Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավար Հովհաննես Մարտիրոսյանի նախաձեռնությամբ այսօր անցկացվել է մասնագիտական քննարկում, որի նպատակն է մշակել լուծումներ ՀՀ-ում առանց համապատասխան թույլտվության անազատ կամ կիսաազատ պայմաններում պահվող վայրի կենդանիների հետ կապված խնդիրների համար, ինչպես նաև պլանավորել առաջիկա քայլերը։
Քննարկումն անցկացվել է՝ «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) կազմակերպման և անցկացման նպատակով ձևավորված կոմիտեի նիստում բարձրացված հարցերին անդրադառնալու շրջանակում։
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են վայրի կենդանիների ոչ իրավաչափ պահման հետ կապված իրավական խոցելիությունները, վերահսկողության մեխանիզմների կատարելագործման ուղղությունները, ինչպես նաև օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը։ Աշխատանքային քննարկման առանցքում է եղել կենդանիների իրավական կարգավիճակի հստակեցումը, թույլտվությունների տրամադրման և վերահսկման ընթացակարգերի հստակեցումը, ինչպես նաև իրավախախտումների համար պատասխանատվության սահմանումը։
Մասնակիցները ընդգծել են, որ ոլորտային արդյունավետ քաղաքականության մշակման համար կարևոր է պետական կառույցների, մասնավոր հատվածի և գիտակրթական հաստատությունների միջև փոխգործակցության ամրապնդումը։ Այս համագործակցությունը, ըստ մասնակիցների, կնպաստի ոչ միայն վայրի կենդանիների բարեկեցության ապահովմանը, այլև կենսաբազմազանության պահպանությանն ու միջազգային չափանիշների լիարժեք պահպանմանը։

A professional discussion initiated by Hovhannes Martirosyan, head of Armenia’s Inspection Body for Environment and Subsoil, was held today to address problems related to the keeping of wild animals in captivity or semi-captivity without the proper permits, and to plan future actions.
The discussion took place in the context of addressing issues raised during a committee session formed to organize and host the 17th Conference of the Parties (COP17) to the Convention on Biological Diversity.
The participants reviewed the legal vulnerabilities linked to unauthorized wildlife captivity, suggested improvements to control mechanisms, and discussed the need for legislative amendments. The focus was on clarifying the legal status of animals, standardizing the permit issuance and oversight process, and establishing liability for violations.
Participants emphasized the importance of strengthening cooperation among state institutions, the private sector, and academic institutions to shape effective sectoral policy. According to them, this collaboration will not only improve wild animal welfare but also support biodiversity protection and alignment with international standards.