Սահմանադրական դատարանը հօգուտ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախկին դատավոր Դավիթ Հարությունյանի որոշում է կայացրել՝ բավարարելով նրա դիմումը։ Մասնավորապես` Բարձր դատարանը շեշտել է՝ անթույլատրելի է Սահմանադրական դատարանի որոշումները հանրային իշխանության որևէ մարմնի կողմից «հայեցողության» պատրվակով անտեսելը կամ դրանք ընտրողաբար կատարելը, հայտնում է Factor.am-ը։
2023 թվականի հուլիսի 3-ին Բարձրագույն դատական խորհուրդը որոշում է կայացրել դադարեցնել դատավոր Հարությունյանի լիազորությունները՝ ելնելով նրանից, որ նա հարցազրույց է տվել լրատվամիջոցներին։ Նիստը տեղի է ունեցել դռնփակ՝ Խորհրդի պարզաբանմամբ՝ դա արդարադատության շահից էր բխում։ Բացի դրանից, նիստի ընթացքում ԲԴԽ-ն որոշում է կայացրել հեռացնել Հարությունյանին դահլիճից՝ այն պահին, երբ նա դեռևս արտահայտված չէր իր դիրքորոշումը կարգապահական գործի վերաբերյալ, թեև նա բազմիցս ընդգծել է, որ պատրաստվում է ներկայացնել իր կարծիքը։ Դահլիճում այդ ժամանակ ներկա չեն եղել նաև նրա փաստաբանները։
ԲԴԽ-ի որոշումից հետո Դավիթ Հարությունյանն դիմել է Սահմանադրական դատարան։ Վերջինս՝ 2024 թվականի մայիսի 21-ին կայացած որոշմամբ արձանագրել է, որ ԲԴԽ-ն, իր նկատմամբ կիրառելով դատական սանկցիա և սահմանափակելով հրապարակայնությունը, կիրառել է իրավական նորմերը այլ մեկնաբանությամբ։
Ըստ Դատական օրենսգրքի՝ ԲԴԽ-ն կարող է վերանայել դատավորի կարգապահական պատասխանատվության վերաբերյալ իր որոշումը, եթե ի հայտ են եկել նոր հանգամանքներ։ Նման հանգամանք է նաև Սահմանադրական դատարանի որոշումը։ Սակայն ԲԴԽ-ն նախորդ տարվա հոկտեմբերին մերժել է գործի վերանայումը՝ անտեսելով ՍԴ որոշումը։
Այսօրվա ՍԴ որոշումը վերաբերում է հենց այդ մերժմանը։
««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 157-րդ հոդվածի 1-ին մասը համապատասխանում է Սահմանադրությանն այն մեկնաբանությամբ, որի համաձայն՝ դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի վերաբերյալ որոշումը Սահմանադրական դատարանի որոշման՝ որպես նոր հանգամանքի հիմք վերանայելը (որոշումը վերացնելը և նոր որոշում կայացնելը) Բարձրագույն դատական խորհրդի պարտադիր լիազորությունն է: Խորհրդին վերապահված իրավունքի իրականացումը չի կարող մեկնաբանվել այնպես, որ հանգեցնի անձանց սահմանադրական իրավունքների և ազատությունների էության խաթարմանը կամ դրանց իրացման անհարկի սահմանափակմանը: Այն դեպքում, երբ Սահմանադրական դատարանի համապատասխան որոշումը հիմք է նոր հանգամանքով դատական ակտի վերանայման համար, Խորհուրդն օրենքով իրեն վերապահված պարտադիր լիազորությունը չի կարող մեկնաբանել որպես հայեցողական լիազորություն՝ սեփական հայեցողությամբ պայմանավորելով դրա իրականացումը։ Նման մեկնաբանությունը խաթարում է սահմանադրական կարգի հիմքերը, վտանգում է իրավունքի գերակայության, սահմանադրական վերահսկողության ինստիտուցիոնալ արդյունավետության ապահովումը՝ կասկածի տակ դնելով Սահմանադրական դատարանի որոշումների պարտադիր ուժի հիմնարար բնույթը՝ վերջնարդյունքում հանգեցնելով անձի՝ Սահմանադրության 61 և 63-րդ հոդվածների 1-ին մասերով երաշխավորված հիմնական իրավունքների խախտմանը»,- նշվում է ՍԴ որոշման մեջ։
Ինչպես նախորդ որոշման դեպքում, այնպես էլ հուլիսի 29-ին հրապարակված այս որոշմամբ Սահմանադրական դատարանը կրկին ընդգծել է, որ այն վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։
Դավիթ Հարությունյանի գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան երկու առանձին դիմում է ներկայացվել։

Конституционный суд вновь принял решение в пользу бывшего судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Арутюняна, удовлетворив его заявление. В частности, Высшая судебная инстанция подчеркнула, что недопустимо, чтобы какой-либо орган публичной власти игнорировал или выборочно исполнял решения Конституционного суда под предлогом «усмотрения», сообщает «Factor.am ».
3 июля 2023 года Высший судебный совет (ВСС) принял решение прекратить полномочия судьи Арутюняна, сославшись на его интервью СМИ. Заседание проходило в закрытом режиме — по утверждению Совета, это диктовалось интересами правосудия. Кроме того, во время заседания ВСС принял решение удалить Арутюняна из зала до того, как он успел выразить свою позицию по дисциплинарному делу, несмотря на то, что он неоднократно заявлял о намерении это сделать. Его адвокаты на тот момент также отсутствовали.
После решения ВСС Давид Арутюнян обратился в Конституционный суд. В решении от 21 мая 2024 года суд указал, что ВСС, применяя судебную санкцию и ограничив гласность заседания, использовал правовые нормы в ином толковании.
Согласно Судебному кодексу, ВСС может пересматривать дисциплинарные решения в отношении судьи при наличии новых обстоятельств. Решение Конституционного суда является одним из таких оснований. Однако в октябре прошлого года ВСС отклонил пересмотр дела, проигнорировав решение КС.
Сегодняшнее решение Конституционного суда касается именно этого отказа. В решении указано: «Часть 1 статьи 157 Конституционного закона "Судебный кодекс Республики Армения" соответствует Конституции при таком толковании, согласно которому пересмотр решения о дисциплинарной ответственности судьи на основании решения Конституционного суда как нового обстоятельства (отмена решения и принятие нового) является обязательным полномочием Высшего судебного совета. Реализация полномочия, предоставленного Совету, не может толковаться таким образом, чтобы это нарушало суть конституционных прав и свобод либо неоправданно ограничивало их осуществление. В случае, если решение Конституционного суда является основанием для пересмотра судебного акта по новому обстоятельству, Совет не вправе интерпретировать предоставленное законом обязательное полномочие как дискреционное и ставить его исполнение в зависимость от собственного усмотрения. Такое толкование подрывает основы конституционного строя, ставит под угрозу институциональную эффективность конституционного контроля и сомневает в обязательной силе решений Конституционного суда, в итоге приводя к нарушению основных прав, гарантированных частями 1 статей 61 и 63 Конституции».
Как и в случае с предыдущим решением, опубликованное 29 июля решение КС окончательно и вступает в силу с момента публикации.