Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հակոբյանը նամակ է հղել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից ՝ անդրադառնալով վերջին քաղաքական զարգացումներին։
«Ո՞րն է հայադավ եռյակի ծրագիրը
Հետևելով «խաղաղության պայմանագիր» կոչվածի շուրջ դեպքերի զարգացմանը, կարծում եմ, որ մինչև տարեվերջ կստորագրվի կամ կնախաստորագրվի Հայաստանը թշնամու ողորմածությանը հանձնող մի փաստաթուղթ, ինչը խմբագրվել և վերջնական տեսքի է բերվել Էրդողանի և Ալիևի հետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հանդիպումների ժամանակ։ Թուրք-ադրբեջանական տանդեմն իշխանատենչ պատուհասի միջոցով հերթական անգամ փորձում է պարտադրել Հայաստանի վերջնական վիլաեթացումը։ Նաև ակնհայտ է, որ այդ ծրագրում գործնականում բացակայում է Իրանի և Ռուսաստանի իրական դերակատարությունը՝ Արևմուտքի որոշ կառույցների համաձայնությամբ և հովանավորչությամբ։
Փաստաթղթի ստորագրման նախապայմաններից է նաև դեռևս գործող միակ կառույցի՝ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բարձրաստիճան եկեղեցականներին մանկապղծության, սրբապղծության ու բարեվարքության մեջ կեղծ մեղադրանքներ ներկայացնելով՝ նվաստացնելն ու հասարակության մոտ վարկաբեկելը։ Թշնամին չի ներում Արցախի էթնոզտման ու Բաքվի բանտերում հայ ռազմագերիների մասին Շվեյցարիայում Վեհափառ Հայրապետի հայտնի ելույթը, և ազգադավի միջոցով փորձում է պատասխանել այդ ելույթին։ Եվ ամենօրյա ռեժիմով թշնամու առաջ կռացած Հայաստանի վարչապետ կոչվածն իրականացնում է թշնամու հրահանգը։
Այդ փաստաթղթում նախատեսվում է նաև հետևյալ ծրագրի իրականացումը․ մինչև 2026 թվականի ԱԺ հերթական ընտրությունները որոշ իմիտացիոն պատկերներ ստեղծել Հայաստանի և Թուրքիայի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների ջերմացման և բարելավման մասին։ Այնուհետև դրան հետևելու է ժողովրդի էմոցիայն գողացող քարոզչական շքերթ՝ խաղաղության, երկրի անվտանգության, տնտեսության հետագա զարգացման մասին խորախորհուրդ քաղաքագիտական վերլուծություններ։
Այս նենգ ու ազգադավ ծրագրի մարտավարական նպատակը հստակ է՝ հասարակության զգացմունքների վրա խաղալով՝ հիմքեր ստեղծել 2026թ․ ԱԺ ընտրություններում իշխանության վերարտադրման համար։ Իսկ եռակողմ մշակված այս ծրագիրն իրականացնելուց հետո ընդամենը կես քայլ է մնում Հայաստանի վերջնական վիլաեթացմանը։
Հետևաբար, չպետք է թույլ տալ այս ծրագրի ուղեկցությամբ գնալ ԱԺ ընտրությունների»,–գրել է նա։
Հակոբյանը հավելել է, որ անհրաժեշտ է վճռական քայլեր ձեռնարկել՝ Հայաստանում սահմանադրական կարգը վերականգնելու և ազգադավին հրաժարական պարտադրելու համար։
«Հարգելի ընդդիմություն, համոզված եմ, որ Հայաստանի սրընթաց գահավիժումը կանխելու միակ ճանապարհը մեկ միասնական օրակարգով Նիկոլ Փաշինյանին հրաժարական պարտադրելն է։ Նաև համոզված եմ, որ դրան հասնելու միակ ճանապարհն ընդդիմության ներկայացուցիչների ընդգրկուն մասնակցությամբ համապետական հանրահավաքի նախապատրաստումն ու անցկացումն է։ Հանրահավաքը պետք է զերծ լինի ժողովրդին հիասթափեցնող ավելորդ դասախոսություններից և պետք է ունենա հստակ շեշտադրում՝ ինչպես պարտադրել այդ հրաժարականը և շարունակել մինչև ծրագրի ամբողջական իրականացումը։ Փաստարկված օրինակներով հասարակությանը հստակ բացատրել, որ բոլոր այս դժբախտությունների հիմքում գործող վարչապետի մի շարք հակասահմանադրական քայլերն են և թվարկել դրանցից մի քանիսը։ (Այս թեմային որոշ մանրամասնություներով անդրադարձել եմ նաև իմ ֆեյսբուքյան էջում՝ կալանավորվելուց ընդամենը մի քանի օր առաջ):
Անհրաժեշտ է նաև քաղաքական հիմնական դերակատարների մասնակցությամբ ձևավորել 6-8 ամիս տևողությամբ ժամանակավոր կառավարություն։ Այն պետք է ունենա գործնական ծրագիր՝ վերականգնելու վստահելի հարաբերություններ ոչ միայն մեր ռազմավարական դաշնակիցների, ալև միջազգային կռույցների ու դիվանագիտական ամբիոնների հետ։
Այդ ընթացքում պետք է կարողանալ նաև վստահելի քայլերով հնարավորինս չեզոքացնել մեր ներքին կյանքում առկա հատվածային անտագոնիզմն ու անհանդուրժողականությունը և նախատեսված ժամկետում նախապատրաստել-անցկացնել ԱԺ ընտրություներ։
Կատեգորիկ չեմ այս մոտեցումներում, կարող են քննարկվել նաև այլ տարբերակներ։ Բայց հասարակության ուշադրությունը չպետք է շեղել գործնականում զրոյի հասնող, հնարավորություն չունեցող տարբերակներով։
Իսկ երբ իրականանա հայադավ եռյակի համատեղ ծրագրած այս նենգ սցենարը, ուրեմն իրոք մենք արժանի ենք և՛ այս վիճակին, և՛ ազգակործան պատուհասի վարչապետությանը»,- նշված է նամակում։

Бывший депутат Национального собрания Рубен Акопян, находящийся в СИЗО «Нубарашен», направил письмо, в котором прокомментировал текущую политическую ситуацию в Армении.
«В чем суть программы антиармянского трио?
«Наблюдая за развитием событий вокруг так называемого "мирного соглашения", считаю, что до конца года будет подписан или парафирован документ, передающий Армению на милость врага. Этот документ был отредактирован и приведен к окончательному виду во время последних встреч Никола Пашиняна с Эрдоганом и Алиевым. Турецко-азербайджанский тандем через жаждущего власти исполнителя вновь пытается навязать окончательную вилаетизацию Армении. Очевидно также, что в этой программе практически отсутствует реальная роль Ирана и России — с согласия и под покровительством ряда западных структур.
Одним из условий подписания является дискредитация Армянской Апостольской Святой Церкви — последней действующей институции — через ложные обвинения в педофилии, святотатстве и аморальности в адрес её высокопоставленных иерархов. Враг не простил выступления Католикоса в Швейцарии об этнической зачистке в Арцахе и армянских военнопленных в бакинских тюрьмах и с помощью предателя мстит за него. Так называемый премьер-министр, ежедневно кланяющийся врагу, выполняет его указания.
В документе также предусмотрена реализация плана по созданию до выборов в парламент 2026 года иллюзии потепления отношений между Арменией, Турцией и Азербайджаном. За этим последует эмоционально манипулятивная пропагандистская кампания, связанная с миром, безопасностью и экономическим ростом.
Тактическая цель этой коварной и антинациональной программы ясна: играя на чувствах общества, создать условия для воспроизводства власти в 2026 году. После её выполнения останется лишь полшага до окончательной вилаетизации Армении.
Следовательно, нельзя допустить проведения парламентских выборов при реализации этой программы», — написал он.
Акопян подчеркнул необходимость решительных шагов по восстановлению конституционного порядка и принуждению Пашиняна к отставке.
«Уважаемая оппозиция, уверен, что единственный способ остановить стремительное падение Армении — навязать Николу Пашиняну отставку по единой повестке. Также уверен, что достичь этого возможно лишь подготовкой и проведением общенационального митинга с широким участием представителей оппозиции. Митинг должен быть лишён утомительных и разочаровывающих лекций и иметь чёткий акцент: как добиться отставки и как продолжать реализацию плана до конца. Необходимо с конкретными примерами объяснить обществу, что в основе всех нынешних бед лежат антиконституционные действия действующего премьер-министра, и привести некоторые из них. (Некоторые детали я изложил на своей странице в Facebook за несколько дней до ареста.)
Также необходимо при участии ключевых политических игроков сформировать временное правительство сроком на 6–8 месяцев. Оно должно иметь практическую программу по восстановлению доверия как со стратегическими союзниками, так и с международными институтами и дипломатическими площадками.
В этот период важно минимизировать внутреннюю конфронтацию и нетерпимость, а также в установленные сроки подготовить и провести парламентские выборы.
Я не категоричен в этих подходах — могут быть обсуждены и другие варианты. Но внимание общества не должно отвлекаться на заведомо нереалистичные решения, не имеющие практического смысла.
Если действительно будет реализован этот коварный сценарий, разработанный антиармянским трио, значит, мы действительно заслуживаем и нынешнего положения, и национально-губительного премьерства», — говорится в письме.