«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ նշանակված Ռոմանոս Պետրոսյանը աշխատանքից ազատել է ընկերության Շիրակի մարզի «Ղարս» մասնաճյուղի տնօրեն Գագիկ Ֆարզադյանին։ Լուրը հաստատել են ՀԷՑ–ից, գրում է Sputnik Արմենիան։
ArmLur.am-ի տվյալներով՝ Ռոմանոս Պետրոսյանը պատրաստվում է «Ղարս» մասնաճյուղի նոր տնօրենի պաշտոնում նշանակել ԱԺ նախկին պատգամավոր, Գյումրու քաղաքապետի նախկին թեկնածու և ներկայումս քաղաքային ավագանու անդամ Սարիկ Մինասյանին։
Ըստ լրատվամիջոցի աղբյուրների՝ Սարիկ Մինասյանն արդեն տվել է իր համաձայնությունը Գյումրու ՀԷՑ-ի ղեկավարումը ստանձնելու համար։
ԶԼՄ–ն ավելի վաղ գրել էր, որ Ռոմանոս Պետրոսյանն ազատվում է ՀԷՑ-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի բոլոր կադրերից ու հիմնականում աշխատանքից հեռացնում է գլխամասերի ղեկավարներին:
ԱԺ–ն հուլիսի 3-ին 65 կողմ, 27 դեմ և 0 ձեռնպահ ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ ամբողջությամբ ընդունել է «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում առաջարկված փոփոխությունների և լրացումների փաթեթը, որը վերաբերում է ՀԷՑ-ի պետականացմանը։
Դեռ հունիսի 18-ին՝ ՀԷՑ-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի կալանավորումից մի քանի ժամ առաջ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ եկել է ժամանակը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունն ազգայնացնելու։ Նա նաև զգուշացրել է, որ ՀԷՑ-ի այն աշխատակիցները, ովքեր չեն համագործակցում պետության հետ, կազատվեն աշխատանքից։ Հունիսի 24-ին նա նշել է, որ ՀԷՑ-ի պետականացման ծրագիրը պատրաստ է։
Հուլիսի 18-ին հայտնի է դարձել, որ ՀԾԿՀ-ն պետական վերահսկողության ծառայության նախկին պետ Ռոմանոս Պետրոսյանին նշանակել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ։ Նույն օրը հանձնաժողովը, հիմք ընդունելով կառավարության ներկայացրած հաղորդումը, ՀԷՑ-ի նկատմամբ վարույթ է հարուցել։

Romanos Petrosyan, the recently appointed interim manager of the Electric Networks of Armenia company, has dismissed Gagik Farzadyan, director of the Ghars branch in Shirak Province. The information was confirmed by the company, according to Sputnik Armenia.
According to ArmLur.am, Petrosyan plans to appoint Sarik Minasyan — a former MP, one-time mayoral candidate in Gyumri, and currently a city council member — as the new director of the branch.
Sources report that Minasyan has already agreed to take on the leadership role at Gyumri’s electric grid branch.
Media previously reported that Petrosyan is systematically removing all personnel associated with the company's owner, Samvel Karapetyan, primarily targeting central office leadership.
On July 3, Armenia’s National Assembly passed in the second reading a legislative package amending the laws “On the Public Services Regulatory Commission” and “On Energy,” aimed at the nationalization of the Electric Networks of Armenia.
As early as June 18 — just hours before Samvel Karapetyan, the owner of Electric Networks, was arrested — Prime Minister Nikol Pashinyan announced it was time to nationalize the company. He also warned that employees not cooperating with the state would be dismissed. On June 24, Pashinyan confirmed that the nationalization plan was ready.
On July 18, it was announced that Romanos Petrosyan, former head of the State Oversight Service, had been appointed interim manager of the company by the Public Services Regulatory Commission. That same day, the commission initiated proceedings against the company based on a government submission.