«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը կտրուկ է արձագանքել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի՝ Սյունիքի վերաբերյալ արած հայտարարությանը՝ ընդգծելով, որ նա խնդիրն «այնպես է ներկայացնում, կարծես մենք ինչ-որ բան ենք փակել, ու հիմա լավ կլինի՝ բացենք»։ Այդ մասին նա գրել է Տելեգրամի իր ալիքում։
Նա նշել է, որ գուցե նախագահը տեղյակ չէ, «բայց Սյունիքի դարպասները ՀՀ համար բաց են՝ մտնում ենք Իրան և կարող ենք հասնել Հնդկաստան»։
«Ի՞նչ անենք, որ մեր իշխանավորները մեկը մեկից բեխաբար խայտառակություններ չխոսեն… «Եթե մենք կարողանում ենք Սյունիքի դարպասները բացել, ես ի նկատի ունեմ 43 կմ հնարավորությունները, ուրեմն իսկապես վստահ եղեք, որ ապագան զարգացման առումով, շատ մեծ հնարավորություններ է տալու մեզ», – հայտարարել է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։ Գուցե Խաչատուրյանը տեղյակ չէ, բայց Սյունիքի դարպասները Հայաստանի համար բաց են։ Այդ դարպասներով մենք մտնում ենք Իրան և կարող ենք հասնել Հնդկաստան։
Աշխարհում բոլորը գիտեն, որ մեր սահմանները շրջափակման մեջ են պահում Ադրբեջանը և Թուրքիան, իսկ ՀՀ նախագահը խնդիրը այնպես է ներկայացնում, կարծես մենք ինչ-որ բան ենք փակել, ու հիմա լավ կլինի՝ բացենք… Հայաստանը ունի դարպաս, և այդ դարպասը բաց է, սակայն եթե Վահագն Խաչատուրյանի տրամաբանությամբ առաջնորդվենք և «արտապատվիրակենք» կամ «վարձով տանք» զրկվելու ենք նաև մեր ունեցած դարպասից։ Ի՞նչ անենք, որ մեր իշխանավորները մեկը մեկը բեխաբար խայտառակություններ չխոսեն»,-գրել է նա։

Лидер партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян резко отреагировал на недавние высказывания президента Армении Ваагна Хачатуряна по поводу Сюника, отметив, что тот представляет проблему так, словно Армения что-то закрыла и теперь должна открыть. Об этом Марукян написал в своём Telegram-канале.
Он подчеркнул, что, возможно, президент не осведомлён, «но ворота Сюника для Армении открыты — мы входим в Иран и можем достичь Индии».
«Что же делать, чтобы наши чиновники не позорились один за другим своими неосведомлёнными заявлениями?.. Если мы можем открыть ворота Сюника, я имею в виду 43 км возможностей, то будьте уверены — это даст нам серьёзные перспективы развития», — ранее заявил президент Хачатурян.
В ответ Марукян подчеркнул: «Возможно, Хачатурян не знает, но ворота Сюника открыты для Армении. Через них мы входим в Иран и можем достичь Индии. Весь мир знает, что наши границы блокированы Азербайджаном и Турцией, а президент представляет ситуацию так, как будто мы сами что-то закрыли и теперь надо открыть… У Армении есть ворота, и они открыты. Но если следовать логике Хачатуряна и “внешне делегировать” или “сдавать в аренду”, мы можем лишиться даже этих ворот. Что делать, чтобы наши власти не позорились своими некомпетентными заявлениями один за другим?» — написал он.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции, касаясь вопроса разблокировки региональных коммуникаций и возможной передачи этих путей другой организации, заявил, что с Азербайджаном обсуждаются различные варианты, которые могли бы максимально упростить передвижение, однако в настоящее время нет ни одного конкретного соглашения или подписанного документа. По его словам, в Армении уже есть немало примеров передачи функций другим субъектам — некоторые из них успешны, другие — нет.