ՊՆ-ն հերքել է Ջերմուկի ուղղությամբ բանակային դիրքի գրավման վերաբերյալ սոցցանցերում շրջառանվող լուրերը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՊՆ մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանը։
«Մամուլում և սոցցանցերում շրջանառվող այն տեղեկությունները, թե իբր «Ջերմուկի ուղղությամբ բանակային դիրք է գրավվել», չեն համապատասխանում իրականությանը:
Հորդորում ենք զերծ մնալ կեղծիք և ապատեղեկատվություն տարածելուց, հատկապես որ պաշտպանության նախարարությունը լրագրողական առաջին իսկ հարցմանն ի պատասխան հերքել է այդ տեղեկությունը»,–ասվում է գրառման մեջ։

The Armenian Ministry of Defense has dismissed claims circulating on social media alleging the capture of an army position near Jermuk. Aram Torosyan, the ministry’s spokesperson, made the statement on his official Facebook page.
"The information disseminated in the press and on social media claiming that 'an army position was captured near Jermuk' does not correspond to reality," the post reads.
"We urge everyone to refrain from spreading false information, especially since the Ministry of Defense refuted the rumors in response to the very first journalistic inquiry," it added.