Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանը դիմել է դատարան՝ պահանջելով վերականգնել իր վարորդական վկայականը։ Նա հայց է ներկայացրել ընդդեմ ՆԳՆ ՈստիկանությանԼ
Առուշանյանը պահանջում է անվավեր ճանաչել ՆԳՆ հաշվառման ծառայությունների մատուցման, թույլտվությունների և լիցենզավորման վարչության այն գործողությունը, որով 2025 թվականի ապրիլի 30-ին իր վարորդական վկայականը ճանաչվել է ուժը կորցրած, և դադարեցվել է մեքենա վարելու իրավունքը, հայտնում է Factor.am-ը։
Առուշանյանի վարորդական վկայականի շուրջ խնդիրը հանրության ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել 2025 թվականի մարտի 13-ին, երբ պարեկային ծառայությունը կանգնեցրել է նրան «000 OO 00» համարանիշներով շքեղ ավտոմեքենա վարելիս։ Նա ենթարկվել է սթափության ստուգման, որի արդյունքում պարզվել է, որ եղել է ոչ սթափ վիճակում։
Ավտոմեքենան տեղափոխվել էր պահպանվող հատուկ տարածք։
Մի քանի օր անց՝ վկայականը ճանաչվել է անվավեր։ Ինչպես պարզել էր «Լուրերը», քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Առուշանյանը փաստացի իրավունք չի ունեցել մեքենա վարելու, քանի որ ժամանակին զորակոչային տարիքում առողջական խնդիրների հիմքով ազատվել է զինվորական ծառայությունից։

Мэр Гориса Аруш Арушанян подал иск против Министерства внутренних дел Армении, требуя восстановить своё водительское удостоверение. Как сообщает Factor.am , он просит признать недействительным решение Департамента регистрации, разрешений и лицензирования МВД, принятое 30 апреля 2025 года, согласно которому его права были аннулированы.
Ситуация получила широкий общественный резонанс после инцидента 13 марта 2025 года: тогда Арушанян был остановлен патрульной службой за рулём люксового автомобиля с номером «000 OO 00». По результатам теста он находился в нетрезвом состоянии.
Автомобиль был отправлен на охраняемую стоянку. Через несколько дней водительское удостоверение Арушаняна признали недействительным.
По информации издания «Лурер», в ходе предварительного следствия по уголовному делу выяснилось, что Арушанян фактически не имел права на управление транспортом, поскольку в своё время был освобождён от военной службы по состоянию здоровья, что может являться основанием для недопуска к получению водительских прав.