ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում պարզաբանել է ՀՀ դիրքորոշումը տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ։
Նա նշել է, որ «ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը չի կարող արտապատվիրակվել, երկաթուղու, խողովակաշարի բիզնես–կառավարումը՝ կարող է»։
Նա նշել է, որ հայաստանյան մամուլում որոշակի խճճվածություն է ձևավորվել տարածաշրջանով անցնող տրանսպորտային երթուղիների ապաշրջափակման հարցում Հայաստանի դիրքորոշման վերաբերյալ, ինչի արդյունքում լրատվամիջոցները հակասություններ են արձանագրել պաշտոնական հայտարարություններում։
«Սա ինչ-որ տեղ հասկանալի է, որովհետեւ թեման բազմաթիվ նրբություններ ունի, որոնք երբեմն ավելի են բարդանում որոշակի տերմիններով զուգորդվելու դեպքում՝ վարձակալություն, լիզինգ, կառուցապատման իրավունք, արտապատվիրակում։ Տերմիններից յուրաքանչյուրն, անշուշտ, կարող է տարբեր իմաստ ունենալ՝ կապված այն բանի հետ, թե կոնկրետ ինչին է վերաբերում։
Զանգվածային լրատվամիջոցների հարգելի ներկայացուցիների համար խնդիրը թեթեւացնելու նպատակով ուզում եմ եւս մեկ անգամ ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը երբեք չի քննարկել, չի քննարկում եւ չի քննարկելու սեփական տարածքով անցնող տրանսպորտային կապուղիների այնպիսի տարբերակներ, որոնք անհամատեղելի են Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության հետ։
Եվ, ընդհակառակը, տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետությունը ոչ միայն քննարկում է տարածաշրջանի տրանսպորտային կապուղիների շահագործման տարբեր բանաձեւեր, այլեւ շահագրգիռ է բանաձեւերից որեւէ մեկի շուրջ համաձայնության գալու հարցում։
ՀՀ այն ներկայացուցիչները, ովքեր ասում են, թե Հայաստանը չի քննարկել, չի քննարկում եւ չի քննարկելու, միանշանակ խոսում են այնպիսի բանաձեւերի մասին, որոնք անհամատեղելի են ՀՀ տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության հետ։
ՀՀ այն ներկայացուցիչները, ովքեր խոսում են քննարկումների մասին, նկատի են առնում ՀՀ տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության շրջանակում գտնվող բանաձեւեր, կառուցապատման իրավունքներ եւ այլն, որոնց մասին վարչապետ Փաշինյանը խոսել է հուլիսի 16-ի ասուլիսի ընթացքում։
ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, իրավազորությունը, իհարկե, չի կարող արտապատվիրակվել։ Երկաթուղու, խողովակաշարի, էլեկտրահաղորդման գծերի բիզնես–կառավարումը կարող է։ Ի դեպ, ավտոճանապարհների սպասարկումը, կառավարումը Հայաստանում այսօր ու միշտ էլ արտապատվիրակվում է մասնավոր ընկերությունների։ Այլ բան, թե ով ինչ որակով է իրականացնում այդ կառավարումը։ Բայց սա քննարկվող թեմայի հետ կապ չունի»,- գրել է Նազելի Բաղդասարյանը։

31 Июль 2025 - 08:53 AMT
Багдасарян: территориальная целостность неприкосновенна, управление инфраструктурой возможно сторонними компаниями
Пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян разъяснила позицию официального Еревана относительно вопроса разблокировки транспортных маршрутов в регионе, подчеркнув, что территориальная целостность страны не может быть предметом обсуждения, в то время как бизнес–управление железными дорогами или трубопроводами может быть передано внешним структурам.
На своей странице в Facebook Багдасарян отметила, что в армянских СМИ возникла определенная путаница в вопросе позиции Армении относительно разблокировки транспортных путей, проходящих через регион, в результате чего были зафиксированы противоречия в трактовке официальных заявлений.
«Это в какой-то мере объяснимо, так как тема включает множество нюансов, которые усложняются в зависимости от используемой терминологии: аренда, лизинг, право застройки, аутсорсинг. Каждый из этих терминов может означать разные механизмы, в зависимости от контекста», — пояснила она.
Багдасарян подчеркнула: «В целях облегчения задачи уважаемым представителям СМИ хочу в очередной раз подчеркнуть, что Республика Армения никогда не обсуждала, не обсуждает и не будет обсуждать такие варианты организации транспортных маршрутов, которые противоречат территориальной целостности, суверенитету или юрисдикции Армении».
Напротив, в рамках обеспечения территориальной целостности и суверенитета Армения обсуждает различные формулы эксплуатации маршрутов и заинтересована в достижении договоренности по одной из приемлемых моделей.
Представители, заявляющие об отсутствии обсуждений, имеют в виду именно те форматы, которые не соответствуют принципам территориальной целостности. Те же, кто говорит о наличии переговоров, ссылаются на такие модели, которые укладываются в рамки суверенитета и права юрисдикции, включая вопросы прав застройки — о чем, в частности, упоминал премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции 16 июля.
«Территориальная целостность, суверенитет и юрисдикция, безусловно, не могут быть переданы. Однако бизнес–управление железными дорогами, трубопроводами, линиями электропередач — может. К слову, обслуживание и управление автомобильными дорогами в Армении всегда осуществлялось через внешние частные компании. Вопрос не в том, осуществляется ли передача, а в том, как качественно она реализуется. Но это уже не предмет текущего обсуждения», — заключила Багдасарян.
Премьер-министр Никол Пашинян, выступая на пресс-конференции, заявил, что с Азербайджаном обсуждаются различные модели, способные упростить движение по маршрутам. Пока никаких окончательных соглашений не достигнуто.