«Աերոֆլոտ» ավիաընկերությունն տեղեկացրել է Մոսկվայից և Մոսկվա 49 չվերթի չեղարկման մասին՝ տեղեկատվական համակարգերի խափանման պատճառով։
Մասնավորապես, դադարեցվել են թռիչքները դեպի Աստրախան, Գրոզնի, Եկատերինբուրգ, Երևան, Կազան, Կալինինգրադ, Կրասնոյարսկ, Մախաչկալա, Միներալնիե Վոդի, Մինսկ և մի շարք այլ ուղղություններով, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Չեղարկված չվերթների ուղևորները կարող են դիմել Շերեմետևո օդանավակայանի ուղեբեռի ստացման սրահ՝ նախապես գրանցված ուղեբեռը վերցնելու նպատակով։ Խնդրում ենք ձեզ լքել Շերեմետևոյի տարածքը՝ ուղևորների կուտակումներից խուսափելու համար», — նշել են ավիաընկերությունում։
«Աերոֆլոտում» ընդգծել են, որ չեղարկված չվերթների ուղևորներին հասանելի է գումարի վերադարձ կամ տոմսերի վերաբաշխում առաջիկա տասը օրվա ընթացքում։
«Խնդրում ենք նկատի ունենալ՝ օդանավակայանի տոմսարկղերը ժամանակավորապես չեն իրականացնում վերադարձ և վերամշակում։ Գնված տոմսերի վերադարձը կամ վերամշակումը պետք է կատարել գնման վայրում», — նշել են ընկերությունից։
Ավելի վաղ ընկերությունն արդեն հայտնել էր տեղեկատվական համակարգերի խափանման մասին, ինչը կարող է հանգեցնել թվային ծառայությունների աշխատանքի խափանումների, ինչպես նաև՝ ժամանակացույցի հարկադիր փոփոխությունների՝ ներառյալ չվերթների տեղափոխում կամ չեղարկում։

Авиакомпания «Аэрофлот» сообщила об отмене 42 пар рейсов в и из Москвы в результате сбоя в работе информационных систем.
В частности, приостановлены рейсы в Астрахань, Грозный, Екатеринбург, Ереван, Казань, Калининград, Красноярск, Махачкалу, Минеральные Воды, Минск и ряд других направлений, сообщает ТАСС.
«Пассажиры отмененных рейсов могут обратиться в зал выдачи багажа аэропорта Шереметьево для того, чтобы забрать оформленный ранее багаж. Во избежание образования скоплений пассажиров просим вас покинуть аэропорт Шереметьево», — добавили в авиакомпании.
В «Аэрофлоте» уточнили, что пассажиры могут вернуть деньги за билеты или переоформить их на вылеты в течение ближайших десяти дней. «Обратите внимание: кассы в аэропорту временно не осуществляют возвраты и не переоформляют билеты. Оформить возврат или переоформить билет, купленный у агента, необходимо по месту покупки», — сказали там.
Ранее перевозчик информировал о техническом сбое, повлиявшем на работу цифровых сервисов. В связи с этим, по данным авиакомпании, возможно изменение расписания — включая переносы и отмены рейсов.