոխությունների փաթեթը, որը հանրության շրջանում հայտնի է որպես ՀԷՑ-ի պետականացման նախագիծ։
Մինչ այդ՝ հունիսի 18-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանավորումից ժամեր առաջ, հայտարարել է, որ եկել է պահը՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը ազգայնացնելու։ Նա նաև զգուշացրել է, որ ՀԷՑ-ի այն աշխատակիցները, որոնք կդադարեն համագործակցել պետության հետ, կազատվեն աշխատանքից։ Հունիսի 24-ին Փաշինյանը հայտնել է, որ արդեն մշակվել է ՀԷՑ-ի պետականացման ծրագիրը։
Հավելենք, որ Սամվել Կարապետյանը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը» ձեռք է բերել 2016 թվականին՝ նախորդ կառավարության խնդրանքով, և այն ժամանակվանից ի վեր ներդրել է հարյուր միլիոնավոր դոլարներ ընկերության արդիականացման նպատակով։

Arpine Hovhannisyan, former justice minister, responded to PSRC chairman Mesrop Mesropyan’s assertion that the Karapetyan family—the owners of Electric Networks of Armenia —are obliged to continue planned investments.
Hovhannisyan said: “The entity under your commission’s remit is ENA, meaning the legal entity, the firm. You have no dealings with the owner and you cannot impose investments by saying they must invest. You lack the authority,” reports Sputnik Armenia.
She added that the commission head is “in deep confusion” and urged him to be more attentive.
Hovhannisyan also addressed Mesropyan’s claim that he personally appointed ENA’s interim manager, Romanos Petrosyan.
She pointed out that recent amendments to the laws on Energy and the Regulatory Commission contradict the Constitution.
She emphasized: “You are not an authorized body. Under the Constitution, the authorized entity is the commission.”
In early July, the National Assembly fully approved, in second reading, a package of amendments to the laws on the Regulatory Commission and Energy—widely referred to as the state‑ownership project for ENA.
Earlier, on June 18, hours before businessman Samvel Karapetyan’s arrest, Prime Minister Nikol Pashinyan announced that the time had come to nationalize ENA. He warned that ENA employees who ceased cooperating with the state would be dismissed. On June 24 Pashinyan stated the nationalization plan had been finalized.
Karapetyan acquired Electric Networks of Armenia in 2016 at the previous government’s request and has since invested hundreds of millions of U.S. dollars to modernize the company.