Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավար Հովհաննես Մարտիրոսյանի նախաձեռնությամբ այսօր անցկացվել է մասնագիտական քննարկում, որի նպատակն է մշակել լուծումներ ՀՀ-ում առանց համապատասխան թույլտվության անազատ կամ կիսաազատ պայմաններում պահվող վայրի կենդանիների հետ կապված խնդիրների համար, ինչպես նաև պլանավորել առաջիկա քայլերը։
Քննարկումն անցկացվել է՝ «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) կազմակերպման և անցկացման նպատակով ձևավորված կոմիտեի նիստում բարձրացված հարցերին անդրադառնալու շրջանակում։
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են վայրի կենդանիների ոչ իրավաչափ պահման հետ կապված իրավական խոցելիությունները, վերահսկողության մեխանիզմների կատարելագործման ուղղությունները, ինչպես նաև օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը։ Աշխատանքային քննարկման առանցքում է եղել կենդանիների իրավական կարգավիճակի հստակեցումը, թույլտվությունների տրամադրման և վերահսկման ընթացակարգերի հստակեցումը, ինչպես նաև իրավախախտումների համար պատասխանատվության սահմանումը։
Մասնակիցները ընդգծել են, որ ոլորտային արդյունավետ քաղաքականության մշակման համար կարևոր է պետական կառույցների, մասնավոր հատվածի և գիտակրթական հաստատությունների միջև փոխգործակցության ամրապնդումը։ Այս համագործակցությունը, ըստ մասնակիցների, կնպաստի ոչ միայն վայրի կենդանիների բարեկեցության ապահովմանը, այլև կենսաբազմազանության պահպանությանն ու միջազգային չափանիշների լիարժեք պահպանմանը։

По инициативе руководителя Инспекционного органа по охране природы и недр Армении Ованнеса Мартиросяна сегодня состоялось профессиональное обсуждение. Его цель — выработать решения для проблем, связанных с содержанием диких животных в неволе или полувольных условиях без соответствующих разрешений, а также спланировать дальнейшие шаги.
Обсуждение прошло в рамках реагирования на вопросы, поднятые на заседании комитета, созданного для организации и проведения 17-й Конференции сторон (COP17) Конвенции о биологическом разнообразии.
Во время встречи были представлены юридические уязвимости, связанные с незаконным содержанием диких животных, направления совершенствования механизмов контроля и необходимость законодательных изменений. Основное внимание было уделено уточнению правового статуса животных, регламенту выдачи разрешений и контроля, а также установлению ответственности за правонарушения.
Участники подчеркнули важность укрепления сотрудничества между государственными структурами, частным сектором и научно-образовательными учреждениями для разработки эффективной политики в этой сфере. По их словам, такое взаимодействие обеспечит не только благополучие диких животных, но и сохранение биоразнообразия с соблюдением международных стандартов.