ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը ՀՀ-ում Չինաստանի դեսպանատանն այդ երկրի բանակի 98-ամյակին նվիրված տոնակատարության ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Չինաստանը վերջին տարիներին զգալիորեն խորացրել են համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում, ներառյալ՝ ռազմական փոխգործակցությունը։
«Ժամանակակից չինական բանակն արդեն 98 տարեկան է, բայց այն ոգեշնչվում է հազարամյա պատմություն ունեցող Չինաստանի ազատության և անկախության պաշտպանների մարտական ոգով ու փառքով։ Դարեր շարունակ չինացի մարտիկը հանդիսանում է արիության և անձնվիրության օրինակ։ Նրա անսահման նվիրվածությունը հայրենիքին և ռազմական արհեստավարժությունը սկիզբ են դրել այն ստեղծագործական ուժի ծագմանը, որն օգնել է չին ժողովրդին դիմակայել ամենածանր պայմաններին»,–ասել է Ասրյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ասրյանը շեշտել է, որ Հայաստանն ակտիվ մասնակցություն է ունենում Չինաստանի նախաձեռնած «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» նախագծում, ինչը համահունչ է «Խաղաղության խաչմերուկ» հայաստանյան նախաձեռնությանը։
Նա նշել է, որ Երևանը կարևորում է Չինաստանի հետ համատեղ զարգացման ռազմավարությունը՝ ուղղված համաշխարհային խաղաղությանն ու համամարդկային համակեցությանը։
«ՉԺՀ-ի հետ պաշտպանական ոլորտում փոխգործակցության զարգացումը գտնվում է ՀՀ ղեկավարության հատուկ ուշադրության ներքո, և այս համատեքստում մեզ համար առավել կարևոր են պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավար կազմերի մակարդակով մշտական գործնական շփումները։ Ակտիվորեն ամրապնդվում է մեր փոխգործակցությունն անվտանգության բնագավառում։ 2023-24 թվականներին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը մասնակցել է Պեկինում կայացած Սյան-Շանի միջազգային անվտանգության հարցերով 10-րդ և 11-րդ համաժողովներին, որոնց շրջանակում արդյունավետ հանդիպումներ է ունեցել ՉԺՀ կենտրոնական ռազմական խորհրդի նախագահի տեղակալի և պաշտպանության նախարարի հետ, ինչը խթան է հանդիսացել երկկողմ փոխգործակցության հետագա ընդլայնման և խորացման համար»,- նշել է գլխավոր շտաբի պետը։
Ասրյանը հավելել է, որ երկկողմ ամենամյա ծրագրերով շարունակաբար իրականացվում են պատվիրակությունների փոխայցելություններ, փորձագիտական հանդիպումներ և համագործակցություն տարբեր կարևոր ուղղություններով։ Նա նշել է, որ ռազմագիտական ոլորտում ամուր կապեր են ձևավորվել ՉԺՀ Ռազմական գիտությունների ակադեմիայի և ՀՀ ՊՆ ռազմական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև։
«Մենք բարձր ենք գնահատում Չինաստանի կառավարության որոշումը՝ ՉԺՀ ուսումնական հաստատություններում ՀՀ զինված ուժերին հատկացված տեղերի վերաբերյալ, որոնց քանակը տարեցտարի ավելանում է։ Բավականին բարձր արդյունավետությամբ է իրականացվում ՉԺՀ կառավարության և զարգացող պետությունների միջև միջազգային համագործակցության ծրագիրը, որի համաձայն՝ ընթացիկ տարում Չինաստանում կազմակերպված սեմինարների մեկնել են մեր գերատեսչության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության ու ԶԼՄ ներկայացուցիչները, կապի ստորաբաժանումների մասնագետները, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և անվտանգության ապահովման մասնագետներն ու այլոք»,- ասել է Ասրյանը։
Իր ելույթի ավարտին գեներալ-լեյտենանտ Ասրյանը վստահեցրել է, որ հայ-չինական համագործակցությունն ունի կայուն զարգացում, և առաջիկայում երկու կողմերը նախատեսում են այն ընդլայնել մի շարք նոր ուղղություններով։

First Deputy Minister of Defense and Chief of the General Staff of Armenia, Lieutenant General Edward Asryan, announced that Armenia and China have significantly strengthened cooperation across various fields in recent years, including defense. He made these remarks during a reception at the Chinese Embassy in Yerevan marking the 98th anniversary of China’s People’s Liberation Army, reports Armenpress.
“The modern Chinese army is 98 years old, but it draws inspiration from the millennia-old spirit of Chinese warriors who defended the country’s freedom and independence. For centuries, Chinese fighters have been a symbol of courage and dedication. Their unwavering loyalty and military professionalism have been the foundation of a creative force that helped the Chinese people endure extreme hardship,” Asryan said.
He emphasized Armenia’s active participation in China’s Belt and Road Initiative, noting its alignment with Armenia’s own Crossroads of Peace program. Yerevan, he added, values a shared development strategy with China focused on global peace and coexistence.
“Developing defense cooperation with China is a priority for Armenia’s leadership, and in this context, ongoing practical engagement at the level of defense officials is especially important. Our collaboration in the security field continues to grow stronger. In 2023 and 2024, Defense Minister Suren Papikyan attended the 10th and 11th Xiangshan Security Forums in Beijing, where he held productive meetings with China’s Vice Chairman of the Central Military Commission and Minister of Defense. These talks have further stimulated the expansion of bilateral cooperation,” Asryan noted.
He added that annual bilateral programs include regular delegation visits, expert meetings, and collaboration in various strategic areas. Armenia’s military institutions have developed robust ties with China’s Academy of Military Sciences.
“We highly appreciate China’s decision to increase the number of places allocated to Armenian service members at Chinese military educational institutions. The international cooperation program between China and developing countries is delivering strong results. This year, Armenian specialists in communications, IT security, and public affairs—including defense and media personnel—have participated in seminars held in China,” he said.
Concluding his address, Lieutenant General Asryan expressed confidence in the sustainable development of Armenian-Chinese cooperation, adding that both countries plan to expand it in new directions in the near future.