Արցախի ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Դանիելյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահի արտաքին հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևն Berliner Zeitung» գերմանական պարբերականին տված հարցազրույցում կրկին խեղաթյուրել է իրականությունը՝ հայտարարելով, թե իբր «Ղարաբաղի հայերն իրենց կամքով են հեռացել» և «Ադրբեջանը պատրաստ էր նրանց վերաինտեգրել»։
Նա նշել է, որ անհերքելի իրականությունն այն է, որ Արցախի ժողովուրդը երբեք ու երբեք ինքնակամ չէր լքի իր հազարամյակների հայրենիքը
«Այս հայտարարությունը ոչ միայն իրականության կոպիտ աղավաղում է, այլև ցինիկ փորձ՝ արդարացնելու պետական մակարդակով իրականացված հանցագործությունը և համոզելու միջազգային հանրությանը դրա օրինականությունը։
Անհերքելի իրականությունն այն է, որ Արցախի ժողովուրդը երբեք ու երբեք ինքնակամ չէր լքի իր հազարամյակների հայրենիքը։ Տասն ամիս տևած դաժան շրջափակումն ու դրա աղետալի հետևանքները, ինչպես նաև 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի ռազմական հարձակումը մարդկանց կանգնեցրել են հստակ ընտրության առջև՝ հարկադրաբար լքել սեփական բնօրրանը կամ ենթարկվել ֆիզիկական ոչնչացման։ Եվ սա էր Արդբեջանի առաջարկած «վերաինտեգրումը»՝ հպատակվել առանց իրավունքների, առանց անվտանգության, առանց գոյատևման երաշխիքի։
Այս հանցավոր վարքագիծը շարունակվում է նաև այսօր․ 23 հայեր՝ ներառյալ Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, որպես պատանդ է պահվում ադրբեջանական բանտերում՝ ենթարկվելով կեղծ և շինծու դատավարությունների։ Սա վրեժխնդրության քաղաքականությամբ առաջնորդվող բռնապետության դրսևորում է, որի նկատմամբ միջազգային հանրությունը դրսևորում է լռություն ու անգործություն։ Սա հանցավոր լռություն է, որը միայն նպաստում է ապօրինությունների շարունակությանը։ Երբ պատերազմական հանցագործությունները մնում են անպատիժ, դրանք վերածվում են քաղաքական գործիքի։
Այսօր հազարավոր արցախցիներ ապրում են փախստականի կարգավիճակում՝ զրկված ամեն ինչից, բայց ոչ հիշողությունից և արժանապատվությունից։ Պատմությունը մաքրվում է ճշմարտությամբ, ոչ թե քարոզչությամբ։ Արցախահայության ձայնը չի լռելու՝ ոչ Հաջիևի և ոչ էլ նրա նման պաշտոնյաների մանիպուլյացիաներով ու կեղծիքներով»,- ասվում է հայտարարությունում։
Հիքմեթ Հաջիևը գերմանական «Berliner Zeitung» պարբերականին տված հարցազրույցում նաև ասել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պետք է պատմության արխիվ ուղարկել: Ըստ նրա, դա դիվանագիտական ֆիասկո էր։ Նա նաև կրկին խոսել է Բաքվի նախապայմանների մասին՝ առաջին հերթին ՀՀ Սահմանադրությունը փոխելու անհրաժեշտության մասին։

Speaker of the National Assembly of Artsakh, Ashot Danielyan, condemned Azerbaijani presidential adviser Hikmet Hajiyev for making what he called a “cynical attempt” to distort reality in an interview with Germany’s Berliner Zeitung, where Hajiyev claimed Armenians left Nagorno-Karabakh voluntarily and that Azerbaijan was ready to reintegrate them.
Danielyan emphasized that the people of Artsakh never willingly abandoned their ancestral homeland.
“This claim not only grossly distorts reality, but also cynically tries to justify a state-level crime and convince the international community of its legitimacy.
The undeniable truth is that the people of Artsakh never left their millennia-old homeland voluntarily. The ten-month brutal blockade and its catastrophic effects, followed by Azerbaijan’s September 19, 2023, military assault, forced people to choose between abandoning their homes or facing physical extermination. This was Azerbaijan’s version of ‘reintegration’—subjugation without rights, security, or survival guarantees.
This criminal conduct continues. Twenty-three Armenians, including the former political and military leadership of Artsakh, are still held hostage in Azerbaijani prisons, subjected to sham trials. It’s a manifestation of a vengeance-driven dictatorship, met with silence and inaction from the international community. This silence is complicit and enables ongoing lawlessness. When war crimes go unpunished, they become political tools.
Today, thousands of Artsakh Armenians live as refugees, stripped of everything—except their memory and dignity. History is cleansed through truth, not propaganda. The voice of Artsakh Armenians will not be silenced by Hajiyev or any official using lies and manipulation,” the statement reads.
In his interview, Hikmet Hajiyev also said the OSCE Minsk Group should be “archived” as a diplomatic failure and reiterated Baku’s demand that Armenia change its Constitution as a prerequisite for peace.