Բաքվի բանտում պահվող հայ գերիների ընտանիքներին Կարմիր խաչից միջազգային կոմիտեից (ԿԽՄԿ) փոխանցել են՝ այլևս չեն այցելելու գերիներին:
«Մեզ՝ ընդհանուր բոլոր գերիների հարազատներին, ասել են, որ Կարմիր խաչն ընդհանրապես չի այցելելու, էլ հարաբերություն չունենք գերիների հետ», – ասել է գերիներից մեկի հարազատը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Այս նորությունը խորը անհանգստություն է առաջացրել գերիների ընտանիքներում, քանի որ ԿԽՄԿ-ն հանդիսացել է միակ միջազգային կառույցը, որը կարողացել է հանդիպել բանտարկված հայերին, տեղեկանալ նրանց առողջական վիճակին, փոխանցել առաջին անհրաժեշտության իրեր և կազմակերպել տեսակապ հարազատների հետ։
«Միակ միջոցը Կարմիր խաչն էր, որ ընտանիքների հետ կապում էր, մի քիչ էդ մարդկանց մոտ լույս էր վառվում, էդ էլ անջատեցիք, էդ էլ կտրեցիք», – նշել է գերիներից մեկի հարազատը՝ շեշտելով, որ այս որոշումը կործանարար է և հարվածում է թե՛ գերիներին, և թե՛ նրանց ընտանիքներին։
ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Զառա Ամատունին ասել է, որ վերջին այցելությունը հայ գերիներին կատարվել է հունիս ամսին, իսկ հուլիսին այցելություն տեղի չի ունեցել։ Ըստ Ամատունու՝ Ադրբեջանի կառավարության պահանջով ԿԽՄԿ-ի Բաքվի գրասենյակն առաջիկայում կդադարեցնի իր գործունեությունը։
«Բնականաբար, այդ հարցով է պայմանավորված մեր աշխատանքի բնականոն ընթացքի խաթարումը այս պահի դրությամբ: Կազմակերպությունը կկասեցնի իր գործունեությունը Ադրբեջանում առաջիկայում», – նշել է Ամատունին։
Հարցին՝ արդյոք սա նշանակում է, որ Բաքվում ԿԽՄԿ-ի գրասենյակի փակմամբ դադարելու են նաև գերիների այցելությունները, Ամատունին հայտնել է, որ այս հարցը դեռ քննարկման փուլում է Ադրբեջանի իշխանությունների հետ, սակայն ներկայում որևէ հստակություն չկա։
Նա հավելել է, որ անգամ մինչ գրասենյակի վերջնական փակումը, քիչ հավանական է, որ ԿԽՄԿ-ն կարողանա ևս մեկ անգամ այցելել գերիներին, քանի որ Ադրբեջանի կողմից որևէ հաստատում այդ հնարավորության վերաբերյալ ստացված չէ։
«Խոսքը գնում է հայ պահվող անձանց մասին, բայց ոչ միայն, մեր աշխատանքի շրջանակում նաև գտնվում է հարցը, որը վերաբերում է անհայտ կորածների և իրենց ընտանիքների մասին ու ի վերջո որոշակի պատասխանների, որոնք իշխանությունները պետք է տան ընտանիքներին, որոնք սպասում են այսքան երկար իրենց հարազատների ճակատագրի վերաբերյալ: Խոսքը գնում է նաև նման հարցերի մասին, ոչ միայն պահվող անձանց, բայց, այո, բնականաբար, բոլոր հարցերը քննարկման փուլում ենք», – ասել է Ամատունին։
Բաքվի բանտերում պահվող գերիների հարազատներին չի գոհացնում իշխանության կողմից պարբերաբար հնչող այն հավաստիացումը, թե զբաղվում են գերիների վերադարձի հարցով։
«Մի ամիս սպասենք, երկու ամիս, երեք ամիս, չի կարելի տարիներով սպասել, ասել՝ զբաղվում ենք: Եթե մարդը մի բանով զբաղվում է, թեկուզ չնչին արդյունքը երևում է գոնե մի տեղ»,–ասել են նրանք։
Տարիներ շարունակ իրենց հարազատների վերադարձին սպասող գերիների ընտանիքները դիմում են Հայաստանի իշխանություններին, որ գոնե աջակցություն տրամադրեն սոցիալական ծանր վիճակում հայտնված ընտանիքներին։
«Գոնե էդ 40+10 վերականգնեն, գոնե գերիների ընտանիքների մարդիկ գոյատևեն, մինչև տեսնենք ինչ են որոշում գերիների հարցով: Ընտանիքները ծանր վիճակում են, ես բոլորի անունից կխնդրեի պարոն Փաշինյանին գոնե աջակցեին գերիների ընտանիքներին»,–ասել է հարազատներից մեկը։
Այն հարցին՝ իսկ գերիների վիճակն ինչպե՞ս է, ի՞նչ են ասում, գերիներից մեկի հարազատը պատասխանեց. «Ոնց պետք է լինեն, իհարկե վատ, անընդհատ տուն են ուզում գալ, կխնդրեմ թեկուզ աշխարհին՝ գոնե օգնեն այդ մարդկանց տուն վերադառնան»:
Ադրբեջանական բանտերում պահվող հայ գերիների հարազատները հանդիպում են խնդրում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից՝ անձամբ նրա հետ իրենց հուզող հարցերը քննարկելու համար:
Բաքվի բանտերում պահվող 23 հայ գերիների միակ կապը հարազատների հետ ներկայում իրականացվում է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից կազմակերպվող հեռախոսազանգերի միջոցով։

The International Committee of the Red Cross (ICRC) has informed the families of Armenian prisoners held in Baku that they will no longer be visiting the detainees.
“They told all of us, the families of all prisoners, that the Red Cross won’t be visiting anymore, they have no connection to the captives now,” a relative told Radio Free Europe/Radio Liberty.
This news has caused deep concern among the families, as the ICRC had been the only international body able to visit the Armenian detainees, check their health, deliver essential items, and arrange video calls with their families.
“The Red Cross was the only bridge to our loved ones, the only bit of hope. Now even that’s gone,” said a relative, calling the decision devastating for both the detainees and their families.
Zara Amatuni, representative of the ICRC's Armenia office, said their last visit to the prisoners took place in June, with none made in July. According to her, due to a request from the Azerbaijani government, the ICRC’s Baku office will soon cease operations.
“As a result, our normal activities are disrupted. The organization will suspend its operations in Azerbaijan soon,” she stated.
Asked whether this meant visits would permanently end, Amatuni said discussions were still ongoing with Azerbaijani authorities and there was no clarity at this point.
She added that even before the final closure of the office, another visit seemed unlikely, as no permission had been granted by Azerbaijan.
“Our work also concerns missing persons and providing answers to their families. These issues, not just detainees, remain under discussion,” said Amatuni.
The families of captives are dissatisfied with repeated official claims that “efforts are ongoing” to secure the prisoners' return.
“We wait one month, two months, three months—you can’t just keep saying you’re working on it. If someone is working, some result should be visible,” they said.
The families, some of whom are in difficult financial situations, have urged the Armenian government to at least support them socially.
“Restore just the 40+10 aid. Let the families survive until something is decided. I ask Prime Minister Pashinyan, on behalf of everyone, to help us,” one family member pleaded.
When asked about the condition of the detainees, a relative replied, “How do you think they are? They want to come home. I plead with the world to help bring them back.”
Relatives of the 23 Armenian prisoners held in Baku are requesting a meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan to discuss their concerns in person.
Currently, the only contact the 23 Armenian prisoners in Baku have with their families is through phone calls arranged by Azerbaijani authorities.