Դատարանը բավարարել է դատախազության հայցը՝ ՌՀՄ նախագահ Արա Աբրահամյանի ընկերությանը պատկանող գույքը կվերադարձվի Երևանին
Համաձայն դատական տեղեկատվական համակարգից ստացված տվյալների, դատավոր Ավագյանի նախագահությամբ ընթացող հակակոռուպցիոն քաղաքացիական գործով՝ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը հայց է ներկայացրել «Սոգլասիե Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության դեմ, ինչպես նաև գործին որպես երրորդ կողմ ընդգրկված կադաստրի կոմիտեի մասնակցությամբ, հայտնում է Panorama.am-ը։
Հայցը վերաբերում է Հյուսիսային պողոտայի օտարման գոտում՝ կառուցապատման նպատակով հատկացված հողամասի նկատմամբ ընկերության սեփականության իրավունքի դադարեցմանը և պետական գրանցման անվավեր ճանաչմանը։ Դատարանը բավարարել է հայցը՝ որոշելով դադարեցնել «Սոգլասիե Արմենիա» ընկերության իրավունքը հիշյալ 2859.4 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ և այդ մասով պետական գրանցումը ճանաչել անվավեր՝ հողամասը վերադարձնելով Երևանի համայնքին։
Դատարանի որոշմամբ՝ գործի շրջանակում կիրառված հայցի ապահովման միջոցը՝ արգելանքը, որով «Սոգլասիե Արմենիա» ընկերությանը արգելվել է ձեռնարկել այնպիսի գործողություններ, որոնք կարող են հանգեցնել Երևանի Արամի 32 հասցեում գտնվող չկառուցապատված 2859.40 քմ հողամասի սեփականատիրոջ փոփոխությանը, պահպանվել է մինչև վճռի կիրարկումը, որից հետո այն վերացվելու է։
Խոսքը վերաբերում է Երևանի կենտրոնում տեղակայված «Մանկական աշխարհ» նախկին հանրախանութի տարածքին, որը, ըստ դատախազության, ապօրինաբար է անցել մասնավոր սեփականության։ «Սոգլասիե Արմենիա» ընկերության միանձնյա սեփականատերը Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ և գործարար Արա Աբրահամյանն է։

Суд удовлетворил иск Генеральной прокуратуры Армении и постановил вернуть городу Ереван имущество, принадлежащее компании, связанной с председателем Союза армян России Ара Абраамяном.
Согласно данным судебной информационной системы, в рамках гражданского антикоррупционного дела под председательством судьи Авагяна, Генпрокуратура Армении подала иск против закрытого акционерного общества «Согласие Армения». В деле также участвовал Комитет кадастра в качестве третьей стороны, сообщает «Panorama.am».
Иск касался прекращения права собственности компании на земельный участок в зоне отчуждения Северного проспекта, предоставленный для застройки, и признания недействительной государственной регистрации. Суд удовлетворил иск, постановив прекратить право собственности компании «Согласие Армения» на участок площадью 2859,4 кв. м и признать недействительной его государственную регистрацию, передав участок в собственность общины Ереван.
Суд также сохранил обеспечительную меру, наложенную в ходе разбирательства — запрет на совершение действий, способных изменить право собственности на неосвоенный участок по адресу: Ереван, улица Арами, 32. Ограничение будет действовать до исполнения решения, после чего будет снято.
Речь идет о территории бывшего универмага «Детский мир» в центре Еревана, которая, по данным прокуратуры, была незаконно передана в частную собственность. Единственным владельцем компании «Согласие Армения» является бизнесмен и глава Союза армян России Ара Абрахамян.