Ադրբեջանում պահվող 23 հայ գերիների հետ վերջին տեսակցությունը և նրանց վերջին կապն ընտանիքների հետ ԿԽՄԿ-ն կազմակերպվել է այս տարվա հունիսին։ Այդ մասին ասել է Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
Թե հաջորդ այցը երբ կլինի, հայտնի չէ, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Այս պահին դեռևս չկա որևէ հաստատում հերթական այցի առնչությամբ՝ Ադրբեջանի Կարմիր խաչի գրասենյակի հետագա գործունեության խնդիրների հետ կապված»,–ասել է նա։
Անդրադառնալով Բաքվի այն հայտարարությանը, որ մտադիր է փակել Ադրբեջանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցչությունը` Ամատունին հայտնեց, որ այն դեռևս չի փակվել, բայց գտնվում է փակման շեմին։ Նա հավելեց` Կարմիր խաչը հումանիտար հարցերի շուրջ բանակցում է Ադրբեջանի իշխանությունների հետ՝ ներառյալ Ադրբեջանում կալանավորված անձանց այցելությունների հարցերով։
Պաշտոնական տվյալներով՝ Բաքվում ներկայում պահվում է 23 հայ գերի։ Նրանցից 5-ը գերեվարված են 2020 թվականին, իսկ մյուսները՝ 2023-ին։

30 Июль 2025 - 14:15 AMT
Международный комитет Красного Креста (МККК) в последний раз навестил 23 армянских пленных, находящихся в Азербайджане, в июне этого года. Это также был последний случай их связи с семьями, сообщила руководитель программ коммуникации делегации МККК в Армении Зара Аматуни.
О том, когда может состояться следующий визит, пока ничего не известно, пишет «Sputnik Армения».
«На данный момент нет подтверждения относительно очередного визита — в связи с проблемами, касающимися дальнейшей деятельности офиса Красного Креста в Азербайджане», — отметила она.
Комментируя заявление Баку о намерении закрыть представительство Международного комитета Красного Креста в Азербайджане, Аматуни пояснила, что оно пока не закрыто, однако находится на грани прекращения работы. Она добавила, что Красный Крест ведет переговоры с властями Азербайджана по гуманитарным вопросам, включая посещения находящихся под стражей лиц.
Согласно официальным данным, в настоящее время в Баку удерживаются 23 армянских пленника. Пятеро из них попали в плен в 2020 году, остальные — в 2023-м.